Biden, 3 aylık gaz vergisinin askıya alınması çağrısında bulundu, ancak Kongre’ye uzun süre muhalefetle karşı karşıya kaldı

Biden Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki 90 gün boyunca 18 sentlik gaz vergisini ve federal gaz vergisini askıya alarak gaz fiyatlarını azaltabilir ve ailelere bir miktar rahatlama sağlayabiliriz.” Dedi.

“Gaz vergisi tatilinin tek başına sorunu çözmeyeceğini tamamen anlıyorum, ancak uzun vadede fiyatları düşürmek için çalışmaya devam ederken ailelere anında rahatlama sağlayacak ve bize biraz soluk verecek.”

Başkanın Capitol Hill’deki kendi müttefiklerinin tepkisiyle karşılaştıktan sonra, Kongre’yi böyle bir hareket için onaylama fikri uzun zamandır tartışmalarla karşılandı.

Biden, devletleri benzin ve motorin üzerindeki kendi vergilerini kaldırmaya yönelik adımlar atmaya çağırdı. Bu hafta yöneticilerle planlanmış bir toplantı öncesinde, petrol rafinerilerine kapasitelerini artırmalarını söyleyecek.

Biden, bu hareketlerin bir galon gazın fiyatını 1 dolar azaltabileceğini söyledi. Yine de bu rakam, tamamen başkanın kontrolü dışında olan bir dizi adıma dayanıyor – Kongre’yi planını onaylamaya ikna eden en az bir şüpheci.

Amerikalılar mali yükten giderek daha fazla hüsrana uğradıkça, Biden’ın yakıt fiyatlarını düşürmek için inisiyatif aldığını göstermek için son zamanlarda attığı adımlar. Beyaz Saray yetkilileri aylardır bir gaz vergisi tatili düşünüyor, ancak Kongre’de nasıl elde edilebileceği konusundaki endişeler nedeniyle askıya alındı.

Cumhuriyetçiler, Pasta vergisinin kaldırılmasına geniş çapta karşı çıkıyorlar. Meclis Başkanı Nancy Pelosi de dahil olmak üzere bazı Demokratlar bile bu fikre sessiz kaldı. Geçmişte, üst düzey Demokratlar – 2008’deki kampanya izinde Başkan Barack Obama da dahil olmak üzere – gaz vergisi tatilini “hile” olarak nitelendirdiler.

Bununla birlikte, artan öfke ve yaz sürüş sezonunun başlaması karşısında Biden, endeks aralığındaki küçük adımların bile atılmaya değer olduğuna karar verdi.

“Bugün içinde bulunduğumuz durumda, bu bir hile değil. CNN “New Day” ile Çarşamba sabahı bir röportajda.

Benzin üzerindeki mevcut federal vergi, galon başına yaklaşık 18 sent iken, dizel üzerindeki federal vergi, galon başına 24 senttir. Tasarruflar, bu vergiler yükseltilerek doğrudan tüketiciye gönderilse bile – bu garanti edilmez – yeniden doldurma için tasarruf sadece birkaç dolar.

Bazı Demokratlar bile daha önce bir şüphe uyandırdı Gaz vergisi tatili, Vergi, yol yapımı için ana finansman kaynağını sağlar. Yetkililer, Biden’ın açığı kapatmak için diğer gelir kaynaklarının kullanılması çağrısında bulunacağını ve Salı günü bu endişelerin bir kısmını gidermek için çalıştığını söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Bakın, bunun bir etkisi olacak, ancak büyük yol inşaatı ve büyük onarımlar üzerinde bir etkisi olmayacak” dedi.

Ekonomistler şüpheci

Bazı ekonomistler, perakendeciler gazın taban fiyatını artırdıkça tüketicilerin tasarruflarının daha düşük olacağını söylüyor.

Obama yönetiminden kıdemli bir ekonomist olan Jason Furman, Twitter’da “Şubat ayındaki gaz vergisi tatilinin özelliği hakkında ne düşünürseniz düşünün, şu anda kötü bir fikir” dedi. “Rafineriler artık daha kısıtlı, bu nedenle arz neredeyse tamamen belirsiz. 18,4 sentlik düşüşün çoğu endüstri tarafından cebe indirilecek – birkaç sent tüketicilere aktarılabilir.”

Üst düzey yöneticiler eleştiriyi kabul ettiler, ancak Biden’ın şirketlere tasarruf göndermeleri için baskı yapacağını söyledi.

Hochstein, tüketicilerin tasarrufların tamamını görmelerini sağlamak için başkanın yapabileceği özel bir şey üzerinde durmadan, “Başkan endüstriyi, şirketleri ve perakendecileri pompadaki tüketicilere göndermeye çağırıyor.” Dedi.

Araştıracağız, sektörü doğru yapmaya çağıracağız ve göndereceğiz” dedi.

Duyurudan önce konuşan başka bir yetkili, vergi stopajının “tüm sorunu çözmeyeceğini” kabul etti.

Yetkili, “Bunu, pompadaki acıyı hafifletmek için gerçek bir adım atmak için yapılabilecek bir şey olarak görüyoruz ve bunu, dağıtım tarafına odaklanan politikalar da dahil olmak üzere, rahatlama sağlamak için tasarlanmış bir dizi politikanın parçası olarak görüyoruz.” söz konusu.

Bununla birlikte, hızlı eylem zor görünüyor. Azaltılmış arıtma kapasitesi Hükümet-19 Enfeksiyonu Çevrimiçi duruma dönmek birkaç ay sürer ve rafineriler kapasitelerinin neredeyse %90’ı ile çalışır.

İkinci bir üst düzey yönetici, Perşembe günkü yedi üst düzey yönetici ve Enerji Bakanı Jennifer Granholm ile yaptığı toplantıya atıfta bulunarak, “Buna kesinlikle yapıcı, eyleme geçirilebilir, pragmatik bir şekilde yaklaşıyoruz. Bence Amerikan halkının ve liderlerinin bunu tekrar yapması gerekiyor” dedi. .

Biden kurbanları arıyor

Başkan, geçen hafta bir noktada ulusal ortalamanın galon başına 5 doların üzerine çıkmasıyla birlikte gaz fiyatlarının artmasıyla birlikte son haftalarda petrol ve gaz şirketleri üzerindeki ısıyı yükseltti.

Biden, Rusya’nın savaşını gaz fiyatlarını yükseltmekle suçladı, ancak petrol ve gaz şirketlerini maliyetleri düşürmekten daha fazlasını yapmaya ve savaşı “karlı” olmakla suçlamaya çağırdı. Salı günü, ülkenin “daha fazla rafine etme kapasitesine” ihtiyacı olduğunu söyleyerek bu argümanlardan bazılarını yineledi.

“Kazmak ve yetiştirmek için petrolleri olmadığı fikri doğru değil” dedi.

Başkanın eleştirisine yanıt olarak, petrol endüstrisi büyük ölçüde, fiyatların bu kadar yüksek olmasının ve onları yerel petrol ve gaz üretiminde kısıtlamalar olarak görmenin Biden yönetiminin hatası olduğunu söyledi.

Chevron CEO’su Mike Worth Salı günü bir mektupta Biden’ın petrol ve gaz sektörünü eleştirmeyi bırakması gerektiğini söyledi ve Beyaz Saray’dan “tutum değişikliği” çağrısında bulundu.

Worth, Pitton’a yazdığı bir açık mektupta, “Yönetiminiz sık sık endüstrimizi eleştirmeye ve bazen de itibarını zedelemeye çalıştı” dedi. “Bu önlemler, karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmeye elverişli değil ve Amerikan halkına layık değil.”

Biden günün ilerleyen saatlerinde, “Biraz hassas” diye ekledi: “Duygularını bu kadar çabuk inciteceklerini bilmiyordum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.