ABD’li yetkili, Biden-Xi’nin görüşmeyi planladığını söyledi, Xi Tayvan konusunda uyardı

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Perşembe günü telefonda görüştü. 15 Kasım 2021’deki sanal toplantıları burada resmedilmiştir.

Mandel Naga | AP | İyi resimler

Pekin – Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Üst düzey bir ABD’li yetkili, bir brifing sırasında yaptığı açıklamada, Biden’ın göreve başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze görüşme düzenleme planlarıyla Perşembe günü görüşmesini sonlandırdığını söyledi.

Bununla birlikte, Xi, Tayvan konusunda güçlü sözlere takılıp kalırken, Biden, ABD ve Çin hükümetlerinin resmi okumalarına göre ABD’nin tutumunun değişmediğini söyledi.

Okumalar yüz yüze görüşme planlarını göstermedi, ancak her iki taraf da iletişimi sürdürmeyi planlıyor. Amerikalı bir yetkili vardı. Görüşmenin ardından gazetecilere brifing verildi.

Beyaz Saray’dan aktarılan bir açıklamaya göre yetkili, “Sonunda bir fikir alışverişi oldu… ekipler arasında yüz yüze görüşme hakkında bir konuşma yapıldı.” “Bana göre, açık ve somut bir gündem sunuldu ve üzerinde anlaşmaya varıldı.”

Çin dışişleri bakanlığı, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

İki liderin son görüşmesi, ülkeleri arasında özellikle gergin bir dönemin ortasında gerçekleşti Tayvan etrafında Retorik. Pekin, demokratik olarak kendi kendini yöneten adayı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor.

Eurasia Group analistleri bir notta, “Aramanın gerçekleşmesi hafif bir olumlu ve her iki lider de bozulan ikili ilişkiler altında bir platform sürdürmek istiyor.” Dedi. “Gelecekte üst düzey ABD-Çin diyaloğunun askıya alınması, küresel istikrar için olumsuz bir işaret olacaktır.”

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim neden artıyor?

Raporda, “Xi, Çin’in tehditlerini tırmandırmadı, ancak Pelosi’nin ziyaretinin Çin milliyetçiliğini alevlendireceği konusunda üstü kapalı bir şekilde uyarıda bulundu” dedi.

Pekin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu yaz Tayvan’ı ziyaret etmesi durumunda “güçlü ve kararlı önlemler” konusunda uyardı. Financial Times’ın haberine göre, Kaynak gösterme.

ateşle oynama

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Biden, Perşembe günü Xi ile yaptığı görüşmede, Çin ve Beyaz Saray’dan gelen resmi okumalara göre, ABD’nin Tayvan politikasının değişmediğini söyledi.

ABD ve Çin arasındaki gerilim, Çin’den gelen milyarlarca ABD doları değerindeki mallara tarife uygulayan ve ABD işletmelerinin bazı Çinli teknoloji şirketlerine mal satmasını yasaklayan Trump yönetimi altında tırmandı.

Biden yönetimi ikili ilişkileri stratejik bir rekabete dönüştürdü.

İşbirliği alanları

ABD’nin kendi tek Çin politikasını ihlal etme şansı yok. Pelosi’nin ziyareti bile bunu değiştirmeyecek.

Scott Kennedy

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi

Çağrı, “bir işçi olarak bu kadar derin duygusal meseleleri tartışmak için ileri bir adım” olarak işaretlendi. [way]Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde Çin iş ve ekonomisinin kıdemli danışmanı ve mütevelli başkanı Scott Kennedy dedi.

Kennedy, “ABD’nin kendi tek Çin politikasını ihlal etme şansı yok” dedi. Pelosi’nin ziyareti bile bunu değiştirmeyecek” dedi.

Her iki ülke de çağrıyı “yarışma” olarak nitelendirdi ve ABD tarafından başlatıldığını söyledi.

Çince okumalar, Biden’ın daveti istediğini gösteriyor. Beyaz Saray, çağrının Biden yönetiminin “ABD ile ABD arasındaki ilişkiyi sürdürme ve derinleştirme çabalarının” bir parçası olduğunu söyledi. [People’s Republic of China] Ve farklılıklarımızı sorumlu bir şekilde yönetin ve çıkarlarımızın örtüştüğü yerlerde birlikte çalışın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.