Batı ve Lavrov, Ukrayna’daki vahşet konusunda BM’de

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, 20 Eylül 2022’de Rusya’nın Moskova kentinde Kremlin’de yeni atanan yabancı büyükelçilerden güven mektupları almak üzere düzenlenen törene katıldı. Sputnik/Pavel Petnyakov/Pull REUTERS/Dosya fotoğrafı

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 22 Eylül (Reuters) – Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Perşembe günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Ukrayna’daki vahşet konusunda bir araya gelmesiyle Ukraynalı ve Batılı mevkidaşlarıyla bir araya gelecek.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Uluslararası Ceza Mahkemesi avukatı Karim Khan, BM Genel Kurulu için dünya liderlerinin yıllık toplantısında bir araya gelen 15 üyeli organa brifing verecek.

Rusya, 24 Şubat’ta Güvenlik Konseyi’nin Moskova’nın böyle bir operasyon planladığına dair Batı endişelerini görüşmek üzere New York’ta bir araya gelmesiyle Ukrayna’yı işgal etti. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Çarşamba günü meclise kaydettiği bir videoda, “Ukrayna’ya karşı bir suç işlendi ve adil bir ceza talep ediyoruz.” dedi. “Halkımızın hayatına karşı bir suç. Kadınlarımızın ve erkeklerimizin onuruna karşı bir suç.” devamını oku

Ukrayna, ABD ve diğer ülkeler Rusya’yı Ukrayna’daki savaş suçlarıyla suçladı. Rusya, insan hakları ihlalleri iddialarını karalama kampanyası olarak nitelendirerek “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı eylem sırasında sivilleri hedef almayı reddediyor.

Güvenlik Konseyi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yüz binlerce Rus’u Ukrayna’da savaşmak üzere seferber etme emri vererek, Ukrayna topraklarının bazı kısımlarını ilhak etme ve nükleer silah kullanma tehdidinde bulunmasından bir gün sonra toplanıyor. devamını oku

Rusya, ABD, Fransa, İngiltere ve Çin ile birlikte veto yetkisine sahip kalıcı bir üye olduğundan, Konsey Ukrayna konusunda anlamlı bir adım atamadı. Perşembe günkü toplantı, Güvenlik Konseyi’nin bu yıl Ukrayna’da yaptığı en az 20. toplantı olacak.

Guterres ve Khan’ın brifinginden sonra, 15 konsey üyesi konuşacak, ardından Ukrayna, birkaç Avrupa ülkesi, Belarus ve AB dış politika sorumlusu Joseph Borrell gelecek.

Temmuz ayında Lavrov, Endonezya’daki 20 dışişleri bakanı Grubu toplantısından, savaşın sona ermesi çağrıları ve çatışmanın küresel bir gıda krizini körüklediği yönündeki eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Lavrov, Batı’yı “kuduz eleştiri” için azarladı.

Bu toplantıda BM Rusya’nın Güvenlik Konseyi’ndeki koltuğunun boş kalması pek olası görünmese de, Lavrov’un mecliste ne kadar kalacağı belli değil.

Ukrayna’nın savaş suçları başsavcısı geçen ay Reuters’e, ofisinin Rusya’nın 24 Şubat işgalinden bu yana yaklaşık 26.000 savaş suçu vakasını araştırdığını ve 135 kişinin suçlandığını söyledi. devamını oku

Ukraynalı yetkililer geçen hafta, kuzeydoğu kenti yakınlarındaki topraklarda gömülü, bazıları elleri arkadan bağlı yüzlerce ceset bulduklarını söyledi ve Zelenskiy, Izium’un Rus güçlerinden geri alınması halinde işgalciler tarafından işlenen savaş suçlarını kanıtladığını söyledi.

Bir hafta önce bölgeyi terk eden Rus yanlısı yönetimin başı, Ukraynalıları Issium’da vahşet yapmakla suçladı. devamını oku

Bu hafta, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, çatışmanın başlangıcından bu yana Ukrayna’da 5.916 sivilin öldürüldüğünü ve 8.616 kişinin yaralandığını bildirdi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Humeyra Pamuk ve Michelle Nichols’tan Raporlama; Kurgu Mary Milligan ve Grant McCool

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.