ABD’li asker Sudy Mureksi, Ukrayna-Rusya esir takasında serbest bırakıldı

Yorum

Üst düzey bir Ukraynalı yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ailesinin bu yılın başlarında Ukrayna’da Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından yakalandığını söylediği ABD Hava Kuvvetleri gazisi Suedi Murekezi’nin bir esir takasıyla serbest bırakıldığını duyurdu.

2018’den beri Ukrayna’da yaşayan Mureksi, Haziran ayı başlarında güneydeki Herson şehrinde Rus yanlısı güçler tarafından yakalandı. Kardeşi Sele Murekezi’ye göreUkrayna yanlısı protestolara katılmakla haksız yere suçlandığını da sözlerine ekledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak Twitter’da yazdı Murekasi, Donetsk ve Luhansk bölgelerinde savaşan diğer 64 Ukraynalı savaş esiriyle birlikte Çarşamba günü serbest bırakıldı. Murekasi’yi “halkımıza yardım eden bir Amerikan vatandaşı” olarak nitelendirdi. Yermak, diğer dört Ukraynalı’nın cesetlerinin de iade edildiğini sözlerine ekledi.

Temmuz ayında kardeşiyle konuşan Sele Murekezi, diğer iki Amerikalı ile birlikte ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde tutulduğunu kaydetti.

Kardeş, havacının Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından tutulduğunu söylüyor

Kardeşinin söylediğine göre Ruanda’da doğan Suedi Murekezi gençken ABD’ye geldi ve Hava Kuvvetlerinde sekiz yıl görev yaptı. Daha sonra Ukrayna’ya taşındı ve yakın zamanda Ukrayna kuvvetleri tarafından yeniden ele geçirilen 24 Şubat işgalinin ardından Rus kuvvetlerinin eline geçen ilk büyük şehir olan Herson’daydı.

Eylül ayında aralarında iki Amerikan askeri, beş İngiliz ve bir Fas uyruklunun da bulunduğu çok sayıda yabancı, Rusya’nın serbest bıraktığı 300 mahkumdan biri Bir esir değişiminde. Yabancı tutuklulardan üçü daha önce ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Rus esaretinden veya Rus kontrolündeki bölgeden toplam 1.456 mahkum serbest bırakıldı. Ukrayna’nın savaş esirlerine yönelik muamele koordinasyon karargahı sözcüsü Andriy Yusov Çarşamba günü The Post’a verdiği demeçte.

Son haftalarda Rusya ile Ukrayna arasındaki mahkum takasının hızı artarken, Rus esaretindeki mahkumların maruz kaldığı kötü muameleye dair raporlar ortaya çıktı.

Bir savaş esiri The Post’a söyledi O kadar kötü dövüldü ki kaburgaları kırıldı ve böbrekleri ağır yaralandı.

Yaralı savaş esirleri, Ukrayna ve Rusya’nın esir takasını hızlandırması nedeniyle tacizden bahsediyor

Son mahkum nakli haberi günler sonra geliyor WNBA yıldızı Brittney Griner Rus silah tüccarı Viktor Bode karşılığında Moskova tarafından serbest bırakıldı. Amerika Birleşik Devletleri bir Amerikan vatandaşını daha serbest bırakmaya çalışıyor. Paul WhelanRusya’da dört yıl tutuklu kalan ve casusluk suçlamasıyla 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Washington, onu sahtekarlıkla suçladı.

Marissa Iatti ve Annabelle Timsit bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.