Bitcoin 2020’nin sonlarında ilk kez 20.000 doların altına düştü

Diğer bir ödeme şirketi olan Square, Bitcoin’i 50 milyon dolara satın aldı ve adını Black olarak değiştirdi. Tesla 1.5 milyar dolara satın aldı. Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz, dördüncü kripto para merkezli fon için 4,5 milyar dolar topladı ve öncekini ikiye katladı.

Heyecan, geçen yıl Nisan ayında kripto para birimi Coinbase’in 85 milyar dolarla halka arz edilmesiyle zirveye ulaştı. Sanayi için giden taraf. Bitcoin ilk kez 60.000 dolara ulaştı.

Geçen yaz El Salvador, bitcoin’i ABD dolarına karşı yasal bir ihale olarak sınıflandıran ilk ülke olacağını duyurdu. Ülkenin cumhurbaşkanı, Twitter profilini Bitcoin inananları için bir davetiye olan lazer gözleri içerecek şekilde güncelledi. Bitcoin, El Salvador’un 105 milyon dolarlık yatırımının değerine sahipti Yarıdan kes Fiyat düştüğü için.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki senatörler ve belediye başkanları, bir endüstri olarak kripto para birimi hakkında konuşmaya başladı. Kampanyaya çok para harcadı. Kasım ayında seçilen New York Belediye Başkanı Eric Adams, ilk üç çekini Bitcoin’e götüreceğini söyledi. Senatörler Cynthia Loomis, Wyoming’den Cumhuriyetçi ve New York’tan Demokrat Kirsten Gillibrand, emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na kripto para birimlerinin açıkça uyduğu daha fazla güç verecek endüstri için düzenleyici bir çerçeve oluşturacak bir yasa önerdi.

Çılgınlık boyunca ünlüler, kaçıracakları korkuları ateşledi, NFT’lerini talk show’larda tokatladı ve sosyal medyada blockchain projeleri hakkında konuştu. Bu yıl Süper Kupa Öne çıkan Matt Damon da dahil olmak üzere kripto şirketleri için dört reklam, izleyicileri “şans cesurların beynindedir” konusunda uyarıyor.

Borsa düştü, enflasyon yükseldi ve o aldatıcı iyimserlik bu bahar azaldı. İşten çıkarmalar teknoloji sektörünü etkiledi. Yatırımcılar kripto yatırımlarına olan güvenlerini kaybetmeye başladı ve parayı daha az riskli varlıklara kaydırdı. Geri çekilmenin ortasında birçok önemli proje başarısız oldu. Terraform Labs, Staplecoin olarak da bilinen TerraUST’ı ve bir test kripto bankası olan Celsius’u yarattı, ikisi de çöktü, milyarlarca değeri yok etti ve daha geniş piyasayı geriye itti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.