ABD’de aşırı sıcaklık: Kuzeybatı Pasifik’teki sıcaklığın bu hafta yoğunlaşması beklenirken, Kuzeydoğu’nun bazı bölgelerinin rahatlaması bekleniyor.

Baskın sıcaklar Pazar günü kuzeydoğudaki birçok şehirde günlük yüksek sıcaklık rekorları kırdı ve yerel yetkililerin aşırı sıcaklar ilan etmesine neden oldu.

Newark Liberty Uluslararası Havalimanı, 102 Fahrenheit’e ulaştı ve 24 Temmuz’da 2010’da 99 derecede kırılan bir önceki rekoru kırdı. Boston’da sıcaklıklar 100 dereceye ulaştı ve 1933’te belirlenen 98 derecelik bir önceki rekoru aştı.

Providence, Rhode Island, 98 dereceye ulaştı ve benzer şekilde 1933’te 94’lük bir rekor kırdı. Ve Philadelphia 99 dereceye ulaştı ve 2011’deki rekor 98 derece ile aynı seviyeye ulaştı.

ABD genelinde 60 milyondan fazla insan, yüksek sıcaklıklar devam ederken Pazartesi sabahı sıcak uyarıları altında. Öncelikle Kuzeydoğu, Orta Amerika ve Pasifik Kuzeybatısında.

New York City, Newark ve Boston, ısı endeksi değerleri hala 90’lara tırmanabileceğinden Pazartesi akşamına kadar ısı uyarıları altında. Philadelphia, Pazartesi akşamına kadar aşırı sıcak uyarısı altında kalırken, ısı endeksi değerlerinin 100 dereceye ulaşması bekleniyor. Ancak Salı gününden sonra Kuzeydoğu’da sıcaklıklar normal seviyelere yaklaşmaya başlayacak.

Bu arada, doğudaki muadillerine kıyasla yıla daha soğuk bir başlangıç ​​yapan Kuzeybatı Pasifik’in bazı kısımları, Pazartesi günü, gün ilerledikçe sıcaklık uyarılarına yükseltilecek olan birkaç aşırı sıcaklık nöbeti altında. Bu yüksek sıcaklıkların bu hafta boyunca ve önümüzdeki haftaya kadar sürmesi bekleniyor.

Hava tahmin merkezi, “Gündüz en yüksek seviyeleri her gün 90’ları aşacak ve hatta Columbia River Gorge ve Columbia River havzasında yüzyıl işaretini gölgede bırakacak” dedi. “Günlük rekorlar Salı günü Kuzey Kaliforniya’dan Portland ve Seattle metro bölgelerine kadar kırılacak.”

Seattle, Salı öğleden Cuma akşamına kadar bir ısı tavsiyesi altında ve Portland, Pazartesiden Perşembe akşamına kadar bir ısı tavsiyesi altında ve 98 ila 103 derecelik en yüksek sıcaklıklar bekleniyor.

Central Plains’deki şehirler — Dallas, Oklahoma City, Shreveport, Louisiana dahil; Memphis, Tennessee; Little Rock, Arkansas; Ve Springfield, Missouri, Pazartesi günü kendilerini sıcak uyarıları altında buluyor ve yüksek sıcaklıkların 90’ların üstüne çıkması ve en az hafta ortasına kadar üç haneli rakamlara ulaşması bekleniyor.

Isı indeksi değerlerinin 112 dereceye ulaşabileceği Tulsa, Oklahoma ve Fort Smith, Arkansas için aşırı sıcaklık uyarıları yürürlükte.

Bir hafta sonu

Hafta sonu Kuzeydoğu, Orta Atlantik, Ohio Nehri Vadisi ve Central Plains’de Pazar günü 90 milyondan fazla insanı aşırı sıcaklık uyarılarına maruz bırakan sıcak sıcaklıklar görüldü.

Uzun süreli ısı altında pişen şehirler, soğutma istasyonları, su sıçramalarına karşı koruma önlemleri ve evsizlik yaşayan insanlara ek yardımlar dahil olmak üzere rahatlama önlemleri sağlamak için taşındı.

Katılımcı güvenliğiyle ilgili endişeler, New York Şehri Triatlonu organizatörlerini yarış mesafelerini önemli ölçüde azaltmaya ve sporcuların susuz kalmalarını istemeye sevk etti. Boston’ın yıllık triatlon etkinliği Ertelenen Şehrin kavurucu sıcağı nedeniyle önümüzdeki aya kadar.
Boston ve Philadelphia, acil durum ısı uyarılarını Pazartesi gününe kadar uzatarak, sakinleri ısı endeksleri olarak ısıyla ilgili hastalıklardan kaçınmak için adımlar atmaları konusunda uyardı — birleşik ısı ve nem nedeniyle havanın gerçekte ne kadar sıcak hissettirdiği — beklenen 90’larda olmalı.

Boston Belediye Başkanı Michael Wu yaptığı açıklamada, “Isı acil durumunu ikinci kez uzatırken, değişen bir iklimin şehrimiz için bir halk sağlığı riski olduğu açık” dedi. “Bu acil durumun ilk bölümünü atlatmamıza yardım eden birçok şehir çalışanına teşekkür ediyorum ve sakinlerden birbirlerini kollamaya devam etmelerini rica ediyorum.”

Aşırı ısı ortaya çıkıyor Gerçek sağlık riskleriCDC’ye göre, özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalıkları ve zihinsel sağlık sorunları olan kişiler gibi yüksek risk grupları için. İnsanların vücutları yeterince soğumadığında veya çok fazla su kaybettiğinde, sıcak çarpması veya sıcak bitkinliği gibi yaşamı tehdit eden durumlar için risk altında olabilirler.

Cumartesi günü, New York’ta en az bir kişi ısıya maruz kalmaktan öldü, tıbbi muayene ofisi, kişinin önceden mevcut koşullara sahip olduğunu da sözlerine ekledi. O gün şehrin en yüksek sıcaklığı 97 dereceydi.

Aşırı ısınma elektrik kesintilerine neden olur

Yüksek sıcaklıklar elektrik kesintilerine neden olurken, bazı bölgelerde süregelen fırtınalar nedeniyle koşulları daha da kötüleştirdiği için yoğun sıcaklık hafta sonu on binlerce kişiyi elektriksiz bıraktı.

Elektrik şirketi Eversource yaptığı açıklamada, Boston’un Dorchester semtinde Pazar günü yaklaşık 20.000 müşterinin elektrik kesintilerinden etkilendiğini söyledi.

Eversource, Pazar öğleden sonra kalan yaklaşık 7.500 müşteriye güç sağlamak için çalışıyordu ve insanlara yoğun saatlerde büyük cihazları kullanmaktan kaçınmalarını ve enerji kullanımını azaltmak için termostatlarını normalden birkaç derece daha yükseğe ayarlamalarını tavsiye etti.

Aşırı sıcaklık herkesin sağlığı için kötü ve giderek daha da kötüleşiyor

New York City elektrik sağlayıcısı Con Edison, çalışanlarının Pazar öğleden sonra “kavurucu ısının neden olduğu dağınık kesintileri düzeltmeye” devam ettiğini ve şirketin Pazartesi günü gök gürültülü fırtına tahminleriyle başka bir hava sorununa hazırlandığını söyledi.

Şirket, kesintiden kaç müşterisinin etkilendiğini söylemedi, ancak Pazar günü yaptığı açıklamada, çalışanlarının “müşterilere yeniden hizmet vermek için kablo ve diğer ekipmanları değiştirdiğini ve tamir ettiğini” söyledi.

Şirket, Pazartesi günkü fırtına beklentisiyle hasarlı havai kabloları ve ekipmanı onarmak için ek işçi getirmeyi planladığını söyledi.

Cumartesi öğleden sonra fırtınalar Greensburg, Pennsylvania’da 10.000’den fazla müşteriye elektrik kesintisi yaptı ve bölge genelinde rekor sıcaklıklar tahmin edildiğinden etkilenen sakinleri elektriksiz bıraktı.

Yerel elektrik şirketi West Penn Power yaptığı açıklamada, Pazar günü yüksek sıcaklıkların hizmetlerini etkilediğini, ancak daha fazla fırtına beklendiğini söyledi. şirket dedi ki heyecan Etkilenen toplam müşteri sayısı yaklaşık 39.000 iken, Pazar günü elektriği olmayan yaklaşık 6.000 müşteriye hizmet vermeye çalışıyordu.

CNN’den Samantha Beach, Haley Brink, Liam Reilly, Emily Chang ve Benjamin Schiller bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.