Ales Bialiatski Anıtı ve Sivil Özgürlükler Merkezi Nobel Barış Ödülü’nü kazandıCNN

Rusya ve Ukrayna insan hakları grupları – hafıza ve Sivil Haklar Merkezi — kazandı Nobel Barış Ödülü 2022’ye kadar hapisteki Belaruslu avukat Ales Bialiatskyi ile.

Yeni ödül sahipleri, kendi ülkelerinde “savaş suçlarını, insan hakları ihlallerini ve yetki suiistimallerini belgeleme konusundaki olağanüstü çabalarından” ötürü onurlandırıldılar. Norveç Nobel Komitesi, “Yıllardır otoritenin eleştirisini ve vatandaşların temel haklarının korunmasını teşvik ettiler” dedi.

Zaferleri, Rusya’nın Belarus’un yardımıyla Ukrayna’ya karşı tam ölçekli bir savaş başlatmasından yedi ay sonra geldi. Devam eden çatışma bu yılki ödülü gölgede bıraktı ve grubun etkilenen ülkelerdeki aktivistlere haraç ödemeye çalıştığı iddia edildi.

Grup, Ukraynalı bir grup olan Sivil Haklar Merkezi’nin, işgalin Şubat ayında başlamasından bu yana “Ukraynalı sivillere karşı Rus savaş suçlarını tespit etme ve belgeleme çabalarına” girdiğini söyledi.

“Uluslararası ortaklarla birlikte Merkez, faillerin suçlarından sorumlu tutulmasında öncü bir rol oynuyor.”

1987 yılında kurulan anıt, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana Rusya’daki en önemli insan hakları gözlemcilerinden biri haline geldi. Stalinist dönemin suistimallerini ve vahşetlerini ortaya çıkarmak için çalıştı.

bir grup vardı Geçen yıl Rus mahkemeleri tarafından kapatıldıÜlkenin boş sivil haklar manzarasına büyük bir darbe.

Bu arada Bialiatsky, 1980’lerden beri Beyaz Rusya’daki insan hakları ihlallerini belgeledi. 1996’da cumhurbaşkanının diktatörlük yetkilerini pekiştiren ve bir referandumdan sonra Rus müttefiki Alexander Lukashenko’yu kapatan Vyasna’yı veya Bahar’ı kurdu.

Aktivist, Lukashenko rejimine karşı yaygın protestolar sırasında 2020’de tutuklandı. “Hâlâ yargılanmadan tutuluyor. Muazzam kişisel zorluklara rağmen, Bay Bialiatsky Belarus’ta insan hakları ve demokrasi mücadelesinde bir milim bile vazgeçmedi” dedi.

Grubun başkanı Berit Reiss-Andersson gazetecilere verdiği demeçte, “Bu yıl Avrupa’da çok olağandışı bir savaş durumundayız, ancak dünyanın dört bir yanındaki insanlar üzerinde küresel etkisi olan bir savaşla karşı karşıyayız.” .

Rhys-Anderson, hediyenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e veya başka herhangi bir bireye bir mesaj göndermeyi amaçlamadığını, ancak “insan hakları aktivistlerine baskı yapan otoriter bir hükümeti” temsil ettiğini söyledi.

Üç kazanan, 10.000.000 İsveç kronu (900.000 $) değerindeki para ödülünü paylaşacak. Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’i anma günü olan 10 Aralık’ta düzenlenen törenle resmi olarak ödüllendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.