6 Ocak’taki kamuya açık duruşmadan öğrendiğimiz 6 yeni şey

Ocak 6 Haziran 2021’de, Amerikan Başkentine Saldırıyı Araştırmak için Meclis Seçim Komitesi, bu süre zarfında neler olduğuna dair yeni bir bakış açısı ortaya koydu. Perşembe gecesi birincil zaman denemesi. Bu, bir dizi planlı kamuya açık oturumun ilki.

Perşembe gecesi birkaç ifşaat vardı Kaydedildi, kameraya alındı Son birkaç aydır komitenin önüne çıkan eski Başkan Trump’ın kendi kızı da dahil olmak üzere tanıklardan. Duruşmada o gün Capitol’deki tanıkların taze ifadeleri de yer aldı. Bu konuların bazı unsurları haberlerde su yüzüne çıkmış olsa da, Perşembe gecesi soruşturmanın ayrıntılarını kaydetti.

İşte Perşembe gecesi duruşmada ilk kez kamuoyuna doğrulanan altı şey:

1. Trump, Capital’i savunması için herhangi bir kolluk kuvvetini hiçbir zaman çağırmadı. Cheney, bunun yerine Benz’in yaptığını söylüyor.

Başkan Yardımcısı Liz Cheney’e göre, isyanlar sırasında başkan olan Trump, başkenti korumak için kolluk kuvvetlerine liderlik etmesi için federal bir kuruma çağrı bile yapmadı. Bunun yerine, o zamanki Başkan Yardımcısı Mike Pence, başkan rolünü etkin bir şekilde kabul etti.

Cheney, “Başkan Trump, kalabalığa Capitol’den ayrılmasını söylemeyi reddetmekle kalmadı, aynı zamanda ABD hükümetinin herhangi bir unsurunu ona Capitol’ü koruma talimatı vermeye çağırmadı” dedi. “6 Ocak’ta savunma bakanını aramadı. Başsavcıyla konuşmadı. İç Güvenlik Bakanlığı ile konuşmadı. Pence tam da bunu yaptı.”

Grubun çaldığı ses kaydında, Koalisyon lideri Mark Millie, Trump CEO’su Mark Mark Meadows’u, kontrolün Benz’in değil Trump’ın elinde olduğu ve söz sahibi olduğu bir “hikaye” oluşturmaya çağırdığını söyledi. Millie, talebi “politik, politik, politik” olarak değerlendirdiğini söyledi.

6 Ocak’taki o kritik anlarda Trump’ın ne yaptığı net olmadığı için, kurul bu konuda önümüzdeki oturumlarda daha fazla ayrıntıya girecek.

2. Ivanka, Trump’ın Barry’nin seçimle ilgili değerlendirmesini kabul ettiğini söyledi

Dönemin Başsavcısı William Barr, Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerinde hile olduğu inancına katılmadığını ifade etti.

Barr, kaydedilen ifadesinde, “Seçime hile yapıldığını iddia ederek, bu şeylerin yayınlanması fikrine katılmadığımı açıkça belirttim ve bunu Başkan’a anlattım” dedi. “Ve ben bunun bir parçası olmak istemiyorum.”

Bar, Başkan Biden’ın seçimi kazandığını doğruladığında, Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump komiteye kendisine güvendiğini söyledi.

“Başsavcıya saygı duyuyorum. O yüzden söylediklerini kabul ettim” dedi.

Duruşma sırasında ifadeleri yayınlanan eski ailenin ilk üyesi başkanın kızıydı.

3. Birçok Cumhuriyetçi milletvekili 6 Ocak’tan sonra Beyaz Saray’dan özür diledi

Cheney, Başkan Scott Perry de dahil olmak üzere birkaç Cumhuriyetçi Kongre üyesiyle birlikte, Capitol isyanlarını izleyen günlerde bir başkanlık özürü talep etti. Perry, grubun saponiesine uymayı reddetti.

Cheney, “Birçok Cumhuriyetçi kongre üyesi, 2020 seçimlerini alt üst etmek amacıyla cumhurbaşkanından özür diledi.” Dedi.

Diğer Cumhuriyetçilerden bahsetmedi.

4. Jared Kushner, Beyaz Saray danışmanının tehditleri üzerine istifa etmekle “tehdit etti”

Cheney, cumhurbaşkanının yeğeni ve baş danışmanı Jared Kushner’a Chen, Beyaz Saray danışmanı Pat Ciplon ve ekibi tarafından yapılan “çoklu tehditler” hakkında sorular sordu. Trump’ın başkanlığı sürdürme girişimi.

“Pat Sipolon’un istifa etmekle tehdit ettiği pek çok örnek biliyor musunuz?” Cheney, Perşembe günkü kamuya açık duruşma sırasında bir klipte Kushner’a sordu.

Kushner, “Dediğim gibi, o zamanki merakım mümkün olduğunca çok özür almaya çalışıyordu” dedi. “O ve takım her zaman istifa edeceğiz. Bu olursa, orada olmayacağımızı biliyorum. Bu yüzden sana karşı dürüst olmak gerekirse bunu bir inilti olarak aldım.”

5. Trump’ın konuşması başlamadan önce gururlu çocuklar Capitol’e yürümeye başladı

6 Ocak’ta Broad Boys belgeselini çeken Nick Quest’e göre, Broad Boys, Trump’ın konuşması destekçileri toplayamadan önce Capitol’e yürümeye başladı.

Qusted, “Başkanın konuşmasını neden bıraktığımız konusunda kafam karıştı çünkü örtbas etmek üzere olduğumuzu hissettim” dedi.

6. Cheney, Trump’ın kabinesinin 25. Değişikliği tartıştığını söyledi

Cheney, Trump’ın kabine üyelerinin “25. Değişikliği uygulama olasılıklarını” tartıştığını ve Amerikan halkının önümüzdeki kamuya açık oturumlarda bu konuda daha fazla şey duyacağını söyledi. 25. Değişiklik, kabine değişikliğinin önünü açıyor. Ocak 6’sında veya sonrasında hiçbir zaman uygulanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.