Bir baba Yargıtay kararını protesto etmek için köprüye tırmandı

Makale eylemleri yüklendiğinde yer tutucu

Uzaktan, Cuma günü DC’deki Frederick Douglas Memorial Köprüsü’nde bir protestocu belirdi.

Ancak saatler geçtikçe sosyal medya paylaşımları internette görünmeye başladı, odaklandı ve kısa sürede anlaşıldı: O, çocuklarının geleceğini düşünen bir babaydı.

“Pekala, benim bir hayatım var. Bir iş, sevdiğim çocuklar, bu korkunç köprünün tepesinden daha fazla olmak istediğim hiçbir yer yok ”Guido Reichstadter Yayınlanan Twitter’dan. “Ama sevdiklerime karşı bir sorumluluğum var – dışarı çıkıp onların haklarını savunmak. Siz de öyle! O halde kürtaj hakları için şiddete başvurmadan ayağa kalkalım!”

Yüksek Mahkeme’nin kürtaj hakkını bozan kararının ardından 24 Haziran’da DC’deki Frederick Douglas Köprüsü’nün tepesine bir adam tırmanıyor. (Video: Sandy Cowell)

Yargıtay kararının iptali Satır biz Wade Cuma günü ülkenin başkentinde protestolar patlak verdi. Sabah köprünün yüksek kıvrımlarını ölçtü ve polis ve seyirciler aşağıda toplanırken o tehlikeli tünekteydi. Cumartesi gece orada kaldı. Sonunda saat 1 civarında indiğinde, polis tarafından gözaltına alındı.

Reichstadter’ın faaliyetleri ciddi olsa da, onları alma sebepleri alakalı: o, gelecek nesiller için yarattığımız ülkeyi önemseyen bir ebeveyn. Köprüde duran 42 yaşında bir adamla telefonda konuştum, biri kız biri erkek iki çocuğu hakkında konuştum.

12 yaşında bir kızım var ve geleceği elinden alındığında ya da tüm hakları elinden alındığında boş duramam” dedi.

Birçok ebeveyn gibi, çocukları için her şeyi yapacağını söyledi.

“Onlar benim hayatım” dedi. “Onlar için canımı veririm. Babaların, hakları saldırıya uğrarken kızlarının gözlerinin içine bakıp günlük hayatlarını sürdürmeleri beni şok ediyor. … Aşk bir isim değildir. Bu bir fiildir. Bir kısmı da rahatınızı elinizden almak ve saldırıya uğradıklarında sevdiklerinizin haklarını korumaktır.

Reichstadter, köprüye tırmanmaya sabah 9:30’da başladığını ve vücudu izin verene kadar kalmayı planladığını söyledi. Orgazma ulaşır ulaşmaz orada olabileceğine dair bir meydan okuma geldi. Çantasını açtı ve su şişesi düşüp köprünün altına düştü.

Güneşte gölgesiz oturan ve geceleri o sefalet susuz gitti. Ülkenin kadın haklarını koruma ve iklim krizini çözme çabasının aksine, bu hayati kaynağı nasıl kaybedeceğimi düşündürdü. Her iki fırsatı da ulaşılmaz olarak nitelendirdi.

Köprüye tırmanma umudunun daha fazlasını düşünmesini ve şiddet içermeyen sivil direnişe geçmesini sağlayacağını söyledi. Bunun kürtaj haklarını pasif olarak destekleyenleri harekete geçmeye zorlayacağını umuyordu.

Barışçıl mücadelenin bir kimliği olduğunu düşünüyoruz. Bir günlük bu mitingleri düzenliyoruz” dedi. “İyi ama iş yapmıyor.

Köprüden düşüncelerini ve baş döndürücü sahneleri farklı sosyal medya sitelerinde paylaştı.

“Bu köprünün tepesine ulaşabilirsem hep seveceğim, biliyorum sen de onu caddeden aşağı indirebilirsin!” O Bunu tweetledi Cuma gününde. “Haklarımız korunana kadar her gün şiddet içermeyen bir şekilde kapatacağız. Burada olacağım ve hepinizi çok seviyorum! ”

cumartesi sabahı dedi Bunu tweetledi: “Geceleri onbinlerce kadının bedeni ve hakları, kendi beden haklarını kullandıkları için cinayetle suçlanan vahşi ve şiddete başvuran erkeklerin eline geçti. Bu bir iğrençliktir.

Reichstadter, Yüksek Mahkeme kararının haftalar önce sızdırılmasının ardından Miami’den ülkenin başkentine geldiğini söyledi. Bir mücadele biçimi olarak 6 Haziran’da boynuna bir bisiklet kilidi sardı ve Yargıtay’ın önündeki çitin üzerinde korudu. Sonunda polis onu hackledi ve tutukladı. Davayı ele alan iki kolluk kuvveti, Başsavcılık Ofisi ve ABD Savcılığı yetkilileri, savcıların kendisine karşı suçlamada bulunmadığını söyledi.

Belgesel sanatçısı Ford Fisher, Reichstadter’ı kendisini çite kilitlerken filme aldı ve tutuklanmadan önce onunla röportaj yaptı.

Fischer röportajının çevrimiçi olarak yayınlanan bir videosunda, Reichstadter organizasyona desteğini ifade ediyor 4 Kürtaj haklarını artırın Ve yeşilin köklerinin Latin Amerika’daki kürtaj hakları hareketinde nasıl olduğunu gösteriyor. (Köprüden yeşil bir pankart astı ve yeşil duman çıkarmak için bir kıvılcım kullandı.)

Fischer tarafından yayınlanan bir başka videoda Reichstadter, Washington’a neden geldiğine değiniyor.

“Aslında değilim, ciddi bir adam değilim” diyor. “Ben bir babayım ve kızımın hakları elinden alındığında sessiz kalamam. Sokakların şimdiden binlerce babayla dolmamış olması bana inanılmaz geliyor. Aslında, inanamadım. Bu yüzden burada olmak istiyorum. Başka bir yerde olamam. Bu benim için bir seçenek değil.

Fisher Cuma günü DC Köprüsü’nde duran birini duyduğunda, onun Reichstadter olduğunu anladı. Reichstadter’ın kendisine bir köprüye pankart asabileceğini söylediğini, ancak Fischer’ın onu bir kaymayla öldürebilecek bir pankart seçmesini beklemediğini söyledi.

Fischer gergin bir şekilde köprünün altından baktı ve defalarca Reichstadter’ı kendisiyle konuşması için davet etti.

Bir arama sırasında Reichstadter’a güvende olduğuna inandığını söyledi.

Reichstadter, “Aslında hiçbirimiz güvende değiliz,” diye yanıtladı.

Peter Herman ve Omar Daniels bu sütunda haber yaptılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.