Baş Yargıç John Roberts, Yüksek Mahkeme sızıntısını, tartışmayı görmezden geliyor

Yorum Yap

Yargıtay tarihindeki en tartışmalı terimlerden biri, nihayetinde yarım yüzyılı alt üst eden bir görüş taslağının şok edici sızdırılmasıydı. Kürtaj Haklar, kamuoyu yoklamaları gösterdi kayıt reddi Yargıçlar arasında mahkemenin işlevleri ve mahkemenin meşruiyeti konusunda anlaşmazlık.

Ancak Baş Yargıç John G. Roberts Jr., yıllık maaşındaki bu veya diğer tartışmaları ele almak istemiyor.Federal Yargının Yıl Sonu RaporuCumartesi günü yayınlandı. Bunun yerine, yargının geçmişinden önemli bir nota odaklandı – bir federal bölge yargıcının, Yüksek Mahkeme’nin dönüm noktası niteliğindeki 1954 kararından sonra Little Rock Merkez Lisesi’nde okul ayrımını uygulama çabaları. kahverengi v. Eğitim Kurulu.

Roberts dokuz sayfalık raporunda, “Yasa, her yargıcın görevlerini korkusuzca veya kayırmadan yerine getireceğine dair yemin etmesini gerektiriyor, ancak yargıçları güvenliklerini sağlayarak desteklemeliyiz,” diye yazdı. “Bir adalet sistemi korku içinde yaşayamaz ve yaşamamalıdır. Little Rock olayları, çetenin yönetiminden çok hukukun önemini öğretir.

Roberts, son geçişi için Kongre’ye teşekkür etti Daniel Anderl Adli Güvenlik ve Mahremiyet Yasası, adını New Jersey Bölge Yargıcı Esther Salas’ın oğlundan almıştır. anderl 2020’de öldürüldü Evlerinin kapısını açınca hakime saldırı oldu.

Yasa, hakimlerin kendileri ve aileleri hakkındaki belirli kişisel bilgileri çevrimiçi olarak korumalarına izin verir. Medya haberciliği için bir istisna içeriyor, ancak bazı şeffaflık grupları, yasanın geniş yorumunun gözetim çabalarını engelleyebileceğinden endişe ediyor.

Roberts, “yargıçların önümüzdeki yıl ve sonrasında halka hizmet etmek için mahkeme salonlarında oturmasını sağladıklarından” “ABD Polis Teşkilatı, mahkeme güvenlik görevlileri, Federal Koruma Servisi görevlileri, Yüksek Mahkeme polis memurları ve ortaklarına” övgüde bulundu.

Roberts geldiği zamankiyle aynıydı. 18. ifadesi Bugün yorum yapın. Yargıç ve mahkemenin diğer muhafazakar üyeleri, taslak görüşün Mayıs ayında sızdırılmasından bu yana protestocuları evlerinin dışında gördü. Dobbs – Jackson Kadın Sağlığı ÖrgütüMahkeme çoğunluğu bozuldu Roe Wade’e Karşı Kürtaj haklarının federal garantisi.

Kaliforniyalı Yargıç Brett M. Kavanagh, Maryland banliyösünde evinin önünde silahlarla tutuklandıktan ve bir yargıcın evine girmeyi planladıktan sonra cinayete teşebbüs suçlamasıyla karşı karşıya.

Roberts, taslak sızıntıyla ilgili bir soruşturma başlattığını duyurdu Üstler İlkbaharda, Politico’da yayınlandıktan günler sonra yapılan yorum, bunu “tuhaf ve korkunç … bir güven ihlali”, mahkemeye ve burada çalışan kamu görevlileri topluluğuna bir hakaret olarak nitelendirdi.

O, Yüksek Mahkeme Mareşal Gail A. Curley’e sızıntıyı araştırmasını emretti ve “yargıya duyulan bu güvene ihanet, operasyonlarımızın bütünlüğünü baltalamayı amaçlıyorsa, başarılı olamayacak” dedi.

Kavanagh’ı öldürmekle tehdit etmekle suçlanan adam suçlandı

Ancak Roberts o zamandan beri soruşturmayı kamuoyuna açıklamadı. Geçen yaz Yargıç Neil M. Gorsuch, yargıçların Roberts’tan çalışma hakkında rapor beklediklerini, ancak yargıçlar ve katipleri arasında cep telefonu kayıtlarını inceleme çabaları konusundaki anlaşmazlıkların sızdırılmasının ötesinde hiçbir şey ortaya çıkmadığını söyledi.

Mahkemeyi bunaltan tek bir tartışma var. Birkaç medya kuruluşu, eski bir kürtaj karşıtı evanjelik liderin, muhafazakar yargıçları prosedürle ilgili kararlarda daha cesur olmaya teşvik etmek amacıyla söylediklerini bildirdi. Yargıç Samuel A. Alito Jr. Belirli bir iddia reddedildi Rev. Rob Schenck’ten New York Times’a, Justice veya eşi, muhafazakar bağışçılar için doğum kontrolü ve dini hakları içeren bekleyen bir 2014 davasının sonucunu açıkladı.

Alito, 2014 davasının sonucunu önleyici olarak açıklamayı reddediyor

Kongre liderleri bir mahkeme duruşması talep ettiler, ancak Roberts, bir hukuk danışmanı aracılığıyla hem Alito hem de sözde muhbiri bunu reddettikten sonra yapacak çok az şey olduğunu söyledi.

Kongre Demokratları, Virginia “Ginny” Thomas’ın eyalet milletvekillerini ve Beyaz Saray yetkililerini 2020 başkanlık seçimlerini etkileme çabalarından vazgeçmemeye teşvik etme çabalarını sorguladılar. Seçim The Washington Post ve diğerleri tarafından bildirilen sonuçlar, kocası Yargıç Clarence Thomas’ın konuyla ilgili davalardan çekilmesini gerektirdi.

Bu milletvekilleri, mahkemeden bu tür sorularla ilgilenmek için daha resmi bir davranış kuralları oluşturmasını istedi.

Yargıç Elena Kagan, üç yıl önce bir kongre paneline, yargıçların yalnızca ABD Yüksek Mahkemesi için geçerli olan bir adli davranış kurallarına sahip olup olmayacağı sorusunu “çok ciddi” düşündüğünü söyledi. Ancak baş yargıç, Roberts’ın bu tür kararların yalnızca yargı tarafından alınması gerektiğini söylemesinin ötesinde planlar hakkında yorum yapma fırsatını kaçırdı.

Bazıları, baş yargıcın geleneksel olarak Yeni Yıl Günü’nde verdiği yıllık mesajında ​​bu tür konulara geri dönebileceğini düşündü.

Bunun yerine, Arkansas Valisi Orval Faubus’un itirazı üzerine Yargıç Ronald N. Roberts, Davis’in cesaretinin bir örneği.

Davis’in başkanlık ettiği bir kürsü, mahkemenin okullarda ırk ayrımının kaldırılmasındaki rolü ve özellikle avukat Thurgood Marshall’ın çabaları üzerine bir serginin parçası olarak 2023’te Yüksek Mahkeme’ye getirilecek. Kahverengi Ve sonra ilk siyah Yüksek Mahkeme Yargıcı oldu.

Roberts, “Gerçek tezgah, izleyicilere kendilerini 65 yıl önce Little Rock’ta meydana gelen olaylara zamanda ve mekanda geri götürme fırsatı verecek” diye yazdı. “Sergi, izleyicilere federal mahkemeler sisteminin nasıl çalıştığını, ülkemizdeki ırk ayrımcılığının ve ayrımcılığın tarihini ve Thurgood Marshall’ın adalet olmadan önceki olağanüstü katkılarını tanıtacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.