Biden, Tokyo’da Tayvan’ı savunmak için güç kullanmaya hazır olduğunu söyledi

  • Beyaz Saray yetkilisi politikada değişiklik olmadığını söyledi
  • Çin, ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığını savunmaması gerektiğini söyledi
  • ABD, Pekin’i kışkırtmadan politikasını sıkılaştırmak istiyor – Analist
  • Biden Başkanı’nın Japonya’ya ilk Asya gezisi

TOKYO, 23 Mayıs (Reuters) – ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü Tayvan’ı savunmak için güç kullanmaya hazır olduğunu söyledi ve Tokyo’da Çin hakkında devam eden eleştirel yorumlarında ABD politikasında bir değişiklik olmadığını söyledi. Kendi kendini yöneten ada.

Fiden O’Brien’ın Başbakanı Fumio Kishida, göreve geldikten sonra Japonya’ya yaptığı ilk ziyaret ve Japonya ziyareti sırasında ABD’nin Tayvan politikasından uzaklaşıyor gibi görünüyordu.

Çin, Demokratik Ada’yı kendi toprakları, “Çin”in bir parçası olarak görüyor ve ABD ile ilişkilerinde en hassas ve önemli konu olduğunu söylüyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Japon liderle düzenlediği ortak basın toplantısında bir muhabir tarafından ABD’nin Tayvan’a saldırıp saldırmayacağı sorulduğunda Başkan Biden, “Evet” yanıtını verdi.

“Yaptığımız taahhüt bu” dedi.

“Bir Çin politikasına katılıyoruz. O zamandan beri bunu imzaladık ve önerilen tüm anlaşmaları imzaladık. Ama bu sadece zorla almak değil, uygun değil.”

Beklentinin böyle bir olayın olmaması ya da denenmemesi yönünde olduğunu da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray’dan bir yetkili, Biden’ın açıklamalarının ardından Tayvan politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığını korumaması gerektiğini söyledi.

Başkanın ulusal güvenlik yardımcıları koltuklarına oturdular ve Tayvan hakkındaki soruları yanıtlarken Biden’ı yakından okudular. Tayvan’ın güvenliğine belirsiz bir taahhütte bulunduğunda birçok kişi aşağı baktı.

Biden, Ekim ayında Tayvan’ı savunma konusunda benzer bir noktaya değindi. O sırada bir Beyaz Saray sözcüsü, Biden’ın ABD politikasında herhangi bir değişiklik açıklamadığını ve bir analistin yorumu “Kauf” olarak nitelendirdi.

Beyaz Saray Pazartesi günkü yorumların ABD politikasındaki bir değişikliği yansıtmadığı konusunda ısrar ederken, emekli bir ABD Deniz Piyadeleri albayı ve şu anda Japonya Stratejik Araştırmalar Forumu’nda araştırmacı olan Grand Newsham, anlamın açık olduğunu söyledi.

Newsham, “Bu rapor ciddiye alınmalı” dedi. “Çin’in Tayvan’a saldırması halinde ABD’nin boş durmayacağı yeterince açık.”

Washington mevzuatı Tayvan’ın kendisini savunmasının önünü açması gerekirken, bir Çin saldırısı durumunda Tayvan’ı savunmak için askeri müdahalede bulunup bulunmayacağı konusunda uzun süredir “stratejik belirsizlik” politikası izliyor.

‘Politikayı sıkılaştırın’

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgali için bir bedel ödemesini umduğunu söyleyerek, Çin’in bölgede giderek daha iddialı duruşu hakkında başka sert yorumlar da yaptı.

Japonya’daki Temple Üniversitesi’nde doçent olan James Brown, “Politikalarını sıkılaştırmaya çalışıyorlar, ancak Çin’i kışkırtmak istemiyorlar” dedi.

Biden’ın yorumlarının, ABD’nin Asya ile angajmanı için ekonomik bir zemin sağlayacak daha geniş bir proje olan Japonya gezisinin merkezinde yer alan Hint-Pasifik ekonomik yapısının başlangıcını gizlemesi muhtemel. daha fazla oku

Gezisi, Japonya, Hindistan ve Avustralya’dan “Dörtlü” grubun liderleriyle toplantıları içerecek.

Kishida, Tokyo’nun ABD’nin uzun süredir memnuniyetle karşıladığı çok güçlü savunma duruşunu üstlenmeye hazır olduğunu vurguladı.

Kishida, Japonya’nın güvenlik politikasında olası bir değişikliği işaretlemek için misilleme yeteneği de dahil olmak üzere savunma yeteneklerini geliştirmek için çeşitli seçenekleri değerlendireceğini söyledi.

Kishida, savunma bütçesinin “önemli bir artış” içerdiğini söyledi.

Emekli bir deniz amirali ve eski deniz komutanı olan Yoji Koda, Japonya’nın Tayvan üzerindeki herhangi bir ihtilaftaki rolünün ABD’nin operasyonlar yürütmesini ve varlıklarını korumasını sağlayacağını söyledi.

“Japonya’nın bundaki rolü önemli olacak. Japonya bu güvenlik bloğunun yardımcısıdır” dedi.

Konsey reformu için artan çağrıların ortasında, BM Kishida, Biden’ın Japonya’nın Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olmasını desteklediğini söyledi. Çin ve Rusya daimi üyedir.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Trevor Hannigat’ın raporu; Kiyoshi Takenaka, Sakura Murakami, Sang-Ron Kim, Nobuhiro Kubo, Daniel Lucink, Contoro Gomia, Ju-Min Park ve Tim Kelly tarafından ek raporlar; Elaine Lies ve David Dolan tarafından yazıldı; Robert Brussel tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.