Amerika Birleşik Devletleri’nde gaz fiyatları galon başına 5 dolara ulaştı

HOUSTON – Normal benzinin ulusal ortalamasının galon başına 5 dolara ulaşmasıyla, benzin fiyatları Cumartesi günü keskin bir dönüm noktasına ulaştı.

Anma Günü hafta sonlarında yakıt talebi arttığı için yaz benzini her zaman daha pahalıdır. Ancak bu yıl petrol ve rafine yakıt fiyatları, büyük ölçüde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bunun sonucunda yaptırımlar ve ekonomi korona virüsü salgınından kurtulurken enerji kullanımının yeniden canlanması nedeniyle 14 yılda görülmeyen seviyelere yükseldi.

Cumartesi günü ulusal ortalama benzin fiyatı, bir ay öncesine göre 60 sent daha yüksek olan 5,00 dolardı. Bir yıl önce gaz 3,08 dolara satıldı. AAA’ya göre Motor Kulübü. Ulusal ortalama, yükseldiği Mart ayından bu yana en yüksek noktasında Önceki gönderisi Petrolün varil başına 133 doların üzerinde işlem gördüğü Temmuz 2008’de. Enflasyonu hesaba katmadan, mevcut seviyelerin on dolardan fazla üzerindeydi. O zamanlar, ulusal ortalama benzin fiyatı, bugünün dolarıyla galon başına 4,11 dolar veya 5,37 dolardı.

Tüm eyaletlerde ortalama fiyat galon başına 4 doların üzerindedir. İçinde Kaliforniya, Uzun süredir yakıt için ülkedeki en pahalı eyaletlerden biri, galonu 6 dolardan fazlaya mal oluyor. Michigan, Delaware, Maryland ve Colorado, benzin fiyatlarında en son artışın olduğu eyaletler.

Enerji uzmanları, benzin fiyatlarındaki her kuruş artışın Amerikalılara günde 4 milyon dolara mal olacağını tahmin ediyor.

Petrol Fiyatı Bilgi Hizmetinde enerji analizi küresel başkanı Tom Closa, “Yaz yolculuğuna çıkın,” dedi. “Ortalama bir tüketici, salgınlar sırasında 2020’de 100 doları aşan yakıt ihtiyacı için ayda 450 dolar ödeyecek.”

Rusya’ya uygulanan yaptırımların küresel piyasalardan bir milyon varilden fazla petrol çekmesi nedeniyle, Ukrayna’daki savaş gaz fiyatları üzerinde en doğrudan etkiye sahip oldu. Enerji tüccarları da Rusya’nın üretim ve ihracatında daha fazla düşüş beklentisiyle petrol fiyatlarına teklif veriyor.

Ancak diğer birçok faktör fiyatların yükselmesine katkıda bulundu.

Petrolü benzin, motorin ve jet yakıtı olarak rafine etme kapasitesi yeterli değildir. Petrol şirketleri, özellikle talebin düştüğü salgın dönemlerinde son yıllarda birkaç rafineriyi kapattı. Bazı yeni rafineriler önümüzdeki yıl açılacak veya genişleyecek, bu da yardımcı olacaktır.

Ancak şimdilik analistler, yeni Covit-19 varyantının birçok dalgası eve yakın tutulduğu ve sürücülerin yola çıkması nedeniyle güçlü benzin talebinin sınırlı teslimatları engellediğini ve fiyatları yükselttiğini söylüyor. Çin’de ciddi salgın kilitlerinin gevşetilmesi de petrol fiyatlarını yükseltti.

Daha yüksek gaz fiyatları – diğer ihtiyaçlar için artan maliyetlerle birlikte Gıda Ve Barınak – Büyük Başkan Biden’ın sorunu. Pek çok siyasi uzman, seçmenlerin kızgın ve hüsrana uğramış olması nedeniyle Demokratların Kasım seçimlerini kaybedeceğine inanıyor. Yüksek enflasyon. A Cuma raporu Tüketici fiyatları Mayıs ayında yeniden hızlanarak yıllık bazda yüzde 8,6 artarak 40 yılı aşkın süredir en hızlı artışı kaydetti.

Geçen hafta, gaz fiyatları 5 dolar sınırına yaklaşırken, Biden yöneticileri cumhurbaşkanının bunu yapacağını söyledi. Suudi Arabistan’a seyahatDünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri, diplomatik ilişkileri yeniden kurmak ve en önemlisi enerji fiyatlarını düşürmek için şeffaf bir çaba içinde yardım aramalı. Büyük petrol şirketleri yatırımlarını önemli ölçüde artırmak konusunda isteksiz olsalar ve temettüler ve hisse geri alımları yoluyla karlarını yatırımcılara geri döndürmek isteseler bile, yerli üreticileri daha fazla petrol pompalamaya teşvik ediyor.

Geçmişte, petrol şirketleri yüksek fiyatlara karşılık daha fazla petrol ürettiğinde oburluğa neden oluyor ve karlarını azaltıyorlardı.

Bay. பிடன் Daha az Küresel arz ve talep tarafından yönetilen gaz fiyatları üzerindeki etkisi. Uzmanlar, Suudi Arabistan’ın Rus üretiminde beklenen düşüşü tam olarak telafi etme kapasitesine sahip olmadığı için fiyatları hızlı bir şekilde indirecek durumda bile olmadığını söylüyor. Avrupa Birliği geçen ay Rus petrolünün çoğunu yıl sonuna kadar yasaklamayı kabul etmişti.

Mart ayında Sn. Biden Amerika’yı açıkladığında Rusya petrol ve doğalgazı yasakladı, Amerikalıları uyardı, “özgürlüğü savunmak maliyetlidir.” Daha yüksek fiyatların talep üzerinde bir etkisi olmaya başladığına dair bazı kanıtlar var. Seyahat uzmanları, bazı kişilerin tatilde daha kısa mesafeleri kullanmayı tercih ettiğini söylüyor.

Sonunda pompadaki daha yüksek fiyatlar, sürücüleri elektrikli arabalara geçmeye teşvik edecek, ancak böyle arabalar satın almak talebi aylar değil, önümüzdeki yıllarda azaltacaktır.

Washington merkezli bir enerji danışmanlığı şirketi olan DMP Resources’ın başkanı Donald Hertzmark, “Fiyat artışlarının talebi karşılaması biraz zaman alacak.

Clifford Çapraz Houston’dan rapor ve Mary Solis New York’tan bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.