ABD savaş gemileri Pelosi’nin ziyaretinden bu yana ilk kez Tayvan Boğazı’nı geçti

WASHINGTON, 27 Ağustos (Reuters) – ABD Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinden ve adayı kendi toprakları olarak gören Çin’i kızdırmasından bu yana, Pazar günü iki ABD Donanması savaş gemisi Tayvan Boğazı’ndaki uluslararası sularda seyir yaptı.

ABD Donanması, Reuters raporunu doğrulayarak, Chancellorsville ve Antideme kruvazörlerinin çalışmaya devam ettiğini söyledi. Bu tür operasyonlar genellikle sekiz ila 12 saat sürer ve Çin ordusu tarafından yakından izlenir. devamını oku

Son yıllarda, ABD savaş gemileri ve bazen İngiltere ve Kanada gibi müttefiklerin savaş gemileri rutin olarak boğazdan geçerek Tayvan’ın demokratik olarak seçilmiş hükümetinin itirazları üzerine Çin’in öfkesini çekti.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Pelosi’nin Ağustos ayı başlarında Tayvan’a yaptığı ziyaret, bunu ABD’nin içişlerine müdahale girişimi olarak gören Çin’i kızdırdı. Ardından Çin, adanın yakınında askeri tatbikatlara başladı. devamını oku

ABD Donanması, “Bu (ABD) gemileri, herhangi bir kıyı devletinin karasularının ötesindeki boğazdaki bir koridordan geçti.” Dedi.

Donanma, hareketin Amerika’nın özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesine bağlılığını gösterdiğini ve ABD ordusunun uluslararası hukukun izin verdiği her yerde uçtuğunu, seyahat ettiğini ve faaliyet gösterdiğini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, CNN’de bu pozisyonu yineledi ve gemilerin rotasının ABD’nin “tek Çin” politikasıyla “çok tutarlı” olduğunu ve “özgür ve açık bir Hint-Pasifik” istediğini söyledi.

Kirby, hareketin uzun zaman önce planlandığını da sözlerine ekledi.

Çin ordusunun Doğu Tiyatrosu Komutanlığı, gemileri takip ettiğini ve onları uyardığını söyledi.

Açıklamada, “Tiyatrodaki birlikler yüksek alarmda ve her türlü provokasyona her an karşı koymaya hazır” denildi.

Tayvan savunma bakanlığı, gemilerin güneye doğru hareket ettiğini ve güçlerinin onları izlediğini ancak “durumun normal kaldığını” söyledi.

Dar Tayvan Boğazı, Çin Halk Cumhuriyeti’ni kuran Komünistlerle bir iç savaşı kaybettikten sonra Çin Cumhuriyeti’nin mağlup hükümetinin 1949’da Tayvan’a kaçmasından bu yana sık sık askeri gerilimlere neden oldu.

Pelosi’nin Tayvan ziyaretini, Çin ordusunun ada yakınlarında daha fazla tatbikat yaparak karşılık vermesinin ardından, bir hafta sonra diğer beş ABD’li milletvekilinden oluşan bir grup izledi.

Senato Ticaret ve Silahlı Hizmetler komitelerinde ABD’li bir milletvekili olan Senatör Marsha Blackburn, Çin’in gezileri dondurma baskısına meydan okuyarak bu ay ABD’li bir yetkilinin üçüncü ziyareti olan Perşembe günü Tayvan’a geldi. devamını oku

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi, kongre ziyaretlerinin rutin olduğunu yineleyerek Washington ile Pekin arasındaki gerilimin çatışmaya dönüşmesini önlemeye çalıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Tayvan ile resmi diplomatik ilişkileri yoktur, ancak kanunla adaya kendisini savunması için gerekli araçları sağlamakla yükümlüdür.

Çin, Tayvan’ı kontrolü altına almak için güç kullanmaktan asla vazgeçmedi.

Tayvan’ın Çin Halk Cumhuriyeti adayı hiçbir zaman yönetmedi ve bu nedenle aday üzerinde hiçbir iddiası yok ve sadece Tayvan’ın 23 milyon insanı kendi geleceğine karar verebilir.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İdris Ali’nin Açıklaması; Taipei’de Ben Blanchard, Pekin’de Kevin Yao ve Washington’da Jonathan Lande tarafından ek raporlar; Kurgu Christopher Cushing ve Lisa Schumacher

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.