Avrupa’nın sıcak dalgası: İngiltere en sıcak üçüncü günü kaydetti, Fransa ve İspanya’da orman yangınları öfkelendi

Yangın her yere yayıldı Yerel eyalet Pazartesi gecesi yaptığı açıklamada, güneybatı Fransa’nın Gironde bölgesinde 27.000 dönümlük araziyi 32.000 kişinin tahliye etmek zorunda kaldığını söyledi.

Fransız ulusal hava servisi Météo France, yakınlardaki Kazak kentinin Pazartesi günü 42.4 santigrat derece (108.3 derece Fahrenheit) kaydettiğini ve 100 yıl önce 1921’de hava istasyonunun ilk açılışından bu yana gördüğü en sıcak sıcaklık olduğunu söyledi.

Batı Fransa’daki Nantes ve Brest gibi büyük şehirler de yeni ısı rekorları kırdı.

Ülkenin Atlantik kıyısındaki Finistère’de yangın ilk olarak Pazartesi öğleden sonra bildirildi; Sekiz saat içinde alevler 700 dönümden fazla araziyi tüketti ve birkaç köyün boşaltılmasına neden oldu.

İspanya’da orman yangınları orta Kastilya ve Leon ile Galiçya’nın kuzeyine yayıldı. Reuters bildirdi. Yangın, devlet demiryolu şirketini Madrid ve Galiçya arasındaki hizmeti askıya almaya zorladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İspanya’da bu yıl yangınlarda 70 bin hektardan fazla alanın kül olduğunu söyledi. “Bir fikir vermesi açısından yetmiş bin hektar, son on yılın ortalamasının neredeyse iki katı,” dedi.

Ülkenin Pazartesi günü Carlos III Sağlık Enstitüsü, aşırı ölümlerin istatistiksel bir hesaplamasına dayanarak, ülkede sıcak hava dalgasına bağlı toplam 510’dan fazla ölüm tahmininde bulundu.

Şiddetli kuraklığın durumu daha da kötüleştirdiği komşu Portekiz’de yüzlerce kişi öldü.

Reuters’in bildirdiğine göre, Portekiz sağlık bakanlığı Cumartesi günü, son yedi gün içinde çoğunlukla yaşlılar olmak üzere 659 ölümün meydana geldiğini söyledi.

Ülkenin devlet yayın kuruluşu RTP’nin bildirdiğine göre, Pazartesi günü yaşlı bir çift, kuzey Portekiz’de bir orman yangınından kaçarken araçlarının devrilmesi sonucu öldü.

Toplamda, güney Avrupa’daki sıcak hava dalgası nedeniyle 1.100 kişinin öldüğü düşünülüyor.

‘Yoğunluğun Zirvesi’

Bunaltıcı bir sıcak dalgası bekleniyor zirve Bu haftanın başlarında.

Fransa’nın başkenti Paris’in Salı günü ülke genelinde bir sıcak hava dalgası süpürürken 39 santigrat dereceye (102.2 Fahrenheit) ulaşması bekleniyor.

İngiltere’de – şimdiye kadarki en sıcak üçüncü gün olan Pazartesi günü İngiltere’nin doğusundaki Chanton Downham’da sıcaklıklar 38.1 dereceye ulaştı – ve yetkililer durumun daha da kötüleşebileceği konusunda uyardı.

Birleşik Krallık Met Ofisi Başkanı, Ülke "sıcak gün"  Kayıt Pazartesi günüdür.

Met Office CEO’su Penelope Endersby, Salı gününün “daha da sıcak olması bekleniyor” diyor.

Endersby Pazartesi günü BBC radyosuna verdiği demeçte, “Yarın gerçekten 40 derece ve üzeri sıcaklıkları göreceğimiz zamandır.”

“Bundan daha da fazlası, kartlarda 41 yok. Modelde 43 tane bile var, ancak o kadar çok olmayacağını umuyoruz.”

Fransa’da, sıcak hava dalgasının Salı günü ülkenin batı kesiminden hareket etmesi ve Paris dahil orta ve doğu bölgesine doğru hareket etmesi bekleniyor.

Belçika Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (KMI/IRM) Salı günü iki ilde sıcaklık için “kırmızı kod” hava durumu uyarısı yayınlayarak, batı ve güneybatıda sıcaklıkların 40 Santigrat dereceye kadar çıkacağını tahmin etti.

“Böyle aşırı yüksek sıcaklıklarda bazı önlemler gerekiyor: düzenli olarak için, hafif giysiler giyin, günü serin odalarda geçirin, sağlığınızı düzenli olarak izleyin, kolay sindirilebilir yiyecekler (ve küçük porsiyonlar halinde) yiyin, kapı ve pencereleri kapatın. Isıyı önlemek için, evcil hayvan ve hayvanların ekstra bakıma ihtiyacı var. ”diye sakinleri uyardı.

kuraklığa dayanıklı

AB Komisyonu araştırmacılarına göre, İngiltere dahil Avrupa’nın neredeyse yarısı kuraklık “riskinde” söz konusu Pazartesi.

Ortak Araştırma Merkezi, Avrupa’nın çoğunda kuraklığın “önemli” olduğunu vurguluyor, çünkü “kış-ilkbahar yağış açıkları … Mayıs ve Haziran aylarında erken sıcak dalgaları tarafından şiddetleniyor”.

Raporda, su temininin önümüzdeki aylarda “tehlikeye girebileceği” belirtildi.

Pazartesi günü CNN’e konuşan Oxford Üniversitesi profesörü Miles Allen, insanlık karbon emisyonlarını kısa sürede azaltmazsa bu tür ısı dalgalarının kaçınılmaz olduğu konusunda uyardı.

Allen Pazartesi günü CNN’e verdiği demeçte, “Bu yeni bir normal değil çünkü her zaman daha sıcak sıcaklıklara doğru bir eğilim içindeyiz.”

Çözümün enerji sektörü genelinde dönüştürücü olduğunu söyledi. Rakiplerle rekabet gücünü kaybetme endişeleri nedeniyle bireysel şirketlerin iş modellerini tek taraflı olarak değiştirmelerinin olası olmadığını söyledi.

Allen, “Sektör genelinde bir düzenleme olmalı” dedi.

Joseph Ataman, Jimmy Hutcheon ve Xiafei Xu, Paris’ten bildirdiler. Zahid Mahmood ve Sana Noor Haq Londra’dan bildirdiler. CNN’den Renee Bertini, James Frater ve Sharon Braithwaite bu gönderiyi bildirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.