Biden çoğu için 10.000 dolarlık öğrenci kredisi borcunu iptal etti, ödeme moratoryumunu uzattı

Washington – Başkan Biden Çarşamba günü açıkladı Federal öğrenci kredisi borcunda 10.000 dolara kadar af Ek 10.000 $, ara seçimlerden sadece haftalar önce milyonlarca Amerikalıya ve düşük gelirli borçluya uzun zamandır beklenen rahatlama sağlayacaktır.

Plana göre, Başkan Twitter’da yayınlandı, yılda 125.000 ABD Dolarından az kazanan borçlular veya yılda 250.000 ABD Dolarından az kazanan çiftler 10.000 ABD Dolarına kadar kredi affına hak kazanır. Yüksek finansal ihtiyacı olan öğrencilere verilen Pell Grants’ın alıcıları, ek 10.000 $ yardım almaya hak kazanır. Kredi geri ödemeleri de aylık gelirin %5’i ile sınırlıdır.

Başkan, öğrenci kredisi geri ödemelerini yıl sonuna kadar erteledi ve Eğitim Bakanlığı, bunun moratoryumun son uzatılışı olacağını söyledi. Bay. Beyaz Saray, Biden’ın Çarşamba öğleden sonra açıklama yapması planlandığını söyledi.

Başkan, “Kampanya sözüme sadık kalarak, yönetimim, Ocak 2023’te federal öğrenci kredisi ödemelerini yeniden başlatmaya hazırlanırken, çalışan ve orta sınıf ailelere nefes alma alanı sağlama planını duyuruyor” dedi.

Öğrenci kredilerini affetme hamlesi, bunu yapmanın yasallığı ve maliyeti konusunda aylarca süren iç tartışmaların ardından geldi. Bay. Biden, cumhurbaşkanlığı kampanyası sırasında öğrenci kredisi affını en önemli önceliklerinden biri haline getirdi ve Demokratlar yönetimi sözünü yerine getirmeye zorladı. Bay, krediyi iptal etmek için. Cumhuriyetçiler, Biden’ın otoriteden yoksun olduğunu ve planının bir dizi yasal zorlukla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bir Penn Wharton bütçe modeli analizi, yılda 125.000 dolara kadar kazananlar için 10.000 dolarlık öğrenci kredisi borcu affının mevcut olması gerektiği sonucuna varmıştır. Yaklaşık 300 milyar dolara mal oluyor İlk yılda. Ayrıca, kredi affının üçte ikisinin, düşük gelirlilerin %60’ı ile Amerikalılara yardımcı olduğunu buldu.

Borçluların yüz binlerinin program kapsamında yardım için uygun olması bekleniyor. Eğitim Bakanlığı verilerine göre, 43 milyondan fazla borçlunun federal öğrenci kredi borcu varken, Federal Rezerv’e göre çoğunluğu 25.000 dolardan az ve dörtte biri 10.000 dolardan az borçlu.

Öğrenci kredisi iptallerini eleştirenler, hiç üniversiteye gitmemiş ve yüksek enflasyonun ortasında finansal olarak mücadele eden düşük gelirli Amerikalıların herhangi bir kredi iptalinden yararlanamayacaklarına dikkat çekiyor. Öğrenci kredisi borcunun bir kısmını silmek, son yıllarda enflasyonu tarihsel olarak geride bırakan üniversitenin artan maliyetine hitap etmeyecektir.

Pandeminin başlangıcında Trump yönetimi altında öğrenci kredisi geri ödemelerine ilişkin bir moratoryum başladı ve Mr. Biden, göreve başlamasından bu yana öğrenci kredisi geri ödemelerini toplam dört kez askıya aldı. Mevcut moratoryum 31 Ağustos’tan sonra sona eriyor ve bundan sonra, başka bir uzatma olmadığı sürece, borçlular kredilerini yeniden ödemeye başlamak zorunda kalacaklar.

Steven Portnoy ve Christine Brown bu rapora katkıda bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.