Ancak merkez üssünün Pasifik Okyanusu tabanının altında olduğu bildirildi; herhangi bir tsunami uyarısı yapılmadı. Tropik fırtınanın bu gece midilliye dönüşmesi muhtemel – Orlando Sentinel

Ulusal Kasırga Merkezi’ne göre, batıdaki Karayip kasırgası daha da kötü bir yapıya sahip ancak tropikal fırtınanın bugün ilerleyen saatlerde midilliye dönüşeceğinden kuvvetle şüphe ediliyor.

NHC kasırga uzmanı Eric Blake, “Normalde geleneksel uydu verilerine bakarsam, bu sistemin zaten bir tropikal fırtına olduğunu düşünüyorum” dedi. “Merkeze yakın büyük bir konveksiyon topu var ve sistemin çoğu çeyreğinde bantlama özellikleri oluşuyor.

Ulusal Kasırga Merkezi5 Şiddetli yağmur ve tropikal fırtına kaynaklı rüzgarların, meteorologların olası iki tropikal siklon dediği Güney Karayipler’deki adalara bu gece geç saatlerde başlamasını tavsiye ediyorum. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Siklon Avcısı Uçuşu, sistemin henüz tropikal bir fırtına olarak sınıflandırılmadığını ve merkez üssü olmadığını doğruladı.

Sistem, Curaçao’nun yaklaşık 200 mil doğu-güneydoğusunda bulunuyor ve 40 mil / saate kadar rüzgar batıya 30 mil hızla esiyor ve saat 17: 00’ye kadar güncellendi. Sistem örgütlenmemişken, kasırga uzmanları önümüzdeki 12 saat içinde değişebileceğinden şüpheleniyor.

Blake, “Sistemin şu ana kadar bir döngüyü kapatamamasının nedenlerinden biri çok yüksek hızdan kaynaklanıyor” dedi. Ancak modeller, rahatsızlığın akşamları stabilize olduğunu gösteriyor. Bundan sonra sistem iki gün yoğunlaştırılmamalıdır. Blake, Cuma gününe kadar tekrar güçlenebileceğini söyledi.

Trinidad ve Tobago için saat 17.00’den itibaren tropik fırtına uyarısı yapılıyor; Grenada ve bağımlılıkları; Venezuela Adaları Papatya Adaları, Koche ve Küba; Bonaire, Curaக்கோao, Aruba Adaları ve Venezuela ve Kolombiya kıyılarının bir kısmı.

Sistemin merkezinden 60 mil uzağa kadar uzanan tropikal fırtına kuvvetli rüzgarlara sahiptir. Adından da anlaşılacağı gibi, tropikal bir fırtına midillisidir. NHC, önümüzdeki beş gün içinde %90’lık bir oluşum şansı sunuyor.

NHC, “Tahmin rotasında, sistem bugün güney Karayip Denizi boyunca ve Venezuela’nın kuzey kıyılarında, Kolombiya’nın Guajira Yarımadası yakınında ve Cuma günü güneybatı Karayip Denizi boyunca hareket edecek.” Dedi.

Meteorologlar, tropikal bir sistem olma potansiyeline sahip diğer iki engele dikkat ediyor.

Kuzeybatı Meksika Körfezi’nde gece boyunca yağmur ve gök gürültülü sağanak yağışlar. Daha fazla geliştirme mümkündür, ancak sistem şu anda bir kargaşa halindedir. Kuzey Meksika Körfezi boyunca ve Teksas’a doğru yavaşça batıya doğru hareket ederken, NHC önümüzdeki iki ila beş gün içinde tropikal bir sisteme dönüşme şansını %40’a çıkarıyor.

NHC, “İç bölgelere taşınmadan önce kıyıya yakın kısa süreli bir tropikal depresyon haline gelebilir” dedi. “Büyüme ne olursa olsun, bu hafta sonu Teksas kıyılarının bazı bölgelerinde şiddetli yağmur bekleniyor.”

Ayrıca, Orta Tropik Atlantik üzerindeki tropikal bir dalga, düzensiz yağış ve gök gürültülü fırtınalar yaratır. Bu dalganın bu hafta içinde başka bir tropikal dalga ile etkileşime girmesi ve başka bir tropikal dalga oluşturması bekleniyor. NHC dalgasının önümüzdeki iki gün içinde %10’a ve önümüzdeki beş gün içinde %30’a dönüşmesi bekleniyordu.

Bu sistemlerden herhangi biri gelişirse, bu ayın başlarında Florida’nın bazı bölgelerinde yaklaşık bir metre yağmur yağan tropikal fırtına Alex’ten sonra sezonun ikinci sistemi olacak.

Pony’den sonra sıradaki iki isim Colin ve Daniel.

Tropik sistem, tropikal fırtına durumuna dönüşmeden tropikal depresyon olarak adlandırılabilir. Bu sistem, 39 mil hızla esinceye kadar isimlendirilmeyecek ve 74 mil hızla esinceye kadar bir kasırga olarak adlandırılmayacaktır.

2022 Sezonu 1 Haziran – 1 Kasım 21’in 2020 ve 2021 olarak adlandırılan 30 fırtınanın ardından, fırtınalar için başka bir doğadan 30 yıl daha uzun olacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.