Alex Jones, iftira davasında Sandy Hook katliamının “%100 gerçek” olduğunu söyledi

Komplo teorisyeni Alex Jones Çarşamba günü ifadesinde, Sandy Hook İlköğretim Okulu katliamını bir aldatmaca olarak ilan etmenin sorumsuz olduğunu anladığını ve şimdi bunun “%100 gerçek” olduğuna inandığını söyledi.

2012 saldırısında öldürülen 6 yaşındaki bir çocuğun ebeveynlerinin ifade vermesinden bir gün sonra konuşan Acı, ölüm tehditleri ve taciz InfoWars sunucusu, bir Teksas mahkeme salonuna, saldırının kesinlikle gerçekleştiğini düşündüğünü söyledi.

Jones, Neil Hesslin ve Scarlett Lewis’i karaladıkları için kendisinin ve medya şirketi Free Speech Systems’ın ne kadar borçlu olduğunu belirlemek için duruşmasında, “Özellikle ebeveynlerle tanıştığım için. Bu %100 doğru,” dedi. Oğulları Jesse Lewis, ABD tarihindeki en kötü okul saldırısı olan Newtown, Connecticut’taki saldırıda öldürülen 20 öğrenci ve altı eğitimci arasındaydı.

Alex Jones mahkeme salonuna girdi
Alex Jones, 28 Temmuz 2022’de Austin, Teksas’taki Travis County Adliye Sarayı’nda 6 yaşındaki Sand Hook kurbanı Jesse Lewis’in ebeveynleri Scarlett Lewis ve Neal Heslin’in önünde mahkeme salonuna giriyor.

Brianna Sanchez/Havuz


Ancak Heslin ve Lewis Salı günü bir özrün yeterli olmadığını ve Jones’un saldırı hakkında sürekli yalanlar yaymaktan sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. En az 150 milyon dolar istiyorlar.

Duruşmanın ikinci haftasındaki ifadeler Çarşamba günü öğle saatlerinde sona erdi.

Jones’un avukatı Andino Reynal, Çarşamba öğleden sonraki kapanış konuşmasında, davacıların müvekkilinin eylemlerini kanıtlayamadığını ve sözlerinin Heslin ve Lewis’e gerçek zarar verdiğini söyledi. Jones’un Sandy Hook hakkında söylediklerini bir başkasının “silahlandırdığını” ve “onları, sefaletlerinden Alex Jones’un sorumlu olduğuna ikna ettiğini” varsaymanın makul olduğunu söyledi.

Sadece Jones kendi savunmasında ifade verdi. Avukatı, hiçbir katliamın olmadığı ve kimsenin ölmediği yönünde yanlış iddialarda bulunmanın “kesinlikle sorumsuz” olduğunu şimdi anlayıp anlamadığını sordu.

Jones, “Onlar (medya) onu geri almama izin vermeyecek” dedi.

Ayrıca, “Sandy Hook’a takıntılı olan Sandy Hook’tan para kazanan Sandy Hook hakkında konuşan biri gibi” olduğundan şikayet etti.

Avukat Mark Bankston tarafından çapraz sorguya alınan Jones, Oklahoma City ve Boston Maratonu bombalamalarından Las Vegas ve Parkland, Florida’daki toplu çekimlere kadar diğer toplu trajedilerle ilgili komplo iddialarında bulunduğunu itiraf etti.

Bankston, Jones’un güvenilirliğinin peşinden gitti ve geçen hafta bir Infowars video klibini gösterdi ve Jones’un değil, davanın hileli olduğunu söylediğini ve yargıcın alevler içindeki bir fotoğrafını gösterdiğini söyledi. Jones’un jürinin “hangi gezegende yaşadıklarını bilmeyen” bir grup insan arasından seçilip seçilmediğini sorduğu başka bir klip geliyor. Jones aslında o kısmı söylemediğini söyledi.

Bankston, Jones’un mahkeme öncesi kanıt toplamak için metin mesajları ve e-postalar sağlamaya yönelik mahkeme kararlarına uymadığını söyledi. Jones, “Ben e-posta kullanmıyorum” dedi ve ardından e-posta adresinden gelen başka bir kaynaktan toplanan bir tane gösterildi. Cevap verdi: “Ben dikte etmeliydim.”

Bir noktada, Bankston Jones’a avukatlarının yanlışlıkla Bankston’a Jones’un cep telefonundan son iki yıla ait metinleri gönderdiklerini söyledi.

Avukat ayrıca mahkemeye, Jones’a şirketin bir günde ürünlerinin satışından 800.000 dolar hasılat elde ettiğini ve bunun yılda yaklaşık 300 milyon dolar olacağını bildiren bir e-posta gösterdi. Jones, şirketin satışlarda en iyi gününü geçirdiğini söyledi.

Jones’un ifadesi, Hesslin ve Lewis’in, Jones ve şirketlerinin bulunduğu Austin’deki bir mahkeme salonunda, Jones ve sahte aldatmacanın kendisinin ve Infowars’ın kariyerlerini yaptıklarını iddia etmelerinden bir gün sonra geldi. Ölüm Tehditlerinin “Yaşayan Cehennemi”Çevrimiçi taciz ve taciz.

Salı günü, yargıcın yemin altında söylediklerinin bazılarında doğru olmadığı için Jones’u azarladığı bir suçlama ifadesi gününe yol açtılar.

Boğuşma alışverişinde Lewis, doğrudan 10 metre ötede oturan Jones ile konuştu. O günün erken saatlerinde Jones, yayınında izleyicilerine Heslin’in “yavaş” olduğunu ve kötü adamlar tarafından manipüle edildiğini söyledi.

Lewis, Jones’a “Önce ben bir anneyim ve senin bir baba olduğunu biliyorum. Oğlum öyleydi” dedi. “Derin bir durumda değilim… Bunu bildiğini biliyorum… ve yine de bu mahkeme salonundan çıkıp şovunda tekrar edeceksin.”

Bir noktada Lewis, Jones’a “Sence ben bir oyuncu muyum?” diye sordu.

Yargıç tarafından ifade vermeye çağrılıncaya kadar sessiz kalması talimatı verilen Jones, “Hayır, senin bir aktör olduğunu düşünmüyorum” diye yanıtladı.

Heslin ve Lewis, Jones’un Sandy Hook aldatmaca iddialarının kendisi ve takipçileri tarafından yıllarca istismara yol açtığını iddia eden davalar açan birkaç Sandy Hook ailesi arasında yer alıyor.

Heslin, “Benim ve Sandy Hook hakkında söylenenler tüm dünyada yankı uyandırıyor” dedi. “Zaman geçtikçe, bunun ne kadar tehlikeli olduğunu anladım.”

Jones, Salı sabahı programdayken Hesslin’in ifadesini atladı – Hesslin’i “korkaklık” olarak reddetti – ancak Scarlett Lewis’in ifadesinin bir kısmı için mahkeme salonuna geldi. Ona birkaç özel koruma eşlik etti.

Jones’un yokluğunda konuşan Heslin, “Bugün benim için çok önemli. Alex Jones’un bana söyledikleri ve yaptıkları yüzünden yüz yüze gelmeyeli uzun zaman oldu. Oğlumun onurunu ve mirasını geri getirmek için” dedi.

Hesslin, jüriye, oğlunu kafasında bir kurşun deliğiyle tuttuğunu, hatta oğlunun vücudundaki hasarın boyutunu bile anlattığını söyledi. Davanın önemli bir parçası, Heslin’in oğlunun velayetinin olmadığını iddia eden 2017 InfoWars yayınıydı.

2017’de Hesslin televizyona çıkarak CBS News’e şunları söyledi: Sandy Hook inkarcılarına doğrudan hitap etmek için. Oğlumu kaybettim, oğlumu gömdüm, oğlumun kafasına kurşun sıktım” dedi.

Heslin, bundan sonra tacizin daha da kötüleştiğini söyledi.

“Çok sayıda ölüm tehdidi aldım” Heslin, 2018’de CBS News’e verdiği demeçte. “İnsanlar, ‘Kafana kurşun sıkmış olmalısın’ diyor.”

Jüriye, öldürülmeden iki hafta önce çekilmiş gülümseyen bir Jesse’nin okul fotoğrafı gösterildi. Ebeveynler, çekim bitene kadar fotoğrafı alamadı. Jesse’nin sınıf arkadaşları tarafından nasıl “Odu” olarak tanındığını anlattılar. Hayat kurtarabilirdi.

Jones daha sonra Salı günü kürsüye çıktı ve başlangıçta yargıçla çatıştı ve yargıç ondan kendi avukatının bir sorusunu yanıtlamasını istedi. Jones, uzun süredir davacılardan özür dilemek istediğini ifade etti.

Daha sonra yargıç jüriyi odadan dışarı gönderdi ve Jones’u jüriye iflas ettiğini söylediği için azarladı. Davacıların avukatları, Jones’un iflasına atıfta bulunulmasına çok kızdılar ve bunun jürinin tazminata ilişkin bulgularını bozabileceğinden endişeleniyorlar.

Yargıç Maya Guerra, Gamble Jones’a “Bu sizin şovunuz değil” dedi. “İnançların hiçbir şeyi doğru kılmaz. Yemin ettin.”

Geçen Eylül ayında bir yargıç, Jones’u varsayılan kararında Sandy Hook aileleri tarafından talep edilen belgeleri iade etmediği için uyardı. Connecticut’taki bir mahkeme, diğer Sandy Hook ebeveynleri tarafından açılan ayrı bir davada benzer nedenlerle Jones’a karşı benzer bir varsayılan karar verdi.

Soruşturmada Jones’un ne kadar ödeyeceği söz konusu. Ebeveynler, jüriden karalama ve kasıtlı olarak duygusal sıkıntıya neden olma nedeniyle 150 milyon dolar tazminat ödemesini istedi. Jüri, Jones ve şirketinin cezai tazminat ödemesi gerekip gerekmediğini değerlendirecek.

Jones jüriye 2 milyon dolardan fazla zararın “bizi bunaltacağını” söyledi, ancak ekledi: “Bence ne yapmak istediğinize nasıl karar verirseniz verin uygun.”

Jones, ifade özgürlüğü organizasyonlarını finansal olarak korumaya çoktan çalıştı. Şirket geçen hafta federal iflas koruması için başvuruda bulundu. Sandy Hook aileleri, şirketin Jones ve ailesine ait milyonları paravan şirketler aracılığıyla korumaya çalıştığını ileri sürerek Jones’a ayrı ayrı dava açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.