Biden Milyonlarca Öğrenci Kredisini Affetti; Eleştirmenler enflasyondan korkuyor

WASHINGTON, 24 Ağu (Reuters) – Başkan Joe Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin 2020 Beyaz Saray kampanyasında verdiği söze uyarak milyonlarca borcu olan eski üniversite öğrencilerine verilecek 10.000 ABD Doları tutarındaki öğrenci kredisini bağışlayacağını söyledi.

Hareket, Kasım ayında yapılacak kongre seçimlerinde Demokratlara desteği artırabilir, ancak bazı ekonomistler bunun enflasyonu artırabileceğini söylüyor ve ABD Kongresi’ndeki bazı Cumhuriyetçiler, başkanın borcu iptal etmek için yasal yetkiye sahip olup olmadığını sorguluyor.

Ekonomistlere göre, borç affı, ev satın alımlarını ve diğer büyük bilet harcamalarını hedef alabilecek yeni tüketici harcamaları için yüz milyarlarca doları serbest bırakacak ve ülkenin enflasyon savaşına yeni bir kırışıklık katacak.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, önlemlerin “en çok ihtiyaç duyan ailelere – pandemi sırasında özellikle ağır darbe alan çalışan ve orta sınıf insanlara yardımcı olacağını” söyledi. Plana yönelik büyük bir eleştiriye değinerek, yüksek gelirli ailelerin bundan yararlanmayacağına dair güvence verdi.

Biden, “Çalışan Amerikalılara ve orta sınıfa, özellikle de esas olarak en zengin Amerikalılara ve büyük şirketlere fayda sağlayan 2 trilyon dolarlık bir vergi indirimi için oy veren aynı kişilere yardım ettiğim için asla özür dilemeyeceğim” dedi. Eski Başkan Donald Trump.

Mart 2020’den bu yana, çoğu federal öğrenci kredisi ödeme gerektirmedi, borçlu bakiyeleri Covid-19 salgınından bu yana donduruldu. Birçok Demokrat, Biden’ı borçluyu 50.000 doları affetmeye çağırdı.

Cumhuriyetçiler, yüksek gelirli insanlara orantısız bir şekilde yardımcı olacağı için adaletsiz olduğunu söyleyerek öğrenci kredisi affına büyük ölçüde karşı çıktılar.

“Başkan Biden’ın öğrenci kredisi sosyalizmi, üniversite için fedakarlık yapan her aileye, borcunu ödeyen her mezuna, belirli bir kariyer yolunu seçen veya silahlı kuvvetlerimizde gönüllü olarak hizmet etmek için gönüllü olan her Amerikalıya bir tokattır. Borçları kabul etmek,” Senato Azınlığı Lider Mitch McConnell Çarşamba günü söyledi.

Beyaz Saray iç politika danışmanı Susan Rice gazetecilere verdiği demeçte, yönetimin henüz paket için kaç kişinin başvurduğuna bağlı olarak bir fiyat etiketi belirlemediğini söyledi. Bu yıl 30 Haziran’dan sonra alınan öğrenci kredileri uygun değil” dedi.

Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre gazetecilere verdiği demeçte, yönetimin bir salgın gibi ulusal bir acil durum sırasında böyle bir eyleme izin veren bir yasa uyarınca borcu affetme konusunda yasal yetkiye sahip olduğunu söyledi. Daha önce, Cumhuriyetçi ABD Temsilcisi Elise Stefanik planı “sorumsuz ve yasadışı” olarak nitelendirdi.

ABD üniversite harçları diğer zengin ülkelerden önemli ölçüde daha yüksektir ve ABD’li tüketiciler, çoğu federal hükümet tarafından tutulan 1,75 trilyon dolarlık öğrenci kredisi borcuna sahiptir. Biden, öğrencilere ekonomik yardım sağlanmazsa diğer ülkelerin ABD’yi ekonomik olarak boykot edebileceğini söyledi.

Salgın Askıya Alma, Çan Hibeleri

Beyaz Saray, yönetimin öğrenci kredisi geri ödemelerinde COVID-19 pandemisine bağlı bir moratoryumu yıl sonuna kadar uzatacağını ve yıllık geliri 125.000 ABD Doları veya daha az olan evli çiftler için 10.000 ABD Doları öğrenci kredisini affedeceğini söyledi.

Eğitim Departmanı, yaklaşık 8 milyon borçlunun otomatik olarak etkileneceğini söyledi; Diğerleri af başvurusunda bulunmalıdır.

Hükümet, federal Pell hibeleri alan düşük gelirli ailelerden gelen yaklaşık 6 milyon öğrenci için 20.000 dolara kadar kredi bağışlıyor. Departman dedi.

Bir New York Federal Rezerv araştırması, her öğrenci için federal borçta 10.000 dolarlık bir azalmanın 321 milyar dolar değerinde olacağını ve 11.8 milyon borçluyu veya bunların %31’ini tam borçtan kurtaracağını gösteriyor.

Enflasyonun etkisi

Üst düzey bir Biden yönetim yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, planın yaklaşık 20 milyonu tamamen iptal ederek 43 milyon öğrenci kredisi borçlusuna fayda sağlayacağını söyledi.

Aralık 31 yaşından sonra hükümet, pandemi sırasında askıya alınan kalan öğrenci kredilerinin ödemelerine devam edecek. Yetkili, bunun affın enflasyonist etkilerini dengeleyeceğini söyledi. Yetkili, tarifelerin yeniden başlamasının fiyatlar üzerinde aşağı yönlü bir etkisi olabileceğini söyledi.

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers aynı fikirde değil. Twitter’da borç indiriminin “neden olursa olsun üniversiteye gitme fırsatı olmayan insanlara yardım etmek için daha iyi kullanılabilecek kaynakları kullandığını” söyledi. Öğrenim ücretini artırarak enflasyona neden olacak.

Benzer şekilde, Obama yönetimi sırasında Ekonomik Danışmanlar Konseyi’ne başkanlık eden Harvard profesörü Jason Furman, borç iptalinin Enflasyonla Mücadele Yasası’nın deflasyonist yetkilerini geçersiz kılacağını söyledi. “Zaten yanan bir enflasyonist ateşe yaklaşık yarım trilyon dolar benzin dökmek sorumsuzluk olur” dedi.

Moody’s analytics baş ekonomisti Mark Zandi, öğrenci kredisi ödemelerinde ayda milyarlarca doları sürdürmenin “büyümeyi kısıtlayacağını ve enflasyonu azaltacağını” söyleyerek Beyaz Saray’ı destekledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rehoboth Beach, Delaware’de Nandita Bose, Washington’da Alexandra Alber ve Dave Lauder ve Vancouver’da Moira Warburton; Düzenleme Jonathan Oatis, Heather Timmons ve David Gregorio

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.