Apple İşçi Haklarını İhlal Etti, NLRP Müfettişleri Söyledi


Washington
CNN

Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’ndan müfettişlere göre Apple, çalışanlarının ücretlerini tartışmalarını ve diğer korunan faaliyetlerde bulunmalarını yasaklayan kurallar koydu.

NLRB sözcüsü Kayla Blato, NLRB ajanlarının bulgularının, “Apple’daki çeşitli çalışma kurallarının, el kitabı kurallarının ve gizlilik kurallarının”, haklarını savunmaya çalışan işçilere “makul olmayan bir şekilde müdahale ettikleri, kısıtladıkları veya zorladıkları” için yasa dışı olduğunu belirlediklerini söyledi. Salı günü CNN’e söyledi.

Blato, soruşturmanın 2021’e kadar uzanan birkaç iddia içerdiğini söyledi. Apple suçluyor Çalışanın maaş verilerini toplama çabalarına müdahale etmek ve “organizatörler tarafından taciz ve taciz içeren baskıcı faaliyetler” suçlamalardan biri. talep edilen Apple, “çalışanların maaş, çalışma saatleri veya diğer istihdam şartlarını veya koşullarını tartışmasını engelleyen çalışma kurallarını” sürdürdü.

Apple yorum yapmaktan kaçındı. Ajans bulguları ilk olarak rapor edildi Bloomberg.

Kararlar, Apple üzerinde baskı oluşturabilir veya NLRB savcıları tarafından bir iç idare hukuku kovuşturmasında resmi bir şikayetle karşı karşıya kalma riskini taşıyabilir; bu da Apple’ın ticari uygulamalarını değiştirme emriyle sonuçlanabilir. NLRB’nin para cezası verme yetkisi yoktur, ancak işverenleri buna göre “tam çareler” uygulamaya zorlayabilir. İnternet sitesi.

Bloomberg’e göre söz konusu davalar, biri CEO Tim Cook’un şirketteki sızıntıları önleme sözü veren bir e-postasına atıfta bulunan iki eski Apple çalışanı tarafından açıldı. Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talepleriyle dosyalanan suçlamalardan yalnızca birkaçı kamuoyuna açıklandı ve NLRB web sitesindekiler kısmen yeniden düzenlendi. Araştırmacıların bulgularının içeriği de kamuoyuna açıklanmadı.

Ancak soruşturmanın bir parçası olarak, NLRB bölge ofisi “Apple’ın – üst düzey yöneticilerinkiler de dahil olmak üzere – açıklamalarının ve davranışlarının Ulusal Çalışma İlişkileri Yasasını da ihlal ettiğini iddia etmeyi hak etti” dedi Platon.

İddialarında Cook e-postasına atıfta bulunan eski bir çalışan olan Ashley Gjovic, CNN’e Apple’ın iş yasalarını ihlal ettiğini kabul edeceğini ve geçerli politikalarını gözden geçireceğini umduğu için herhangi bir uzlaşma teklifini kabul etmek istemediğini söyledi. iş gücü

Kjoviç, Apple’ın çalışan el kitabında yer alan ve Apple’ın işçileri işyerinde misilleme konusunda sessiz kalmaya zorlamasına izin veren birkaç gizlilik maddesine işaret ederek, “Cezasızlık duygusuna sahip değiller – aslında bu politikalarda buna sahipler” dedi. “Gördüğüm sorunların özüne inmek istiyorum.”

Apple daha önce perakende mağazalarında sendikalı işçilere yaklaşımı konusunda NLRB ile çatışmıştı.

Apple darbe yedi şikayet NLRB, çalışanları bir sendikaya verdikleri destek konusunda sorguladı ve sendika yanlısı el ilanlarının New York City’deki bir Apple mağazasındaki dinlenme odasına yerleştirilmesini seçici bir şekilde yasakladı. NLRB ile yapılan bir dosyalamada, Apple bu iddiaları geri çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.