Afganistan depreminde en az 920 kişi öldü; Sayının artması bekleniyor

Kabil, 22 Haziran (Reuters) – Yetkililer, Çarşamba günü erken saatlerde Afganistan’ı sallayan 6.1 büyüklüğündeki depremde en az 920 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 600’den fazla kişi yaralandı.

Afgan medyasında yer alan fotoğraflar, yerle bir olan evleri ve battaniyelerin içinde yatan cesetleri gösterdi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Salahuddin Ayoubi, helikopterlerin yaralıları kurtarmak için konuşlandırıldığını ve tıbbi malzeme ve yiyecekle uçtuğunu söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

“Bazı köyler dağların uzak bölgelerinde yer aldığından ve ayrıntıları toplamak biraz zaman alacağından ölü sayısı muhtemelen artacak.”

Çarşamba günkü deprem 2002’den bu yana yaşanan en kötü depremdi. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu (USGC), patlamanın güneydoğudaki Sahil kentinden yaklaşık 44 km (27 mil) Pakistan sınırına yakın olduğunu söyledi.

Ayubi, teyit edilen ölümlerin çoğunun doğudaki Bhaktika eyaletinde 255 kişinin öldüğünü ve 200’den fazla kişinin yaralandığını da sözlerine ekledi. Sahil Eyaletinde 25 kişi öldü, 90 kişi hastaneye kaldırıldı.

İktidardaki Taliban partisinin lideri Haybatullah Akundzadah yaptığı açıklamada taziyelerini dile getirdi.

Bir kurtarma operasyonu yürütmek, Ağustos ayında ülkeyi ele geçiren ve yaptırımlar nedeniyle uluslararası yardımdan kesilen Taliban için büyük bir sınav olabilir.

EMSC Twitter’da, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’da yaklaşık 119 milyon insanın depremi hissettiğini söyledi, ancak Pakistan’da acil bir hasar veya can kaybı bildirilmedi.

EMSC depremin büyüklüğünü 6.1’e koydu, ancak USGC 5.9’a koydu.

Afgan makamlarına meydan okuyan afet ajansı, birkaç bölgede son zamanlarda meydana gelen sellerin 11 kişinin ölümüne, 50 kişinin yaralanmasına ve otoyolun uzunluğunu trafiğe kapattığını söyledi.

Felaket, ABD liderliğindeki uluslararası güçlerin yirmi yıllık savaşın ardından geri çekilmesi ve Afganistan’ın Taliban’ın sorumluluğu üstlenmesinden bu yana ciddi bir ekonomik krize saplanmasıyla ortaya çıkıyor.

Taliban’ın devralmasına yanıt olarak, birkaç ülke Afganistan’ın bankacılık sektörüne yaptırımlar uyguladı ve milyarlarca dolarlık kalkınma yardımını kesti.

Ancak insani yardım, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlarla devam ediyor.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Afganistan’daki insani yardım kuruluşlarını kurtarma çabalarına yardım etmeye çağırdı ve ekiplerin depremin vurduğu bölgeye gönderildiğini söyledi.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü uluslararası yardımı memnuniyetle karşıladı. Komşu Pakistan, yardım sağlamak için adımlar attığını söyledi.

Güney Asya’nın büyük bölümleri sismik olarak aktiftir çünkü Hint plakası olarak bilinen tektonik plaka kuzeyi Avrasya plakasına doğru iter. devamını oku

2015 yılında, bir deprem kuzeydoğu Afganistan’ı salladı, Afganistan’da ve kuzey Pakistan’ın yakınında birkaç yüz kişiyi öldürdü.

Ocak ayında Afganistan’ın batısında meydana gelen depremde 20’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

(Bu hikaye ölü sayısını 950 değil 920 olarak ayarlar)

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Bangalore’de Subham Kalia ve Kabil’de Mohammad Younus Yawar ve Peşaver’de Cibran Ahmed’in raporu; Delhi’de Alastair Paul Ek Raporu; Charlotte Greenfield tarafından yazıldı; Düzenleme Robert Brussel ve Clarence Fernandez

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.