ABD Kongre üyeleri Çin’deki gerginlikler nedeniyle Tayvan’a geldi

TAIPEI/WASHINGTON, 14 Ağustos (Reuters) – ABD’li milletvekillerinden oluşan bir heyet, askeri gerginlikler nedeniyle ülkeyi ziyaret edecek ikinci üst düzey delegasyon olan Başkan Tsai Ing-wen ile görüşmek üzere iki günlük bir ziyaret için Pazar günü Tayvan’a geldi. Swarajya Adası ile Çin arasında.

Tayvan’ı kendi toprakları olarak gören Pekin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayı başlarında Taipei’ye yaptığı ziyaretten bu yana ada genelinde askeri tatbikatlar düzenliyor.

Çin, uzun süredir ada üzerinde egemenlik iddiasında bulunuyor. Tayvan hükümeti Çin’in iddialarını reddediyor ve ada halkının geleceğine karar vermesi gerektiğini söylüyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Dört Meclis milletvekiline, ABD’nin Taipei’deki fiili büyükelçisi Senatör Ed Markey liderliğindeki Hint-Pasifik bölgesine daha büyük bir ziyaretin parçası olarak eşlik etti.

Tayvan cumhurbaşkanlığı ofisi, ekibin Pazartesi sabahı Tsai ile görüşeceğini söyledi.

Açıklamada, “Markey, özellikle Çin’in Tayvan Boğazı’ndaki ve bölgedeki askeri tatbikatlar yoluyla gerilimi yükselttiği bir zamanda, ABD Kongresi’nin Tayvan’a olan sağlam desteğini bir kez daha gösterecek bir delegasyona liderlik ediyor” denildi.

Markey, Senato Dış İlişkiler Doğu Asya, Pasifik ve Uluslararası Siber Güvenlik Alt Komitesine başkanlık ediyor. Ziyarete Temsilci John Karamendi ve Kongre Nükleer Silahlar ve Silahların Kontrolü Görev Gücü Temsilcisi Don Beyer başkanlık etti.

Washington’daki Çin büyükelçiliği Pazar günü yaptığı açıklamada, “ABD Kongresi üyelerinin ABD hükümetinin tek Çin politikasına göre hareket etmesi gerektiğini” söyledi ve son kongre ziyaretinin “ABD’nin tüm dünyada istikrar görmek istemediğini bir kez daha gösterdiğini” savundu. Tayvan Boğazı”. Ve iki taraf arasında çatışmayı kışkırtmak ve Çin’in içişlerine karışmak için hiçbir girişimde bulunulmadı.”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, Kongre üyelerinin on yıllardır Tayvan’ı ziyaret ettiğini ve bunu yapmaya devam edeceklerini söyleyerek, bu tür ziyaretlerin ABD’nin uzun süredir devam eden tek Çin politikasıyla tutarlı olduğunu söyledi.

Bu politikaya göre ABD, Tayvan ile değil, Pekin ile resmi diplomatik ilişkilerini sürdürüyor. Ancak Washington, Pekin’in Tayvan üzerinde egemenliği olup olmadığı konusunda bir tavır almadı ve Tayvan’a kendisini savunması için gerekli araçları sağlamak için ABD yasalarına tabidir.

Markey’in ofisinden yapılan açıklamada, Tayvan’daki milletvekillerinin “Tayvan İlişkileri Yasası, ABD-Çin Ortaklıkları ve Altı Taahhüt yoluyla Amerika’nın Tayvan’a verdiği desteği yeniden teyit edecekleri ve Tayvan Boğazı’nda istikrar ve barışı destekleyecekleri” belirtildi.

‘Ortak İlgi Alanları’

Markey’in ofisi, “Ekip, Tayvan Boğazı’ndaki gerilimleri azaltmak ve yarı iletkenlere yapılan yatırımlar da dahil olmak üzere ekonomik işbirliğini genişletmek de dahil olmak üzere ortak çıkarları görüşmek üzere seçilmiş liderler ve özel sektör üyeleriyle bir araya gelecek.” Dedi.

Heyet, Margie’nin Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile bir araya geldiği Güney Kore’de durdu.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, Taipei şehir merkezindeki Changshan Havalimanı’nda ABD Hava Kuvvetlerine ait bir nakliye jetinde Marquis Dayuan Uluslararası Havalimanı’na vardıklarında bir araya gelen dört milletvekilinin fotoğraflarını yayınladı.

ABD büyükelçiliği, “ABD-Tayvan ilişkileri, bölgesel güvenlik, ticaret ve yatırım, küresel tedarik zincirleri, iklim değişikliği ve diğer önemli karşılıklı çıkar konularını görüşmek üzere üst düzey Tayvanlı liderlerle bir araya gelecekler” dedi.

Çin’in Tayvan çevresindeki tatbikatları azalırken, halen askeri operasyonlar yürütüyor.

Tayvan savunma bakanlığı, on bir Çin askeri uçağının Tayvan Boğazı’nın orta hattını geçtiğini ve Pazar günü Tayvan’ın hava savunma bölgesine girdiğini söyledi. Bakanlık, Cumartesi günü 13 uçuşun boğazı geçtiğini söyledi. devamını oku

ABD’li yetkililer, Pekin’in Pelosi’nin ziyaretine “aşırı tepki verdiğini” ve bunu Tayvan Boğazı’ndaki statükoyu değiştirmek için bir bahane olarak kullandığını söyledi. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Washington’da Ben Blanchard ve David Shepherdson ve Michael Martina tarafından, Şanghay Haber Odası tarafından; Kurgu: Kirsten Donovan, Nick McPhee, Grant McCool ve Diane Croft

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.