Amazon, Roomba üreticisi iRobot’u 1,7 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alıyor

Yorum

Amazon cihazları yakında dinliyor, izliyor ve temizliyor.

E-ticaret devi, en çok robotik vakumlu Roomba ile tanınan iRobot’u, eve taşınmanın son adımı olan 1,7 milyar dolarlık tamamı nakit bir anlaşmayla satın alacak. Fitness giyilebilir cihazlardan akış cihazlarına ve Alexa dijital asistanına kadar Amazon, tüketicileri şirkete ve hizmetlerine daha sıkı bağlayan bir ekosistem altında bir dizi cihaz geliştirdi. Geçen yıl tanıtıldı Astro, 1.000 doların üzerinde Robot, küçük nesnelerin etrafında dolaşıyor ve kameralarının izinsiz girişten sıyrılması gerekiyor.

Cuma günü açıklanan anlaşma, Amazon’un satın almalar yoluyla ürün kategorileri arasında pazar payını genişletme iş stratejisinin bir devamı niteliğinde. Bu yüzüğü kırdıŞubat 2018 ve öncesinden beri görüntülü kapı zilleri ve diğer akıllı ev teknolojilerini geliştiriyor Göz kırpmak, ev için bağlı kameralar ve kapı zilleri yapar. Ayrıca, 2017’de satın aldığını duyurduğunda bakkal sektörünü de hayrete düşürdü. Organik gıda pazarıAnlaşma 13,7 milyar dolar değerinde.

(Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, The Washington Post’un sahibidir.)

Yeni nesil ev robotları daha yetenekli ve daha sosyal olacak

Hareket Amazon’dan iki hafta sonra geliyor Birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı One Medical’i satın aldığını duyurdu 3,9 milyar dolar, teknoloji şirketinin sağlık hizmetleri hedeflerinin büyük bir genişlemesinin bir parçası olarak. Şimdiye kadarki en büyük satın almalardan biri olan birleşme, Amazon’a fiziksel bir sağlık hizmetleri ofisleri ve sağlayıcıları ağı sağlıyor ve çevrimiçi eczane ve Amazon Care, sanal ve evde acil bakımı içeren mevcut sağlık hizmetleri portföyünü geliştiriyor. Hizmet.

Amazon’un hisse başına 61 dolarlık teklifi, Perşembe günkü 49.99 dolarlık kapanış fiyatına göre yüzde 22’lik bir prim. Cuma günü, iRobot hissesi yaklaşık yüzde 19.1 artarak 59.54 dolardan kapandı.

Amazon Devices Kıdemli Başkan Yardımcısı Dave Limb, “Zaman tasarrufunun önemli olduğunu ve işlerin değerli zamanı aldığını biliyoruz. Yıllar içinde, iRobot ekibi inanılmaz derecede pratik ürünlerle insanların temizlik şeklini yeniden keşfetme yeteneğini kanıtladı. ve yenilikçi.”

1990 yılında Massachusetts Institute of Technology’de robotistler tarafından kurulan iRobot, bir dizi otomatik elektrikli süpürge ve paspasın yanı sıra hava temizleyicileri ve el tipi elektrikli süpürgeler sunar. 1.000 $ ‘a kadar perakende satış yapan imzası Roomba, katların konturlarını ve köşelerini öğreniyor ve nesneleri bulabiliyor, WiFi ağlarına ve akıllı telefonlara bağlantı sunuyor ve sesle etkinleştirilen akıllı ev cihazları tarafından çağrılabiliyor. Şirket, 2005 yılında Nasdaq’ta işlem görmeye başladı.

Ev robotiğinde en iyilerden biri olarak ününe rağmen, iRobot zor bir yıl geçirdi. Cuma dedi İkinci çeyrek Gelir, önceki yıla göre yüzde 30 düşüşle 255,4 milyon dolar. 2 Temmuz’da sona eren üç aylık dönemde 43.4 milyon dolar net zarar açıkladı.

Kazanç raporuna göre şirket, maliyet düşürme planının bir parçası olarak bazı temel olmayan mühendislik rollerini daha düşük maliyetli alanlara kaydırmayı planlıyor.

Şirket, Mayıs ayında yayınladığı 2022 mali tahminini geri çekti ve “şirketin görünümünü etkileyebilecek aksaklıklar ve belirsizlikler” nedeniyle gelecekteki performansla ilgili diğer tüm yönlendirmeleri askıya aldı.

iRobot’un ürünleri, Amazon’un ürün portföyünü genişleterek müşterilerinin en yakın konumlarının kat planlarını haritalayacak. Evi izlerVe içindeki insanlar.

Bir hoparlörde mikrofon olarak başlayan şey, ev hayatını daha keyifli hale getiren büyüyen bir cihaz kategorisine dönüştü. Geçen Eylül ayında, şirketin yıllık sonbahar basın etkinliğinde Amazon, evinizi gören ve duyan Echo Show ekranının 15 inçlik duvara monte versiyonunu ve bir şekilde tüketicileri ihtiyaçlarını tahmin etmek için izleyen bir dizi ürün ve hizmeti tanıttı. .

Bu teknolojinin gelişimi, tüketicilerin günlük rutinleri konusunda eğitilmiş sensörler ve kameralar için artan toleransı göstermektedir. Bu evrim, gizlilik savunucularından ve ilgili tüketicilerden eleştiri aldı. Ayrıca, teknoloji devlerinin evi, çeşitli hizmetler ve kişisel verilerden oluşan bir altın madeni için başka bir platform olarak nasıl gördüğünü de vurguluyor.

Amazon, iRobot’un net borcunu, düzenleyicilerin ve robot üreticisinin hissedarlarının onayını gerektiren anlaşma şartlarına göre üstlenecek. Colin Angle, iRobot’un CEO’su olmaya devam edecek.

Amazon hisseleri Cuma günü yüzde 1.2 düşerek 140.80 dolardan kapandı ve ona 1.4 trilyon dolarlık bir piyasa değeri verdi.

Associated Press’in bildirdiğine göre, Seattle merkezli şirket geçen hafta, elektrikli araç girişimi Rivian Automotive’e yaptığı yatırıma bağlı olarak 3,9 milyar dolarlık ikinci üç aylık zararını – 2,03 milyar dolar veya hisse başına 20 sent – bildirdi. . Ancak Amazon, 121,2 milyar dolarlık beklenenden daha iyi bir gelir bildirdi İkinci çeyrek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.