Alp buzulu koptu, en az 6 yürüyüşçüyü öldürdü

ROMA (AP) – Pazar öğleden sonra İtalya’da bir Alp buzulunun büyük bir parçası koptu ve bir dağın tepesinden aşağı kükredi, zirvedeki popüler bir patikada yürüyüşçülerin üzerine buz, kar ve kayalar fırlattı, en az altı kişiyi öldürdü ve sekiz kişiyi de yaraladı. , yetkililer söyledi. .

Ölüm ve yaralanma sayısını bildiren Ulusal Alp Kurtarma Servisi sözcüsü Walter Milan, bölgede kaç tane dağcı olduğunu veya herhangi birinin kayıp olup olmadığını belirlemenin hemen mümkün olmadığını söyledi.

Milan’ın telefonla yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinin kaç kişinin bulunabileceğini belirlemek için otoparktaki plakaları kontrol ettiğini, saatler sürebileceğini söyledi.

Yorgun kurtarma görevlisi Luigi Pelicetti İtalyan devlet televizyonuna verdiği demeçte, “Ölüler (insanlar) ve büyük buz parçaları, kayalar gördük” dedi.

Milan, ölenlerin milliyetleri veya yaşlarının hemen mevcut olmadığını söyledi. Hastanede hayatta kalan sekiz kişiden acil servis, ikisinin durumunun kritik olduğunu söyledi.

Yerel çevrimiçi medya sitesi ildolomiti.it, hızlı hareket eden çığın “uzun mesafelerden duyulabilen bir kükremeyle indiğini” bildirdi.

Daha önce, Ulusal Alp ve Mağara Kurtarma Timi, Marmelade Peak’in etkilenen bölgesini aramaya en az beş helikopter ve kurtarma köpeğinin dahil olduğunu tweetledi.

Yakındaki Veneto bölgesinde bulunan SUEM sevk hizmeti, çığ alanının üzerindeki 18 kişinin alp kurtarma ekipleri tarafından tahliye edileceğini söyledi.

Ancak Milan, yamaçlardaki bazı kişilerin zirvedeki teleferiği kullanarak kendi başlarına inebileceklerini söyledi.

SUEM çığın “kar, buz ve kayaların dökülmesini” içerdiğini söyledi. Ayrılan alan, serac veya kar zirvesi olarak bilinir.

3.300 metrede (yaklaşık 11.000 fit), Marmalada, Doğu Dolomitler’in en yüksek zirvesidir ve diğer dağ zirvelerinin muhteşem manzarasını sunar.

Alp Kurtarma Servisi bir tweet’te, bölgenin “normalde zirveye ulaşmak için kullanılan güzergah üzerinde” Punta Rocca (Rock Point) yakınında koptuğunu söyledi.

Buzun parçasının kırılmasına ve tepenin yamacından aşağı acele etmesine neyin neden olduğu hemen belli değildi. Ancak Haziran sonundan bu yana İtalya’da şiddetli bir sıcak hava dalgası bir faktör olabilir.

Marmolada sınırındaki Trento eyaletinin başkanı Maurizio Fugatti, Sky TG24 haberlerine verdiği demeçte, “Bu günlerdeki sıcaklıklar buzulun kısmi çöküşü üzerinde açıkça bir etkiye sahip” dedi.

Ancak Milan, son günlerde Marmolada’nın zirvesinde 10 C (50 F) üzerine çıkan sıcaklıkların Pazar günkü trajedide olası bir faktör olduğunda ısrar etti.

Milan, “İlgili birçok faktör var.” Dedi. Çığlar genellikle tahmin edilemez ve ısının buzul üzerindeki etkisi “hâlâ tahmin etmek imkansız” dedi.

İtalyan devlet televizyonuna yaptığı ayrı açıklamalarda Milan, son sıcaklıkları zirve için “çok sıcak” olarak nitelendirdi. “Açıkçası olağandışı bir şey.”

Kurtarma ekiplerine göre, yaralılar Trentino-Alto Adige ve Veneto bölgelerindeki çok sayıda hastaneye kaldırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.