ABD, Rusya’nın Gizli Küresel Siyasi Kampanyaya Milyonlarca Dolar Harcadığını Söyledi

Yeni bir ABD istihbarat incelemesine göre, Rusya, 2014’ten bu yana iki düzineden fazla ülkeden yabancı siyasi partilere ve adaylara, sınırlarının ötesindeki siyasi olayları şekillendirmek amacıyla gizlice en az 300 milyon dolar verdi.

Biden yönetimi tarafından bu yaz yaptırılan bir incelemeye göre Moskova, demokratik kurumları zayıflatma ve Kremlin çıkarlarıyla uyumlu olarak görülen küresel siyasi güçleri güçlendirme amaçlı gizli kampanyasının bir parçası olarak yüz milyonlarca dolar daha harcamayı planlıyor.

İstihbarat bulgularını diğer yetkililer gibi tartışmak için gazetecilere anonimlik koşuluyla konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, yönetimin, Rusya’nın Avrupa ülkelerindeki siyasi sistemleri etkileme kabiliyetine karşı koymak amacıyla inceleme bulgularının bazılarının gizliliğini kaldırmaya karar verdiğini söyledi. Afrika ve başka yerlerde.

Yetkili, “Rusya’nın gizli siyasi finansmanına ve Rusya’nın demokratik süreçleri baltalamaya yönelik çabalarına bu ışığı yakarak, Rus parasını gizlice kabul eden bu yabancı partileri ve adayları ifşa edeceğiz” dedi.

Konuya aşina bir yönetim kaynağına göre, bu tür önlemlerin tespit edildiği ülkeler arasında Arnavutluk, Karadağ, Madagaskar ve Ekvador yer alıyor.

Yetkililer, bir Rus büyükelçisinin bir başkan adayına milyonlarca dolar nakit para verdiğini söyledikleri, ismini vermekten kaçındıkları bir Asya ülkesini işaret etti. Kremlin bağlantılı güçlerin ayrıca siyasi olayları etkilemek için paravan şirketleri, düşünce kuruluşlarını ve diğer araçları, bazen de aşırı sağ grupların yararına kullandığını söylediler.

Üst düzey yetkili, ABD hükümetinin 2014 yılında Rusya’nın gizli siyasi finansmanında bir artış tespit ettiğini söyledi. İnceleme, ABD’deki Rus faaliyetlerine değinmedi.

Her iki derecelendirme de ABD İstihbarat ajansları ve bir İki Partili Senato Soruşturması Başkan Vladimir Putin yönetimindeki Rusya, 2016 başkanlık seçimlerinde o zamanki aday Donald Trump’a yardım etmek için bir müdahale kampanyası başlattı.

ABD, yedinci ayında Rusya’ya karşı savaşında Ukrayna’ya askeri desteğini genişletirken, Kremlin’in sözde siyasi nüfuz kampanyasının ayrıntıları yayınlandı.

Bu yılın başlarından bu yana Beyaz Saray, Putin’in Ukrayna’daki emellerini geri püskürtme çabasının bir parçası olarak, Moskova’nın Ukrayna’daki niyetleri ve eylemleri hakkında defalarca gizli istihbarat yayınlamak gibi alışılmadık bir adım attı.

Pazartesi günü Dışişleri Bakanlığı yaklaşımı Raporda, Rusya’nın 100’den fazla ülkedeki ABD büyükelçiliklerine yönelik eylemlerinin neler olduğu anlatıldı ve ekonomik yaptırımlar, seyahat yasakları veya siyasi finansman faaliyetlerine karışan şüpheli Rus casuslarının sınır dışı edilmesi de dahil olmak üzere ABD ve müttefiklerinin geri adım atmak için atabilecekleri adımlar önerildi.

Yetkililerin gazetecilere verdiği haberde, Rusya’nın siyasi finansmanının bazen Rus hükümet yetkilileri ve milletvekilleri tarafından denetlendiği ve Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi de dahil olmak üzere kuruluşlar tarafından yürütüldüğü belirtildi.

yaklaşmak Kuruluş ayrıca Yevgeny Prigogine ve Alexander Babakov da dahil olmak üzere “finansal planlara” dahil olduğunu söylediği Rus oligarklarını da adlandırdı. “Putin’in şefi” olarak bilinen Prigozhin, Rus hükümeti yemek sözleşmelerinden büyük meblağlar kazandığı için 2018 yılında ABD makamları tarafından suçlanmıştı. 2016 ABD seçimlerine müdahale etmeye çalıştı. Özel askeri firma Wagner ile bağlantılı ve FBI tarafından aranıyor.

Kablo, Moskova’nın diğer ülkelerdeki siyasi olayları şekillendirmek için genellikle Rus büyükelçiliklerindeki hesapları ve kaynakları kullanarak kripto para birimi, nakit ve hediyeler kullandığını söyledi.

“Önümüzdeki aylarda Rusya, uluslararası yaptırımların etkinliğini baltalamak ve Orta ve Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki etkisini sürdürmek için gizli siyasi finansmanı da dahil olmak üzere gizli nüfuz araç setine giderek daha fazla güvenebilir. . Bölgeler arasında Ukrayna’da devam eden savaş var’ dedi.

ABD’li diplomatlar, diğer ülkelerdeki meslektaşlarına, ABD’li yetkililerin belirlenen ülkelerin ve miktarların ötesine geçebileceğine inandıkları önlemler hakkında bilgi veriyor.

Üst düzey yetkili, “Bunun buzdağının görünen kısmı olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Yani kenarda oturmak yerine, bu müdahale önlemlerini paylaşıyoruz.”

ABD’li yetkililer, ABD hükümetinin Rusya’nın ne yaptığına dair daha eksiksiz bir resim elde etmesine yardımcı olmak için ortak ülkelerden Rus finansmanı hakkında kendi bilgilerini paylaşmalarını istedi.

İnceleme, ABD’deki Rus nüfuz çabalarını ele almasa da, üst düzey yetkili, ABD siyasi sistemini ve seçimlerini korumak için çalışmaya devam etmesi gereken büyük bir zorluk olmaya devam ettiğini kabul etti.

Yetkili, “Bu güvenlik açığına da sahip olduğumuza şüphe yok” dedi.

Washington’daki Paul Sohn bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.