Biden’ın İsrail ile görüşmeleri İran konusundaki çatlağı vurguladı: Canlı güncellemeler

KUDÜS – Bu, Başkan Biden’ın göreve başlamasından bu yana Orta Doğu’ya yaptığı ilk ziyaret olabilir, ancak kendisi bölgesel siyaset ve diplomasiye yabancı değil. Çok az lider, 1973’te Golda Meir’den başlayarak, yarım yüzyıldan fazla bir süredir her İsrail başbakanını tanıdığı iddiasına denk gelebilir.

Genç bir senatör olarak Mr. Biden’in ilk dış ziyareti, ateş vaftizi olarak Mısır ve İsrail’e oldu. Yom Kippur Savaşı olarak da bilinen 1973 Arap-İsrail Savaşı, Mısır ve Suriye’nin İsrail’e yönelik sürpriz saldırılarıyla başladı ve kısa sürede patlak verdi.

Bay. Biden, bir zamanlar “şimdiye kadar yapacağımız en iyi 3 milyar dolarlık yatırım” olarak nitelendirdiği İsrail’e yıllık önemli ekonomik ve askeri yardımın sadık bir savunucusu haline geldi.

1970’lerde ve 1980’lerde ABD’nin Suudi Arabistan’a ve diğer Arap ülkelerine yaptığı gelişmiş silah satışlarının güçlü bir rakibiydi ve İsrail’in bölgedeki niteliksel askeri üstünlüğünü korumayı savundu.

2007 yılında Sn. Biden Bir görüşmeci söyledi “Başlangıçta, çocukken, genç bir senatörken, ‘Yahudi olsaydım Siyonist olurdum’ derdim. Ben Siyonistim. Yahudi olmanıza gerek yok. Siyonist olmak.

Ancak İsrail Başbakanı Sn. 1982 yılında devreye girdi. Acı bir değiş tokuş Menachem ile İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’daki yerleşim binasının tepesindeki Capitol Tepesi’nde başlayın. Büyük İsrail’in bir destekçisi olan Mr.

2014 yılında Ariel Sharon’ın cenazesine katılan Mr. Biden, eski başbakanı yerleşim inşasını ve İsrail’in 2005’te Gazze Şeridi’nden tek taraflı çekilmesini destekleyen “karmaşık bir adam” olarak nitelendirdi. karmaşık ortam.”

Obama yönetimi sırasında Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Sn. Biden, 2009’dan 2021’e kadar görev yapan muhafazakar Benjamin Netanyahu ile bazı acı bölümlere öncülük etti. Filistin barış görüşmelerinin ardından İsrail İçişleri Bakanlığı, İsrail’in ilhak ettiği Doğu Kudüs’teki Ramat Shlomo’da Yahudiler için 1.600 yeni konut birimini onayladı. O zamanlar Kudüs’te geçici ve kısmi yerleşim dondurması kullanılmıyordu.

Washington duyuruyu suratına bir tokat olarak değerlendirdi ve Mr. Biden, hareketi “şu anda ihtiyacımız olan güveni baltalayan bir hareket” olarak kınadı. Ramat Shlomo o zamandan beri önemli ölçüde büyüdü.

2016 yılında tekrar İsrail’de Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Sn. Biden, Batı destekli Filistin Yönetimi’nin kanlı saldırıları kınamamasını sert bir dille eleştirdi. Sn. Şimon Peres, İsrail’in eski Başbakanı. Filistinli bir saldırgan, Biden’ın buluştuğu yere bir milden daha yakın olan Tel Aviv yakınlarındaki sahilde bir Amerikan yüksek lisans öğrencisini ve bir savaş gazisi’ni bıçaklayarak öldürdü.

Bay.

Ancak Biden yönetimi, Filistin devleti özlemlerini engelleyen ve İsrail-Filistin barış görüşmelerinin derhal yeniden başlamasına ilişkin beklentileri azaltmaya çalışan Trump dönemi politikalarının çoğunu tersine çevirmedi.

Bay. Netanyahu ve Başkan Donald J. Uzmanlara göre, Trump’lar arasındaki karşılıklı sıcaklık, Washington’da İsrail’e verilen iki partili desteği daha da zedeledi.

Ocak 2021’de Sn. Biden, Mr. Netanyahu’nun birçok analistin bir gülünç olarak gördüğü geleneksel nezaket çağrısını yapması yaklaşık bir ay sürdü, ancak Beyaz Saray herhangi bir şeyin amaçlandığını reddetti.

myra noveck Ve hata yaspec Araştırma katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.