Baş Yargıç Roberts, Trump vergi kayıtlarının yayınlanmasını geçici olarak erteledi

Yorum

Baş Yargıç John G. Roberts Jr., Salı günü, eski Başkan Donald Trump’ın vergi kayıtlarının bir kongre komitesine açıklanmasını geçici olarak durdurdu ve davaya daha fazla açıklık getirilmesi çağrısında bulundu.

Yüksek Mahkeme’nin müdahalesi olmasaydı, Hazine Bakanlığı belgeleri Perşembe günü Meclis’in Yollar ve Araçlar Komitesi’ne teslim edebilirdi.

Roberts’ın hamlesi, tüm mahkemeye konuyu değerlendirmesi için daha fazla zaman vermeyi amaçlıyor. Ancak komiteyi yöneten Demokratların zamanı yok. Parti önümüzdeki hafta yapılacak ara seçimlerde kontrolünü kaybederse, Ankete göreKayıt şartı, yeni bir Kongrenin yemin ettiği ve yönetim kurulunun kontrolünün el değiştirdiği Ocak ayında sona erecek.

Demokratlar, ara sınavların son bölümünde savunma pozisyonunda mücadele ediyor

Geçen hafta, DC Devresi için tam ABD Temyiz Mahkemesi İncelemeyi reddetti Daha önceki kararlar, yasa koyucuların Belgeler yetkilidir Uzun bir hukuk savaşında. Trump’ın avukatları bir Yüksek Mahkeme incelemesi istediğinde, mahkeme belgelerin yayınlanmasını durdurmayı reddetti.

Mahkemenin acil kararlarını dinlemekle görevlendirilen Yargıç Roberts, 10 Kasım öğleden sonra yayına devam etti ve panelden bir yanıt istedi. Grubun bir sözcüsü yaptığı açıklamada, “Yollar ve Araçlar grubu yasayı koruyor. Bizim tarafımızdayız ve istendiği gibi zamanında yanıt vereceğiz. Başkanı, Rep. Richard E. Neill (D-Mass.), “Yüksek Mahkemenin hızlı incelemesini dört gözle bekliyor.”

Roberts’ın sunduğu gibi geçici tutuşlar her zaman yapışmaz. Örneğin, Adalet Clarence Thomas geçen hafta Trump müttefiki Sen’i suçladı. Lindsey O. Graham (RS.C.), alt mahkeme kararlarının, Trump ortaklarının 2020 seçimlerinde aday olma çabalarını araştıran bir Gürcistan büyük jürisi önünde ifade vermesini yasakladı.

Ancak Salı günü, tam mahkeme kararı bozdu ve Tanıklık yolu açıldı Thomas’tan bile değil, belirgin görüş ayrılıkları olmadan.

ga. Seçim soruşturmasında Sen. Yüksek Mahkeme Graham’ın ifade vermesine izin verdi

Trump’ın avukatı Cameron Norris mahkemeye söyledi Belgelerin yayınlanması en azından geçici olarak yasaklanmadan, Trump’ın argümanını düşünmeye bile zaman kalmayacak.

Norris, “Komitenin, gelecekteki başkanların gelecekteki IRS denetimlerini finanse etmek ve düzenlemekle ilgili ortak yasayı okuyabilmesi için başvuru sahiplerinin bilgilerine acil bir ihtiyacı yok.” Trump “onarılamaz zarar…”

Muhasebe firması, Trump kayıtları için konut sözleşmesinde neyin serbest bırakılacağını belirlemeye yardımcı oluyor

Yüksek Mahkeme, Trump’ın görevdeyken kayıtları gizli tutmasına ve soruşturmadan muaf tutulmasına izin verilmesi gerektiği iddiasına genel olarak katılmadı. 2020’de Hakimler Kongre haklarını savundu Geçen yıl, Trump’ın bir New York eyaleti soruşturması için mali kayıtlarının yayınlanmasını, bu bilgilerdeki bazı sınırlamalara tabi olarak engellemeyi reddettiler.

Milletvekilleri, Trump’ın yıllık başkanlık denetimlerinin etkinliğini değerlendirmeye yardımcı olmak için görev süresi boyunca vergi beyannamelerine ihtiyacı olduğunu söyledi. Trump, Demokrat milletvekillerinin kendisini siyasi olarak utandırmak için bir balığa çıktığını savundu.

Trump, Yüksek Mahkeme dosyalamasında, “Komitenin Başkan Trump’ın vergi beyannamelerini talep etme amacının, IRS’deki mali veya personel sorunlarıyla ve başkanın vergi bilgilerinin kamuya açıklanmasıyla ilgisi yoktur.” Dedi.

Devam etmesine izin verilirse, güçler ayrılığını baltalayacak ve cumhurbaşkanlığı makamını yasama organındaki siyasi muhaliflerden gelen agresif bilgi taleplerine karşı savunmasız bırakacaktır. İnceleme çok önemlidir ve mahkeme, bunu yalnızca ‘belirli bir cumhurbaşkanına’ değil, bir ‘başkanlığa’ da verme yetkisini korumalıdır.

Dava benzersiz çünkü Trump, vergi beyannamelerini kamuya açıklamayı reddederek başkan adayları ve Oval Ofis sakinleri için modern geleneği bozdu. 2019’da Meclis’i devraldıktan sonra Demokratlar, onları geri almak için yasal bir savaş başlattı.

Davanın mahkemelerden geçmesi yıllar sürse de, federal yargıçlar mevcut O yönetmeye devam etti Yasa koyucular, açıklama gerektiren “geçerli bir yasama amacı” oluşturdu.

Temyiz mahkemesi, kararında Trump’ın eski başkan statüsüne atıfta bulundu; Talep “asgari düzeyde müdahaleciydi” çünkü onlarca yıl öncesine dayanan tüm başkanlar gönüllü olarak vergi beyannamelerini serbest bırakmışlardı. Ancak Trump hâlâ başkan olsa bile mahkeme, talebin kuvvetler ayrılığını ihlal etmediğini tespit etti. Mahkeme ayrıca, Trump’ın vergi beyannamelerinin kamuya açıklanabileceği iddiasına da aldırış etmedi.

Komite, “Kongre soruşturmaları bazen araştırdıkları şirketler, kuruluşlar ve kişiler hakkındaki özel bilgileri açığa çıkarır” dedi. “Onlara fazla yük olmuyor. Soruşturma ve yasama süreçlerinin doğası bu.

Ayrıca, talebe izin verilmesinin Kongre ile başkan veya eski başkan arasındaki gerilimi artıracağına dair endişeleri de reddetti.

Mahkeme kararında, “Kongre, görevdeki bir başkanı görevden ayrıldıktan sonra işgal iddiasıyla tehdit etmeye çalışabilir, her başkan göreve başladığında diğer tüm vatandaşların aynı yasalara tabi olacağını bilerek göreve başlar.” “Bu bir bug değil, demokratik cumhuriyetimizin bir özelliğidir.”

Rachel Weiner bu rapora katkıda bulunmuştur.

Düzeltme

Bu hikayenin daha önceki bir versiyonu, eski Başkan Donald Trump’ın vergi kayıtlarının Kongre’ye sunulması için son tarihi yanlış belirtti. Perşembe günüydü. Versiyon ayrıca, House Ways and Means Komitesinin 10 Kasım’a kadar Yüksek Mahkemeye yanıt vermesi gerektiğini açıklığa kavuşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.