Avustralya, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasını iptal etti | İsrail-Filistin çatışması haberleri

Dışişleri Bakanı Benny Wong, hükümetin önceki yönetim tarafından alınan karardan ‘pişman olduğunu’ söyledi ve iki devletli bir çözüme olan bağlılığını yineledi.

Avustralya, eski Başbakan Scott Morrison hükümetinin 2018’de aldığı bir kararı geri alarak Batı Kudüs’ü artık İsrail’in başkenti olarak tanımayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Benny Wong yaptığı açıklamada, “Hükümet bugün Avustralya’nın, Kudüs’ün İsrail ile Filistin halkı arasındaki barış müzakerelerinin bir parçası olarak nihai bir statü sorunu olarak çözülmesi gerektiğine dair önceki ve uzun süredir devam eden tutumunu yeniden teyit etti.” dedi.

Morrison hükümetinin Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının yerini alıyor” dedi.

Wong, Avustralya’nın büyükelçiliğinin Tel Aviv’de kalacağını ve Canberra’nın “İsrail ve gelecekteki bir Filistin devletinin uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde barış ve güvenlik içinde bir arada var olduğu” iki devletli bir çözüme bağlı olduğunu yineledi.

Bu fırsatı baltalayan bir yaklaşımı desteklemeyeceğiz” dedi.

Durumu Kudüs En büyük tıkanıklık noktalarından biri, İsrail ile Filistinliler arasında bir barış anlaşmasına varma çabalarıdır.

İsrail, 1967 Ortadoğu savaşından sonra ilhak edilen doğu kısmı da dahil olmak üzere şehrin tamamını başkenti olarak kabul ederken, Filistin Yönetimi geniş bir uluslararası destekle Doğu Kudüs’ü işgal altındaki batı kesiminde gelecekteki bir devletin başkenti olarak istiyor. Banka ve Gazze Şeridi.

Filistin Yönetimi kararı alkışladı

Filistin Yönetimi, Avustralya’nın İsrail-Filistin sorununa dikkat çekme hareketine övgüde bulundu.

Filistin Yönetimi Sivil İşler Bakanı Hüseyin el-Şeyh Twitter’da yaptığı açıklamada, “Avustralya’nın Kudüs kararını ve uluslararası hukuka uygun iki devletli çözüm çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Şeyh, Avustralya’nın “Kudüs üzerindeki gelecekteki egemenliğini uluslararası hukuka dayalı kalıcı bir çözüme bağlı olarak” övdü.

Deakin Üniversitesi’nden Shahram Ekberzadeh, Avustralya’nın hareketinin Kudüs’ün statüsü konusunda uluslararası uzlaşmayı yenileyeceğini söyledi.

“Avustralya bu fikir birliğinden uzaktı, ama şimdi geri geliyor.

Melbourne’den Al Jazeera’ya verdiği demeçte, “Bu kesinlikle sorunu, Filistin-İsrail çatışmasını ve iki devletli çözümün geleceğini odak noktasına getirecektir.”

“İsrail ve Filistin’deki iki devletin geleceğine ilişkin daha büyük bir müzakerenin parçası olarak kararlaştırılan Kudüs’ün statüsünün ele alınması gerektiği konusunda uluslararası bir fikir birliği var. Bu meseleden ayrılamazlar.

Batı Kudüs’ten bildiren Al Jazeera’dan Bernard Smith, Wong’un duyurusunda “küçük değişiklikler” olsa da bunun sembolik olduğunu söyledi.

“Çoğu ülke, Kudüs’ün nihai statüsünün bir Filistin devleti müzakerelerinde kararlaştırılması gerektiğini ve Filistinlilerin Doğu Kudüs’ü başkentleri olarak istediklerini kabul ediyor” diye ekledi.

Salı günü, İsrail Başbakanı Yair Lapid Avustralya’nın kararını şiddetle eleştirdi.

Lapid, hareketi “acil bir yanıt” olarak nitelendirdi ve şunları ekledi: “Avustralya hükümetinin diğer sorunları daha ciddi ve profesyonel bir şekilde ele alacağını umuyoruz.

Başbakan, ofisinden yaptığı açıklamada, “Kudüs, İsrail’in ebedi ve birleşik başkentidir ve hiçbir şey bunu değiştiremez” dedi.

İsrail dışişleri bakanlığı, Avustralya büyükelçisini resmi bir protesto için çağırdığını söyledi.

Eski Avustralya Başbakanı Morrison, Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını duyurdu ve ABD’nin on yıllardır sürdürdüğü şehri tanıma ve ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den taşıma politikasını tersine çevirdi.

Avustralya’nın kararı Filistin yanlısı gruplar ve o zamanlar muhalefette olan İşçi Partisi tarafından geniş çapta eleştirildi ve seçildiği takdirde hareketi geri alacağına söz verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.