30 yılın en büyük tren grevi İngiltere’yi durma noktasına getirdi

  • 40 binden fazla tren işçisi greve gidiyor
  • Hükümet, yaşam maliyeti krizi nedeniyle baskı altında
  • Sendikalar, grevin bir ‘hoşnutsuzluk yazını’ başlatabileceğini söylüyor

LONDRA, 21 Haziran (Reuters) – İngiltere’de son 30 yılın en büyük tren grevi, on binlerce işçinin önümüzdeki aylarda ekonomi genelinde yaygın endüstriyel faaliyete yol açabilecek ücretler ve işler için greve gitmesiyle Salı günü başladı.

Salı, Perşembe ve Cumartesi günü greve gidecek olan 40.000’den fazla tren işçisinden bazıları şafaktan beri grev raylarında toplanarak ağın donmasına ve ana istasyonların terk edilmesine neden oldu. Londra Metrosu da ayrı bir grev nedeniyle büyük ölçüde kapatıldı.

Başbakan Boris Johnson, onlarca yıldır ciddi ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan İngiliz ailelerine yardım etmek için daha fazlasını yapma baskısı altında, endüstriyel eylemin salgından kurtulurken işletmelere zarar verebileceğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Sendikalar, tren grevleri, öğretmenler, doktorlar, atık imha işçileri ve hatta avukatlar, hareketin endüstriyel eyleme doğru ilerleyen bir “hoşnutsuzluk yazının” başlangıcını işaret edebileceğini söylediler. devamını oku

Demiryolları, Denizcilik ve Taşımacılık İşçileri (RMT) genel sekreteri Mick Lynch, Sky News’e verdiği demeçte, “İngiliz işçilerin maaş artışlarına ihtiyacı var” dedi.

“İş güvenliğine, uygun koşullara ve genel olarak kare bir sözleşmeye ihtiyaçları var.

Johnson, sendikaların yardım ettiğini iddia eden insanlara zarar verdiğini söyledi.

Salı günü kabinesine verdiği demeçte, “Bu tren grevleriyle ilerleyerek, sonunda demiryolu personelinin işlerini destekleyen taşıtları kovacaklar ve aynı zamanda ülke çapındaki işletmeleri ve toplulukları etkileyecekler” dedi.

Hükümet, anlaşmazlığı çözmek için müzakerelere katılmayı reddettiği için muhalefet milletvekillerinin eleştirileriyle karşı karşıya kaldı. Bakanlar, sendikaların doğrudan demiryolu patronlarıyla çalışmasının bir mesele olduğunu söylüyor.

Yukov tarafından bu ayın başlarında yapılan bir ankette, ankete katılanların yarısının hareketi sorguladığı ve bir üçüncüsünün de desteklediğini söylediği grevlerle ilgili kamuoyunun bölücü olduğu ortaya çıktı.

İşe giden 36 yaşındaki avukat Leo Rudolph, anlaşmazlık devam ederse daha da mutsuz olacağını söyledi.

“Bu münferit bir olay değil, değil mi?” Reuters’e anlattı. “Bu her seferinde kesinlikle daha fazla hüsrana uğrayacağım.”

yıkıcı enflasyon

Birleşik Krallık ekonomisi başlangıçta COVID-19 salgınından güçlü bir şekilde toparlandı, ancak işgücü kıtlığı, tedarik zinciri kesintisi, enflasyon ve Brexit sonrası ticaret sorunlarının bir kombinasyonu durgunluk uyarılarını tetikledi.

Hükümet, milyonlarca yoksul aileye ek destek sağlayacağını, ancak enflasyonun üzerinde yükselen ücretlerin ekonominin temellerine zarar vereceğini söylüyor.

Johnson, “Yüksek enflasyon, uzun vadede insanların maaş cepleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak, tasarrufları yok edecek ve uzun vadede karşılaştığımız zorlukları uzatacak.” Dedi.

Sanayi faaliyeti, İngiltere’nin 1978-79 “hoşnutsuzluk kışı” da dahil olmak üzere yaygın işçi grevleriyle karşı karşıya kaldığı 1970’lere kıyasla patlak verdi. devamını oku

1970’lerden beri sendika üyesi olan İngiliz işçilerin sayısı, eski Muhafazakar Başbakan Margaret Thatcher’ın sendika yetkileri üzerindeki kontrolü sıkılaştırması ve grev yapmayı zorlaştırmasıyla yarı yarıya azaldı. .

Ulaştırma Bakanı Grant Shops, hükümetin tren operatörlerini grev günlerinde asgari hizmet sunmaya zorlamak ve diğer işçilerin geçici olarak giden işçileri değiştirmelerine izin vermek için yakında yasayı değiştireceğini söyledi.

Sky News’e verdiği demeçte, “Bu tür şeylerin gelecekte daha az zarar vermesini sağlamak için harekete geçeceğiz” dedi.

Grevler, İngiliz havaalanlarındaki yolcuların kaotik gecikmeler ve personel sıkıntısı nedeniyle son dakika iptalleri yaşadığı bir zamanda gerçekleşirken, birçok İngiliz işlem gecikmeleri nedeniyle yeni pasaportların gelmesi için aylarca beklemek zorunda kaldı.

Tren grevi, grev günlerinde Britanya demiryolu ağının yalnızca yarısının açık olacağı anlamına geliyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Editör Edmund Blair, Kate Holden ve Raisa Kasolovsky

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.