Biden, orta vadeli bir artışın ardından ABD’nin en iyi müttefikleri Japonya ve Güney Kore ile bir araya gelecek


Phnom Penh, Kamboçya
CNN

Başkan Joe Biden Cumartesi günü Kamboçya’ya indi Hala mutlu Ara seçim sonuçları Bu, ikinci iki yıllık dönemi için evde beklenmedik bir artış yarattı.

Yurtdışındaki zorlukların boyutu ve 21 aylık yoğun katılımı ABD ittifakları için somut sonuçlara dönüştürme çabası, bu siyasi sermayenin uluslararası sahnedeki değerini test edecek. Çünkü oylar sayılmaya devam ediyor.

Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile otururken bir dizi zorlu zorlukla karşı karşıya kalacak. Uzun süredir Biden yönetiminin ana canlandırma konusu olan iddialı ve çatışmacı bir Çin, ön plana çıkıyor.

Biden ayrıca üçlü toplantılarından önce Kishida ve Yun ile ayrı ayrı görüşecek.

Danışmanlar, Biden’ın Asya Zirvesi’ndeki duruşunu, ara seçimlerdeki tarihi ve siyasi eğilimleri körükleyen açık bir destek olarak görüyorlar. Biden’ın mesajı dramatik bir şekilde değişmese de, Amerikan seçmenlerindeki en iyimser Beyaz Saray yetkililerinin umutlarını aşan bir mesaj verdikten sonra arkasındaki ağırlık şüphesiz çok daha güçlü.

Üç dünya lideri Haziran ayının başlarında bir NATO zirvesinin oturum aralarında bir araya geldi ve işbirliğini geliştirme sözü verdi – önemli ABD müttefikleri için karmaşık bir görev. Zengin bir tarihsel ilişkiye sahiptir.

Ancak bu işbirliği gerekli çünkü Kuzey Kore’nin son, daha agresif saldırganlığı Pazar günü üç liderin de zihninde olacak. Kuzey Kore bu yıl 32 günde füze fırlattı. CNN’ye göre Hem balistik hem de seyir füzelerinde. Bunun yerine, 2020’de yalnızca dört ve 2021’de sekiz test gerçekleştirdi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Air Force One’daki gazetecilere liderlerin “Hint-Pasifik’teki daha geniş güvenlik konularını ve özellikle Kuzey Kore’den gelen tehditleri tartışabileceklerini” söyledi. Füze ve Nükleer Programlar.”

Üçlü, Biden’ın göreve başlamasından bu yana ilk yüz yüze görüşmesi olan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Biden için yüksek bahisli, bire bir görüşmeden bir gün önce geldi. Toplantı, Bali’deki G20 zirvesinin oturum aralarında yapılacak.

Pazar sabahı gazetecilere konuşan Biden, Xi ile görüşmeye nispeten güçlü bir konumdan girdiğini söyledi.

“Güçlü çıktığımı biliyorum” dedi ve Xi’yi iyi tanıdığını ve iki lider arasında “çok az yanlış anlaşılma” olduğunu da sözlerine ekledi.

Biden, “Kırmızı çizgilerin ne olduğunu, önümüzdeki birkaç yıl içinde her birimiz için en önemli şeylerin neler olduğunu bulmalıyız” dedi.

Biden, Yun ve Fumio, Pazartesi günkü toplantıyı üçlü bir toplantı sırasında tartışacaklar.

“Başkan Biden’ın en yakın müttefiklerimizle kesinlikle yapmak istediği şeylerden biri, ne yapmak istediğini ve (Güney Kore) ve Japonya liderlerine ‘Ne yetiştirmemi istiyorsunuz? Ne yapmamı istiyorsunuz? Katılın mı?” diyen Sullivan, bunun bir konu olacağını, ancak üçlünün ana olayı olmayacağını söyledi.

Pazar günü erken saatlerde Biden, Cumartesi günü ABD-Hint-Pasifik ilişkilerini iyileştirmeyi amaçlayan ASEAN Zirvesi’nin bir parçası olacak Doğu Asya Zirvesi’ne katılacak. Bali’ye gitmeden önce Fumio ve Yun ile tanışır.

Üst düzey bir yönetim yetkilisinin bu hafta başında yaptığı bir telefon görüşmesinde gazetecilere verdiği demeçte, gezinin bu bölümünün Biden yönetimi sırasında “ASEAN ve Güneydoğu Asya ile yoğun katılımı” yansıttığını söyledi.

Yetkili, Biden’ın başkanlık binası sırasında devam eden bir temayı koruyarak, “gelişmiş katılım ivmesini sürdürme ve ASEAN için önem arz eden endişeleri aradıkları şekillerde ele alma konusundaki görüşlerimizi belirleyeceğiz” diye ekledi. İttifak Çin ile stratejik rekabet içinde.

Yetkili, bu hafta sonu Kamboçya’da tartışılacak ana konular arasında ordunun geçen yıl bir darbeyle iktidarı ele geçirdiği Myanmar’da devam eden çatışma olduğunu söyledi.

Dünya liderleri “insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü ve iyi yönetişim, kurallara dayalı bir uluslararası düzen ve Burma’daki krizi çözme çabalarını” tartışacaklar.

Biden, ASEAN liderleri ve Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile ikili görüşmelerde bulunduğu ASEAN-ABD zirvesine katıldıktan sonra Cumartesi günü Phnom Penh’e geldi.

“Bu benim üçüncü gezim, üçüncü zirvem – ikinci şahsen ve ABD’nin ASEAN ile ilişkimize ve ASEAN’ın merkeziliğine olan bağlılığımıza verdiği önemin bir kanıtı. ASEAN, yönetimimin Hint-Pasifik stratejisinin kalbidir. Biden, zirve başlarken yaptığı kısa açılış konuşmasında, güçlendirilmiş, entegre bir ASEAN ile adım adım çalışma taahhüdümüzü yeniden teyit ediyoruz.” Güçlenmeye devam ediyoruz” dedi.

Cuma günü Biden, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde COP27 iklim zirvesine katıldığı ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi ile bir araya geldiği üç saatlik bir mola verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.