Biden ve Xi, Bali’de Tayvan konusunda çatışıyor ancak Soğuk Savaş soğumasından korkuyor

  • Biden ve Xi, G20’den önce 3 saat görüştü
  • Her iki lider de ilişkileri yeniden rayına oturtmakta ısrar ediyor
  • Endonezya, G20’de küresel ekonomide ortaklıklar arıyor
  • Ukraynalı Zelensky Salı günü G20’ye hitap ediyor

NUSA DUA, Endonezya, Kasım 14 (Reuters) – ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Pazartesi günü Tayvan ve Kuzey Kore konusunda üç saatlik bir görüşmede sert görüşmelerde bulundu. Soğuk Savaş.

İnsan hakları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve yerli sanayiyi destekleme konusundaki anlaşmazlıkların ortasında, iki lider daha sık iletişim kurma sözü verdi. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, müzakerelerin devamı için Pekin’e gidecek.

Biden, Endonezya’daki G20 zirvesinin oturum aralarında Xi ile yaptığı görüşmenin ardından, “Güçlü bir şekilde rekabet edeceğiz. Ama ben çatışma aramıyorum, bu rekabeti sorumlu bir şekilde yönetmeye çalışıyorum.”

Pekin, Çin’in ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü özerk Tayvan adasının kontrolünü uzun süredir elinde tutuyor. ABD, Tayvan’ı son yıllarda bağımsızlığı teşvik etmekle sık sık suçladı.

Çin devlet medyasına göre Xi, görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada Tayvan’ı ABD-Çin ilişkilerinde aşılmaması gereken “birinci kırmızı çizgi” olarak nitelendirdi.

Biden, hem Pekin’in “tek Çin” duruşuna hem de Tayvan ordusuna onlarca yıldır verilen desteğin ardından ABD’nin Tayvan politikasının değişmediği konusunda Xi’ye güvence vermeye çalıştığını söyledi.

Yeni bir Soğuk Savaş’a gerek olmadığını ve Çin’in sıcak bir savaş planlamadığını düşündüğünü söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Çin’in Tayvan’ı işgal etmek için acil bir girişimi olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Kuzey Kore ile ilgili olarak Biden, Pekin’in Pyongyang’ın silah testleri üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını bilmenin zor olduğunu söyledi. “Öncelikle, Çin’in Kuzey Kore’yi kontrol altına alabileceğinden emin olduğumu söylemek zor” dedi.

Biden, Xi’ye ABD’nin kendisini ve müttefikleri Güney Kore ve Japonya’yı savunmak için yapması gerekeni yapacağını söylediğini, Çin’e yönelik olmasa bile “daha çok Çin’in yüzüne karşı” olabilir.

“Kuzey Kore’ye açık bir mesaj göndermek için kendi adımıza çok savunmacı adımlar atmalıyız. Müttefiklerimizi, Amerikan topraklarını ve Amerikan yeteneklerini koruyacağız” dedi.

Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, toplantıdan önce Biden’ın Xi’yi bölgede ABD askeri varlığının artması olasılığı konusunda uyaracağını söyledi.

ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında Tayvan’a yaptığı ziyaretin Çin’i üzmesinin ardından Pekin, Washington ile iklim değişikliği ve ordular arası görüşmeler de dahil olmak üzere resmi diyalog kanallarını kesti.

Beyaz Saray konuştuktan sonra, Biden ve Xi’nin üst düzey yetkililerin iklim, borç erteleme ve diğer konularda iletişimlerini yenilemelerine izin vermeyi kabul ettiğini söyledi.

Xi’nin görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada Tayvan’a yönelik sivri uyarılar yer aldı.

Xinhua’nın aktardığına göre, “Tayvan sorunu, Çin’in temel çıkarlarının merkezinde, Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temelinin temeli ve Çin-ABD ilişkilerinde aşılmaması gereken ilk kırmızı çizgidir.” haber Ajansı.

Devlet medyası Xi’nin “Tayvan sorununu çözmek Çin’in ve Çin’in iç işidir” dediğini bildirdi.

Tayvan’ın demokratik olarak seçilmiş hükümeti, Pekin’in egemenlik iddiasını reddediyor.

Tayvan cumhurbaşkanlığı ofisi, Biden’ın ABD politikasını yeniden teyit etmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Açıklamada, “Bu, Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarının uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğunu bir kez daha tam olarak gösteriyor” denildi.

Gülümsemeler ve el sıkışmalar

İki lider görüşmeden önce, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili gergin bir G20 Grubu (G20) zirvesinden bir gün önce, Endonezya’nın Bali adasındaki bir otelde ulusal bayrakları önünde gülümseyip el sıkıştı.

Biden, görüşmelerinden önce kolunu ona dolayan G’ye, “Sizi görmek harika,” dedi.

Beyaz Saray’a göre Biden, Xi ile Çin’in Tayvan üzerindeki “zorlayıcı ve giderek artan saldırgan eylemlerine” ABD’nin itirazlarını yükseltmek, Pekin’in “piyasa dışı ekonomik uygulamaları” ve “Sincan, Tibet, uygulamaları” dahil olmak üzere bir dizi zorlu konuyu gündeme getirdi. ve daha geniş anlamda Hong Kong ve insan hakları.”

Heyet üyeleri taksa da, liderlerden hiçbiri COVID-19’u önlemek için maske takmadı.

ABD-Çin ilişkileri, son yıllarda Hong Kong ve Tayvan’dan Güney Çin Denizi’ne kadar uzanan sorunlar, ticari uygulamalar ve ABD’nin Çin teknolojisi üzerindeki kısıtlamaları nedeniyle artan gerilim nedeniyle gerildi.

Ancak ABD’li yetkililer, son iki aydır hem Pekin hem de Washington’un ilişkileri düzeltmek için barışçıl çabalar sarf ettiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen daha önce Bali’de gazetecilere verdiği demeçte, toplantının amacının ilişkiyi istikrara kavuşturmak ve ABD’li işletmeler için “daha özel bir ortam” yaratmak olduğunu söyledi.

Biden’ın, hassas ABD teknolojileri üzerindeki kısıtlamalara ilişkin ulusal güvenlik endişeleri konusunda Çin’e karşı net olduğunu ve Çin’in mal tedarik zincirlerinin güvenilirliği konusundaki endişelerini dile getirdiğini söyledi.

G20 zirvesine ev sahipliği yapan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Salı günkü toplantının “dünyanın ekonomik toparlanmasına yardımcı olacak sağlam ortaklıklar sağlayabileceğini” umduğunu söyledi.

Ancak G20’deki ana konulardan biri Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı.

Xi ve Putin, son yıllarda Batı’ya karşı ortak bir güvensizlikle birbirlerine daha da yakınlaştılar ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sadece birkaç gün önce ortaklıklarını yeniden teyit ettiler. Ancak Çin, kendisine karşı Batı yaptırımlarını tetikleyebilecek doğrudan maddi destek sağlamamaya dikkat ediyor.

Nusa Dua’da Nandita Bose, Stanley Vidianto, Francisca Nangoi, Laika Kihara, David Lauder ve Simon Lewis ve Pekin’de Yu Lun Tian ve Ryan Wu tarafından hazırlanan haber; Washington’dan Jeff Mason ve Steve Holland tarafından ek raporlama; Kay Johnson ve Raju Gopalakrishnan tarafından; Angus MacSwan, Grant McCool, Heather Timmons ve Rosalba O’Brien tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.