AB mahkemesi Google aleyhindeki antitröst kararını onayladı, ancak para cezalarını azalttı

Avrupa Birliği bayrağı Google logosu ile birlikte görülmektedir.

İş Aryanları | NurFotoğraf | İyi resimler

Avrupa Birliği Genel Mahkemesi Çarşamba günü Google’ın ana şirketi Alphabet aleyhindeki bir antitröst kararını onayladı, ancak cezayı 4,34 milyar avrodan 4,125 milyar avroya (4,12 milyar dolar) indirdi.

Google ve AB mahkemeleri arasında, Android platformunun kullanılmasının rekabeti engelleyip engellemediği konusunda 2015 yılında şirket aleyhine bir anlaşmazlık başladı.

Mahkeme, “Bu, Avrupa Komisyonu’nun Google’ın arama motoru hakimiyetini pekiştirmek için Android mobil cihaz üreticilerine ve mobil ağ operatörlerine yasa dışı kısıtlamalar getirme kararını büyük ölçüde doğruluyor” dedi.

Google, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Mahkemenin kararı tamamen bozmadığı için hayal kırıklığına uğradık. Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil ve Avrupa’da ve dünyada binlerce başarılı işletmeyi destekliyor.”

bu İlk penaltı verildi 2018’de Google’ın Avrupa Komisyonu’ndan aldığı en büyük rakamdı. Avrupalıların yaklaşık %80’inin Android kullandığını ve Google’ın akıllı telefon pazarlarını uygulama mağazası Play ile önceden yüklemeye zorlayarak Chrome ve Arama gibi uygulamalarına haksız bir avantaj sağladığını söyledi.

Google, Android telefonların Apple’ın işletim sistemi olan iOS telefonlarla rekabet ettiğini ve Android kullanan tüketicilerin tüketicilere telefon üreticisini, mobil ağ operatörünü ve Google uygulamalarını kaldırma ve diğerlerini yükleme seçeneği sunduğunu savunuyor.

Çarşamba günü yargıGenel Mahkeme, yeni cezanın “ihlalin önemi göz önüne alındığında uygun” olduğunu söyledi.

Google’ın iş modeli, “çevrimiçi reklamcılık hizmetlerini satabileceği çevrimiçi arama hizmetlerinin kullanıcı sayısını artırmaya dayanır”, Apple ise üst düzey akıllı mobil cihazların satışına odaklanır.

Google, bunun hizmetlerinin çoğunu ücretsiz tutmasına izin verdiğini savunuyor.

Şirket yine de karara AB’nin en yüksek mahkemesine itiraz edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.