Bilim adamları tarafından uzayda tespit edilen en büyük, alışılmadık derecede güçlü süpernova patlaması

Uzayda, işler genellikle yapar Git Boom.

Son zamanlarda, 9 Ekim’de gökbilimciler alışılmadık derecede büyük bir patlama gördüler. NASA’nın Swift GözlemeviBugün evrende bilinen en güçlü patlamaları (gama ışını patlamaları olarak adlandırılan) tespit etmek için tasarlanan , bunun gibi çok güçlü bir patlama buldu. Bazı güçlü kuvvetler bu jetleri yaratmalı UzayVe bilim adamları, olay adı verilen büyük yıldızların çöküşü ve patlamasından kaynaklandığını söylüyorlar. süpernova.

Bir yıldızın süpernova olabilmesi için çok büyük olması gerekir – bu boyutun en az sekiz katı Güneş. Ancak bir süpernovanın en güçlü gama ışını patlaması türünü üretmesi için yıldızın var olması gerekir. Yaklaşık 30 ila 40 kez Güneşin büyüklüğü. Bu güçlü yeni algılama, o kadar nadir ki, bu büyüklükte bir şeyi sadece on yılda bir gözlemliyoruz, böylesine güçlü bir yıldızdan geliyor.

Gökbilimci ve doktora sonrası araştırmacı Yvette Sendes, “Bu çok benzersiz bir olay” dedi. Harvard-Smithsonian Astrofizik MerkeziMashable dedi.

Ayrıca bakınız:

Derin uzayda büyük, gizemli bir patlama tespit edildi

Esasen, endişelenmenize gerek yok. Bu devasa patlama 2 milyar ışıkyılı uzaklıktaki bir galakside gerçekleşti. Böyle bir mesafede, uzayda çağlar boyu dolaşan enerjisi bizim için tehlike oluşturmaz. Ancak uydularla kolayca tespit edebiliriz.

Sentus, “Bir havai fişek gösterisine ön sırada oturmak gibi bir şey” dedi.

(Gama ışınları, AM ve FM radyo ile aynı radyasyon spektrumundadır, görebileceğiniz ışık ve X-ışınları, ancak gama ışınlarının daha fazla enerjisi vardır.)

“İnanılmaz, inanılmaz derecede nadir.”

Gökbilimciler, galaktik mahallemizde (çevremizdeki yerel galaksiler anlamına gelir) hiç gama ışını patlamaları görmediler. Bunun nedeni, yıldız patlamalarının çok yaygın olmamasıdır. Samanyolu galaksimizdeki bir yıldız her yüzyılda bir süpernovaya dönüşür. Ancak çok parlak ve uzun (birkaç dakika civarında) bir gama ışını patlaması üretmek için gereken türden devasa bir yıldız, bizimki gibi orta büyüklükteki bir galakside sadece milyon yılda bir patlar, dedi Centus.

Sentus, “İnanılmaz derecede, inanılmaz derecede nadir” dedi.

Gama ışını patlamaları çok uzak mesafelerde tespit edilebilir Yüz milyarlarca galaksi Derin uzayda, yıldızlarla dolu. Daha geniş evrenle karşılaştırıldığında, bu tür olayların yakınımızda gerçekleşmesi daha az olasıdır. (Ayrıca, bunu tespit etmek için, patlamadan uzaya yayılan enerjinin “hunisinin” yönüne bakmanız gerekir.)

Bir sanatçının patlayan bir yıldızdan gama ışını patlaması kavramı.
Kredi: NASA/ESA/. M. Tahıl Fuarı

Bu gama ışını patlamaları genellikle milyarlarca ışıkyılı uzaklıkta meydana geldiğinden, bu sinyalleri algılayan cihazlar son derece hassastır. Diğer bir neden de, bu nispeten “yakın” tespitin daha yoğun ve “daha parlak” olmasıdır.

Sentus, “Bu, bir teleskopu güneşe doğrultmak gibi” dedi. “Mucitleri tatmin etti.” Patlama “bilinen en parlak olaylardan biriydi” NASA kaydetti.

Böylesine dramatik bir çöküş ve patlamadan sonra şimdi patlayan yıldıza ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bir kara deliğe dönüşebilirdi. “Çoğu karadelik, bir süpernova patlamasında ölen devasa bir yıldızın kalıntılarından oluşur.” NASA notları.

daha fazla istemek Bilim Ve teknoloji haberleri doğrudan gelen kutunuza mı iletiliyor? Üye olmak Mashable’ın son dakika haber bülteni Bugün.

Bir gama ışını patlamasından geri akış

NASA’nın Swift teleskobu, olayı tespit ettikten bir saat sonra güçlü gama ışını patlamasının “geriye bakışını” yakaladı.
Kredi: NASA / Swift / A. Beardmore (Leicester Üniversitesi)

Kara delikler inanılmaz derecede meraklı kozmik nesnelerdir. olarak Daha önce rapor edilen ezilebilir, kara delikler, maddenin yoğun bir şekilde kompakt bir bölgeye ezildiği yerlerdir. Dünya bir kara deliğe çarpsaydı, bir inçin altında olurdu. Bununla birlikte, gezegenimizin tüm kütlesini içereceği için nesne yine de çok büyük olacaktır. Sonuç olarak, yerçekimi o kadar güçlüdür ki ışık bile kaçamaz. (Daha fazla kütleye sahip olanlar daha güçlü yerçekimi kuvvetlerine sahiptir.)

Cendes gibi gökbilimciler artık var Dramatik bir gama ışını patlamasının ardından bir bakış Hawaii’deki Mauna Kea’nın tepesindeki Milimetre-altı Dizi Radyo Teleskobu gibi güçlü teleskoplar kullanır.

Böylece evren yuvarlanır. Bir yıldız ölür. Bir kara delik doğar. Ve 2 milyar ışıkyılı uzaklıktaki akıllı yaşam, olup biten her şeyi algılayacak.

Güncelleme: 17 Ekim 2022, 07:45 UTC Bu hikaye, gökbilimcilerin güçlü gama ışını patlamasını tespit ettikleri kesin tarihi yansıtacak şekilde güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.