Associated Press muhabiri, Rus saldırısıyla ilgili yanlış haber yaptığı için kovuldu

Yorum

Associated Press Pazartesi günü ulusal güvenlik muhabirini kovdu Füze saldırısı yanlış bilgilendirmesi Geçen hafta Polonya’da geniş çapta dolaşan ancak asılsız bir haber uyarısı ve olaydan Rusya’nın sorumlu tutulması.

35 yaşındaki James Laporta, kısa bir soruşturmanın ardından kovuldu, haber ajansındaki kişiler The Washington Post’a doğruladı.

bu kasım tel üzerinde 15 patlamaUkrayna sınırına yakın bir Polonya köyü olan 2 kişiyi öldürdü ve küresel endişelere yol açtı. Associated Press saatler sonra bir haber yayınladı. Mesaj uyarısı İsmi açıklanmayan bir “üst düzey ABD istihbarat yetkilisi, Rus füzelerinin NATO üyesi Polonya’ya girerek iki kişiyi öldürdüğünü söyledi”.

Bu bilgi yanlış. Polonyalı ve AB yetkilileri daha sonra Ukrayna güçleri tarafından ateşlenen bir füzenin rotasından saparak Polonya sınırına düştüğüne inandıklarını söylediler.

Ancak dünyanın dört bir yanındaki binlerce haber kuruluşuna gönderilen ilk AP uyarısı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde yeni bir tırmanışa işaret ediyor. Polonya bir NATO üyesi ve topraklarına bir Rus saldırısı, antlaşma organının karşılıklı savunma hükümleri uyarınca Batı’nın askeri bir tepkisini tetikleyebilirdi. Diğer haber kuruluşları haberi hızla aktardı.

Bir gün sonra AP, isimsiz bir ABD yetkilisine atıfta bulunarak hikayesini değiştirdi. Düzeltme Not. Anonim kaynağının yanlış olduğunu ve “sonraki raporların, Ukrayna tarafından bir Rus saldırısına karşı savunmak için fırlatılan füzelerin Rus yapımı olduğunu gösterdiğini” söyledi.

Daha önce: İsimsiz bir kaynak, Polonya’daki bir Rus saldırısı hakkında yanlış alarm verdi

LaPorta’nın kovulduğu ilk olarak Pazartesi akşamı The Daily Beast tarafından bildirildi.

LaPorta yorum yapmaktan kaçındı. Afganistan’da görev yapmış eski bir ABD Deniz Piyadesi, birkaç yıl serbest muhabir olarak çalıştıktan sonra Nisan 2020’de AP’ye katıldı. Haber servisi için askeri işleri ve ulusal güvenlik konularını ele aldı.

Associated Press yetkilileri, uyarının kaynağı olarak LaPorta’yı tanımlamayı reddetti. AP sözcüsü Lauren Easton yaptığı açıklamada, “ Associated Press’in titiz editoryal standartları ve uygulamaları, AP’nin bağımsız bir haber kuruluşu olarak misyonu açısından kritik öneme sahiptir. Raporlamamızın doğru, adil ve gerçeklere dayalı olmasını sağlamak için anonim kaynakların kullanımı da dahil olmak üzere bu standartlara bağlı kalıyor ve uyguluyoruz. Standartlarımız ihlal edildiğinde, haberin bütünlüğünü korumak için gerekli adımları atmalıyız. Bu kararları kolay kolay vermiyoruz ve münferit olaylara da dayandırmıyoruz.

The Post tarafından görülen dahili AP iletişimleri, yanlış raporun hazırlanması sırasında bazı karışıklıklar ve yanlış anlamalar gösteriyor.

LaPorta, ABD yetkilisinin ipucunu 1:30 pm ET civarında bir e-postada paylaştı. Bir editör hemen AP’nin ipucunda bir uyarı yayınlaması gerekip gerekmediğini sordu, “Yoksa Polonya’dan başka bir kaynağa ve/veya teyide mi ihtiyacımız var?”

Daha fazla tartışmadan sonra, ikinci bir yazar uyarıyı yayınlamak için “oy vereceğini” söyleyerek, “Bir ABD istihbarat yetkilisinin bu konuda yanılacağını hayal edemiyorum” dedi.

Ancak The Associated Press’te o günkü hikayeyi çevreleyen daha geniş konuşmalara aşina olan bir kişi, LaPorta’nın editörlerine üst düzey bir yöneticinin LaPorta’nın verdiği ihbarın kaynağını zaten kontrol ettiğini ve hikayenin kaynağının yetkili göründüğünü söylediğini söyledi. O editör, LaPorta’nın kaynağını kullanarak önceki hikayelere imza atmış olmasına rağmen, füze hikayesine ağırlık vermedi.

Easton, ajansın ilgili öğretmenler için herhangi bir disiplin beklemediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.