Beyaz Saray, öğrenci kredisi programının maliyetleriyle ilgili soruları yanıtlamakta zorlanıyor

Perşembe günkü basın toplantısında, Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, milyonlarca Amerikalı için binlerce dolarlık federal öğrenci kredisi borcunu iptal etme planının “bu başkanın yaptığı iş nedeniyle tamamen ödeneceği” konusunda ısrar etmeye devam etti. ekonomi.”

Özellikle yönetimin planın toplam fiyat etiketi hakkında daha iyi bir fikre sahip olup olmadığı sorulduğunda, Jean-Pierre, ekonomik başarıların listesini anlatmadan önce “Cumhurbaşkanının mali sorumluluk konusundaki sicili eşsizdir” diyerek yanıtına başladı. Ama projenin ne kadara mal olacağını asla tahmin etmedi.

“Maliyet söz konusu olduğunda, her şey, kaç borçlunun bu fırsatı gerçekten kullandığını gerçek anlamda anlamadan önce, iptal edilen kredilerin kaçının gerçekte geri ödenmesinin beklendiğine bağlı” dedi.

Konferans boyunca, basın sekreteri sayılara bastı. Yönetimin bu hareketin açığı artıracağına inanmadığını çünkü “1.7 trilyon dolarlık açığı azaltmak için iyi bir iş çıkardık” dedi. Yönetim planını belirtir 2022 mali yılında federal açık bu kadar düşecek — Aralık ayında öğrenci kredisi geri ödemeleri başladığında yılda 50 milyar dolar Hazine’ye geri dönecek.

Geri ödemelerin askıya alınması nedeniyle Hazine’nin “son iki yıldır sıfırda olduğunu” söyledi, ancak Ulusal Ekonomik Konsey müdür yardımcısı Bharat Ramamurthy Çarşamba günü, borç alanlar tarafından ayda yaklaşık 2 milyar doların geri ödendiğini söyledi. süspansiyon. Genellikle ayda 6 milyar dolara kadar.

Beyaz Saray, Twitter’da öğrenci kredisi iptal planının daha keskin bir savunmasını sundu ve GOP’nin Maaş Koruma Programı kredi affını eleştirdiğini söyledi.

“Kongre Üyesi Marjorie Taylor Green, PPP Kredilerinde 183.504 Doları Bağışladı” Beyaz Saray tweet’i Biden, planın Gürcistan Cumhuriyetçi Parti’den gelen eleştirilere yanıt olarak olduğunu söyledi. Florida milletvekillerinden gelen benzer şikayetlere yanıt olarak bir başkası, “Kongre üyesi Matt Gaetz, PPP kredilerinde 482.321 $ affedildi” dedi.

Beyaz Saray, Pennsylvania’dan Mike Kelly, Florida’dan Vern Buchanan ve Oklahoma’dan Markwayne Mullin ve Kevin Hearn’den gelen eleştirilere benzer yanıtları tweetledi.

Perşembe günü, idarenin sonunda bir maliyet tahmini yayınlayıp yayınlamadığı sorulduğunda, Jean-Pierre, “Eğitim departmanı öncülük edecek” dedi.

Başkan’ın borcu iptal etme kararı almak için neden bu kadar beklediği sorulduğunda Biden, “Bunu mali denge içinde yapmak istedi. Hukuki bir inceleme vardı. … Hukuki incelemenin yapıldığından emin olmak istedik” dedi.

Ancak Jean-Pierre, yönetimin “sorumsuz olarak görmediğinde” ısrar ederek, bir kamu maliyeti tahmini olmadan mali açıdan sorumlu olabileceğini vurguladı ve projenin nasıl ödeneceği veya kimin ödeyeceği konusunda ayrıntı vermedi.

Bunu sorumsuzluk olarak görmüyoruz” dedi. “Bunu yapmak için mali açıdan sorumlu, dengeli bir yaklaşım olarak görüyoruz. ‘Neden 50.000 $ yapmıyorsunuz?’ Bunu söyleyenleri hatırlıyorum.Bunu yapmak istemiyoruz çünkü bunu mali açıdan sorumlu bir şekilde yaptığımızdan emin olmak istiyoruz, yine herkesi memnun etmiyoruz, ama bu sözü tuttuğumuzdan emin oluyoruz, ancak akıllıca, mali açıdan sorumlu bir şekilde yapıyor. ”

Ramamurthy, CNN’den Bill Mattingly’ye Çarşamba günü bir üst sıra numarası sağlamanın zorluğu hakkında daha fazla açıklama yaptı.

Kaç borçlunun kaydolduğunu bilmeden toplam maliyeti bilmenin zor olacağını söyledi. “Maliyetin ne olacağı konusunda büyük rol oynuyor” dedi.

Ancak bunun ötesinde, diğer faktörlerin kesin bir rakam sağlamayı zorlaştırdığını söyledi. Toplam sayıyı etkileyen farklı temerrüt oranları tahminleri olduğunu söyledi. Ayrıca, yardımdan yararlananların küçük işletmeler kurmaları veya ev satın almaları halinde ek vergi geliri elde edeceklerini söyledi.

Bu hikaye Perşembe günü ek bilgilerle güncellendi.

CNN’den Paul LeBlanc bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.