Bazı eyaletler Yüksek Mahkeme kararından sonra kürtajı yasaklamak için hızla hareket ediyor

Kentucky, Louisiana ve Güney Dakota’nın üç eyaleti, otomatik olarak yürürlüğe giren “tetikleyici engeller” olarak biliniyor. Cuma günü Yargıtay’ın tersi Ro We Wade oldu, 1973 tarihli kürtaj hakkının anayasal hakkını kuran karar. 10 eyalet daha var Engelleri tetikle Belirli bir süre sonra veya bir devlet kurumu tarafından atılan bir adımdan sonra ortaya çıkan işleme talimatları ile.
İkinci kategorideki tetikleme yasağı eyaletleri arasında Missouri, kürtaj yasağını uygulamak için gerekli hamleyi zaten yaptı. Başsavcı Eric Schmidt Cuma günü açıkladıMissouri yasaları tarafından verilen sertifikasyon adımını attı.

Eyalet Başsavcılığı’na göre, yakın zamanda kürtajın çoğunu yasaklayan yasayı çıkaran Oklahoma, askere alma yasağını uygulamak için adımlar attı. Arkansas Başsavcısı Leslie Rutledge, eyaletin Cuma günü yürürlüğe girmesine izin verilen tetik yasağını onayladı, Vali Asa Hutchinson duyurdu.

Teksas’ta tetikleme yasağı, Yüksek Mahkeme kararının 30. gününde yürürlüğe girecek (önümüzdeki haftalarda mahkeme davası). Başsavcı Ken Paxton Yerel avukatlar şimdi, RAW kararından önce eyalet tarafından kabul edilen kürtaj yasağını uygulamaya başlayabileceklerini duyurdular.
Diğer eyaletlerde kürtaj yasakları var ve bu yasaklar, Rowe’un kürtaj hakkı garantisine atıfta bulunarak mahkemeler tarafından engellendi. Bu devletler, bu kısıtlamaların yürürlüğe girebilmesi için bu mahkeme kararlarını kaldırmak için hızlı hareket edebilir. Alabama Valisi Kay Ivy mahkeme emrini gerekçe gösterdi Devlet 2019 kürtaj yasağını kaldırdı Alabama yaptığı açıklamada, “bu yasayı uygulamak için herhangi bir yasal engel olup olmadığını derhal mahkemeye soracağını” söyledi.

Tennessee Başsavcısı Herbert H. Hükümet, Temyiz Mahkemesinden kürtaj yasağını altı saat içinde kaldırmasını, Slater III’ün ise 30 gün içinde tedbiri uygulamasını istedi. Hamilelikte haftalar.

Ülkenin başka yerlerinde, eyalet meclisleri yakında tekrar toplantıya çağrılabilir ve daha önce Rowe’a karşı çıkan daha sert kürtaj yasaları geçirebilir.

Indiana Cumhuriyetçi Vali Eric J. Holcomb’un 6 Temmuz’da Genel Kurul’a dönmesi planlanıyor, böylece milletvekilleri kürtaja karşı yasayı değerlendirebilirler.

Açıklama: Bu hikaye, Teksas teşvik yasağının ne zaman yürürlüğe gireceğini daha da netleştirmek için güncellendi. Yargıtay’ın kararını açıklamasının ve kararın ardından davanın açılmasının 30. günü.

Hikaye Cuma günü daha fazla iyileştirme ile güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.