Adalet Bakanlığı, Mar-a-Lago beyannamesinin yayınlanmasının devam eden ceza soruşturmasına zarar verebileceğini söyledi

DOJ yetkilileri, “Bu soruşturmanın son derece gizli materyalleri içermesi, soruşturmanın bütünlüğünü koruma ihtiyacının altını çiziyor ve bilgilerin zamanından önce veya uygunsuz bir şekilde kamuya açıklanması durumunda zarar potansiyelini artırıyor.”

Bunun yerine, DOJ mahkemeyi, bir kapak sayfası, DOJ’un 5 Ağustos’taki emri mühürleme hareketi ve aynı gün verilen bir hakimin mühürleme emri de dahil olmak üzere arama emrine ekli ek belgeleri imzalamaya çağırıyor.

Adalet Bakanlığı’nın temel bilgileri ifşa etme konusundaki endişeleri arasında, özellikle “bu konunun yüksek profilli doğası göz önüne alındığında”, tanıkların işbirliğini bırakabileceği yer alıyor.

Gonzalez ve Pratt, “Hükümetin yeminli beyanını bu noktada açıklamak, bu soruşturma ilerledikçe ve diğer yüksek profilli soruşturmalarda yardımcı olabilecek tanıkların gelecekteki işbirliğini azaltabilir” diyor ve “ve bu, yaygın olarak rapor edilenler göz önüne alındığında, bu sadece varsayımsal bir endişe değil. 8 Ağustos aramasının ardından kolluk kuvvetlerine yönelik tehditler.

Dosyalama boyunca, DOJ aramayla ilgili devam eden cezai soruşturmasına atıfta bulunuyor – geçen hafta yayınlanan arama emrini ortaya çıkaran bir soruşturma, gizli materyallerin ve başkanlık kayıtlarının yanlış kullanılması ve adaletin engellenmesi ile ilgili olası suçları içeriyordu. DOJ Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yeminli ifadenin açıklanmasının bu soruşturmayı etkileyebileceğini söyledi.

DOJ yetkilileri, “Burada, hükümetin devam eden bir ceza soruşturmasının bütünlüğünü koruma konusunda zorlayıcı ve baskın bir çıkarı var.” Dedi.

Dosyada, FBI ajanlarına yönelik tehditlerde bir artış ve silahlı bir adamın Cincinnati’deki FBI binasına geçen haftaki saldırısıyla ilgili haberler yer aldı.

Davaya bakan sulh hakimi Bruce Reinhardt, Adalet Bakanlığı’nın yeminli ifadenin gizliliğini koruma talebine, ulusal önemi düşük durumlarda bile nadir görülen bir hareket olarak uymadı. Adalet Bakanlığı, kararın Reinhart’a ait olduğunu kabul etti ve eğer yeminli ifadeyi yayınlamayı seçerse, bakanlık, “kalan mühürlenmemiş metni anlamlı içerikten yoksun kılacak kadar kapsamlı” önemli düzeltmeler öneriyor.

Gonzalez ve Pratt, “Böyle gözden geçirilmiş bir versiyonun yayınlanması herhangi bir kamu yararına hizmet etmeyecektir.”

Her iki taraftan Temsilciler Meclisi ve Senato milletvekilleri, Trump’ın burada sakladığı çok gizli belgeleri ve diğer başkanlık kayıtlarını alma çabasıyla ilgili olan Trump’ın evinin aranması hakkında daha fazla ayrıntı talep etti.

Yeminli ifadeler, mahkeme altındaki arama emirlerinin genellikle suçlamalar serbest bırakılıncaya veya bir soruşturma tamamlanana kadar mühürlendiğini belirtiyor. Genellikle davaya dahil olan bir FBI ajanı tarafından verilir ve büronun bir suç için olası bir neden olduğuna inandığını onaylar.

Nicholas Wu ve Josh Gerstein bu rapora katkıda bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.