Alibaba, Hong Kong’da birincil listelemeyi hedefliyor, Çin yatırımcılarını baskıdan sonra cezbediyor

Bir adam 9 Ağustos 2021’de Çin’in Pekin kentindeki Alibaba Group ofis binasının önünden geçiyor. REUTERS/Tingshu Wang

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • HK, 2022’nin sonuna kadar birincil liste eklemeyi, NYSE listesini tutmayı umuyor
  • HK hisseleri yaklaşık %6 arttı; Hareket, yatırımcı tabanını çeşitlendirecek -CEO
  • Çin’in en büyük yatırımcısı Alibaba hissesine erişimin arttığını görebilir
  • Hareket aynı zamanda yıl grup yöneticilerinin Alibaba ortaklığından çekildiğini de görüyor.

ŞANGAY, 26 Temmuz (Reuters) – Alibaba (9988.HK) Yüksek teknolojili Çinli şirketleri çekmek için finans merkezindeki kural değişikliğinden yararlanan ilk büyük şirket olurken, anakara Çin’deki yatırımcıları hedefleyerek New York’taki varlığına Hong Kong’da birincil bir liste eklemeyi planlıyor.

Salı günü açıklanan e-ticaret devinin hamlesi, hem Washington hem de Pekin, Çin’de Alibaba’yı 2,8 milyar dolar para cezasına çarptıran ve bir halka arzı (IPO) iptal eden yıkıcı bir düzenleyici baskının ardından Çinli şirketlerin listelerini yakından incelerken geldi. Onun yan kuruluşu karınca grubu.

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasında New York’ta listelenen yüzlerce Çinli şirketi ihraç etmekle tehdit eden bir denetim anlaşmazlığının arka planına karşı geliyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Analistler, değişikliğin Çin’in ana akım yatırımcılarının Stock Connect olarak bilinen Hong Kong borsasına bir bağlantı yoluyla hisse senetlerine erişmesini kolaylaştıracağını söyledi. 0358 GMT’de hisseler %5,9 artarken, Hong Kong karşılaştırma ölçütü (.HSI) %1,5 arttı.

Wealthy Securities’in genel müdürü Louis Tse, “Stok Bağlantısı’nda olmak, nihayetinde Çinli yatırımcıların hisse senedi satın almalarını daha uygun hale getirecek, bu nedenle yatırımcılar bugün Hong Kong’da hisse almaktan ve hisse almaktan mutlular” dedi.

Halihazırda Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda 2019’dan beri ikincil bir listeleme ile Alibaba, birincil listenin 2022’nin sonuna kadar tamamlanmasını beklediğini söyledi. CEO Daniel Zhang, ikili listenin “daha geniş ve daha çeşitli bir yatırımcı tabanını” teşvik edeceğini söyledi.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası (HKEX), İnternet veya diğer yüksek teknoloji işleriyle uğraşan “yenilikçi” Çinli şirketlerin ağırlıklı oy hakları veya değişken faizli kuruluşlar (VIE’ler) uygulamasına izin vermek için Ocak ayında kurallarını değiştirdi. Şehirdeki ana listeler.

Bir VIE yapısı altında, bir Çinli şirket, yabancı yatırımcıların hisse satın almasına izin veren yabancı listeleme amacıyla yabancı bir tüzel kişilik kurar.

Alibaba CEO’su Zhang yaptığı açıklamada, “Hong Kong aynı zamanda Alibaba’nın küreselleşme stratejisinin başlangıç ​​noktasıdır ve Çin’in ekonomisine ve geleceğine tam güvenimiz var” dedi.

Kapsamlı bir baskı

Alibaba, tarihin en büyük halka arzı olan Eylül 2014’te New York Menkul Kıymetler Borsası’na kote oldu.

2020’den bu yana, Pekin’in büyük düzenleyici baskıları Çinli teknoloji firmalarını vurduğundan şirketin hisse fiyatı her iki piyasada da düştü.

Aynı zamanda, ABD düzenleyicileri, daha fazla şeffaflık talep ederek New York’ta işlem gören Çinli şirketlerin hesaplarının incelemesini hızlandırdı.

Kapsamı geniş olmasına rağmen, Çin’in baskılarının ana odak noktası, halka arzların gözetimini genişletmeye çalışan düzenleyiciler olmuştur.

Geçen yıl, Çinli yetkililer, veri gizliliği endişelerini öne sürerek, New York’ta listelendikten sonra araç çağırma şirketi TT Global hakkında bir soruşturma başlattı.

Şirket daha sonra Hong Kong’da listelendi ve listeleme hazırlıklarına başladı, önde gelen analistler, çalışmanın Pekin’in veri açısından zengin şirketlerin yerel olarak listelenmesi arzusundan kaynaklandığını açıkladı.

Karınca grup diseksiyonu

Alibaba, düzenleyiciler Ant Group’un 2020’nin sonlarında Hong Kong ve Şanghay’da planlanan 37 milyar dolarlık halka arzını aniden durdurduğunda kendisini benzer bir yol ayrımında buldu.

Alibaba, Salı günkü yıllık mali raporunda, ikili birincil listeleme duyurusunun yanı sıra, birkaç Ant Group yöneticisinin e-ticaret devi için en üst karar alma organı olan Alibaba Ortaklığı’ndaki görevlerinden istifa ettiğini söyledi. devamını oku

Ayrılmalar, fintech bölümünün Alibaba’dan devam eden elden çıkarılmasının bir parçası. devamını oku

Singapur’daki yatırım danışmanı United First Partners’ın Asya araştırması başkanı Justin Tang, Alibaba’nın kararının Stock Connect’e dahil edilmesi nedeniyle şirketin hissesini artıracağını söyledi.

“Bu tür diğer teknoloji listelerinde olduğu gibi, bu, Çinli şirketlerin ABD borsalarında karşılaştığı düzenleyici riske karşı korunmak isteyen şirketler için bir oyun kitabı olacak” dedi.

İkili birincil listeye geçmek için, şirketlerin yurtdışında listelenen en az iki tam mali yıla ilişkin iyi bir geçmişe sahip olmaları, en az 40 milyar HK$ (5.10 milyar$) sermayeye sahip olmaları veya en son dönemde en az 10 milyar HK$ piyasa değerine sahip olmaları gerekir. mali yıl ve en az 1 milyar Hong Kong doları gelir.

(1$ = 7.8493 Hong Kong doları)

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Şanghay’da Josh Horwitz ve Hong Kong’da Scott Murdoch tarafından yapılan raporlama; Singapur’da Anshuman Taka tarafından ek raporlama; Kenneth Maxwell’in düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.