Avrupa Birliği, Rusya’nın petrol ithalatını kısmen yasaklamayı kabul etti.

Michael, “Rusya’nın AB’ye petrol ihracatını yasaklama anlaşması. Rusya’dan yapılan petrol ithalatının 2/3’ünü hemen kapsıyor ve savaş makinesinin finansman kaynağını azaltıyor” dedi. Tweetle duyurdu Pazartesi akşamı.
Michael’ın Pazartesi günü Brüksel’de AB liderlerinin katıldığı olağanüstü Avrupa Konseyi zirvesinin ardından yaptığı açıklama Altıncı engel grubunu tartışın Rusya’ya karşı.

“Bu yaptırımlar, diğer sert önlemleri içeriyor: en büyük Rus bankası olan Sberbank’ın silinmesi ve 3 Rus devlet yayınının yasaklanması ve Ukrayna’daki savaş suçlarından sorumlu kişilere izin verilmesi.”

AB liderleri, kampın Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline vereceği yanıtı görüşmek üzere Salı günü Brüksel’de tekrar bir araya gelecek.

Yetkililer, ülkenin Ukrayna’yı işgaline yönelik altıncı AB yaptırımlarının bir parçası olarak bir ay önce Rusya’nın petrolünü yasaklamak için ABD ve diğerlerine katılmayı önerdiler. Ama anlaşma askıya alındı Bazı ülkelerMacaristan gibi, Rusya da özellikle borulu petrole bağımlıdır.

Bir AB yetkilisi günün erken saatlerinde CNN’ye, tüm gazyağı yasaklanarak Rusya’dan yapılan ithalatın üçte iki oranında artmasının mümkün olacağını söyledi.

Avrupa, Rusya’nın en büyük enerji alıcısıdır. Eurostat’a göre, Rusya’nın ham petrol ithalatı 2021 yılına kadar %27 olacak. Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre bu, günde yaklaşık 2,4 milyon varil. IEA’ya göre, bunun yaklaşık %35’i boru hatları aracılığıyla bloğa teslim edildi.

Ancak Macaristan’a (%86), Çek Cumhuriyeti’ne (%97) ve Slovakya’ya (%100) boru hattı tedariki, Rusya petrol ihracatının en büyük payını oluşturuyor.

– CNN’den Anna Coupon ve James Frater bu rapora katkıda bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.