BM, Shirin Abu Agle’ın İsrail’in açtığı ateş sonucu öldürüldüğünü söyledi.

Makale eylemleri yüklendiğinde yer tutucu

Tel Aviv – Üst düzey bir Filistinli Amerikalı gazeteci, işgal altındaki Batı Şeria’daki bir askeri saldırıyı haber yaparken İsrail güçleri tarafından öldürüldü. Cuma günü BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü, El Cezire muhabiri Shreen Abu Agle’ın Mayıs ayında vurulmasıyla ilgili bir ofis soruşturmasının sonuçlarını özetledi.

Sözcü, “İsrail ordusu ve Filistin Başsavcısı’nın resmi bilgileri de dahil olmak üzere topladığımız tüm bilgiler, Ebu Agle’yi öldüren ve yoldaşı Ali Sammudi’yi yaralayan silahlı saldırının İsrail güvenlik güçlerinden geldiği gerçeğiyle tutarlıdır” dedi. Ravina. Shamdasani, A. Bildiri.

Ayrıca Ebu Agle’nin “İsrailli yetkililerin ilk başta belirttiği gibi silahlı Filistinlilerin ayrım gözetmeksizin ateş açmasından ateş etmediğini” de sözlerine ekledi.

İsrail-Filistin çatışmasını haber yapan onlarca yıllık deneyime sahip bir muhabir olan Abu Agle, 11 Mayıs’ın erken saatlerinde bir İsrailli haberini yaparken başından vuruldu. Batıdaki Cenin şehrine saldırı. Görgü tanıkları, yangının bir İsrail askeri konvoyundan çıktığını söyledi ancak İsrailli yetkililer, yangının bir Filistinli tarafından vurularak öldürülmüş olabileceğini söyledi.

Shreen Abu Agle nasıl öldürüldü?

Birleşmiş Milletler’in sonuçları – İsrail güçlerinin Abu Agle ve diğer üç gazeteciye yönelttiği “birkaç tek, görünüşte iyi niyetli mermi” ateşlemesi de dahil olmak üzere – birkaç bağımsız soruşturmanın sonuçlarını yansıtıyor. Washington Post, İsrail askerlerinin bir dizi ölümcül ateş açmış olabileceğini tespit etti.

İsrail ordusunun Cuma günkü açıklamasında doğrudan BM bulgularına atıfta bulunulmadı, ancak İsrail’in vurulma olayını soruşturmaya devam ettiği belirtildi ve “Ebu Agle bir IDF askeri tarafından kasten vurulmadı ve bir Filistinli tarafından öldürülüp öldürülmediği belirlenemez. Bir IDF askeri tarafından vuruldu.

Raporda Filistin Yönetimi, İsrail’in Ebu Agle’yi öldüren bülteni paylaşma taleplerini “amaçlarını belirttiğini” söyleyerek paylaşmayı reddetmekle suçladı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Kantz yaptığı ayrı bir açıklamada, BM soruşturmasının “temelsiz” olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler’in bulguları – The Post, The New York Times, Associated Press, CNN ve soruşturma ekibi Bellinggate’in araştırmalarıyla birlikte – Başkan Biden’ın Abu Agle suikastını çözmek için Beyaz Saray’a planladığı geziden birkaç hafta önce geldi. İsrail’e.

Perşembe günü, 24 ABD senatörü Biden’a mektup gönderdi ABD’nin Abu Agle’ın ölümüyle ilgili soruşturmaya doğrudan dahil olması konusunda ısrar ediyor. Bağımsız bir soruşturmanın kurulmasında ilerleme kaydedilmediğine ve Ebu Agle’nin bir Amerikalı olduğu gerçeğine atıfta bulunan mektupta, ABD hükümetinin “onun suikastına ilişkin kapsamlı, tarafsız ve şeffaf bir soruşturma sağlama görevi olduğu” belirtildi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, ABD’nin cinayetlerle ilgili “şu anda resmi bir soruşturma yürütmediğini”, ancak “taraflar arasındaki işbirliğini koordine etmek için çalıştığını” söyledi. Diplomatik tartışmayı tartışmak için anonim olarak konuşan sözcü, Biden’ın Abu Agle suikastını İsraillilerle gündeme getirip getirmeyeceği sorulduğunda doğrudan yorum yapmaktan kaçındı.

Ebu Agle’nin öldürüldüğü gün, İsrail güvenlik güçleri sözcüsü Ron Kochav olayı ilk olarak sabah 7:45’te bir tweet’te kabul etti: “Gazeteciler belki Filistinlilerin açtığı ateş sonucu yaralanmış olabilir.”

O sabah, askeri radyoya, yalnızca Filistinli bir silahlı kişinin sorumlu olabileceğini söyledi. Günün sonunda Kant, sözlerinden bir İsrail askerinin vurulmasından sorumlu olabileceğini söyleyerek geri çekildi.

Cinayetten bir hafta sonra ordu, ölümle ilgili hiçbir suç faaliyeti kanıtı olmadığını söyledi. Sonuç olarak yetkililer, askeri polisin ateş açmasıyla ilgili herhangi bir soruşturma olmayacağını ve bunun da soruşturma bulgularının yayınlanmasına yol açabileceğini söyledi.

11 Mayıs 2022’de, gazeteci Shreen Abu Agle’nin Cenin’de öldürülmesinden ve meslektaşı Ali el-Sammoudi’nin yaralanmasından altı hafta sonra, İsrail makamlarının bir ceza soruşturması yapmamış olması talihsizliktir.” Franchise ofisi söyledi.

IDF tarafından öldürülen Amerikalı muhabir, ağ diyor ki; İsrail soruşturma istedi

Filistinliler ve insan hakları aktivistleri yıllardır İsrail askeri adalet sisteminin, şüpheli askeri personelin Filistinlilere karşı şiddet içeren suçlar ve cinayetler nedeniyle cezalandırılamayacağı bir ortam yarattığını iddia ediyor.

Bir İsrail askeri en son 2016 yılında askeri mahkemede yargılanmıştı. Savaş doktoru olan asker, yerde yaralı bir şekilde yatan Filistinli bir saldırganın videosunu çekti. 19 yaşındaki İsrail askerinin 18 ay hapis cezasına çarptırılması, zor bir savaş durumunda bir asker için tartışan birkaç İsrailli için sahte bir dava olduğunu iddia eden Filistinlilerin siyasi yelpazede öfkesine yol açtı. Dava devam etti. Diğerleri, duruşmayı çevreleyen tartışmanın, İsrail’in Filistinlileri şiddetle işgalinin derin doğasını yansıttığını söyledi.

İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinli aileleri temsil eden İsrailli avukat Shlomo Lecker, uluslararası baskının Abu Agle davasında tam ve şeffaf bir yargılama şansını azaltacağını umduğunu söyledi. Ordunun, en başından beri, askerlerin “cezalandırılmayacakları gerçeğinden yararlandığı” örgütsel etiğini korumaya kararlı olduğunu söyledi.

Ordu, diplomatların ve soruşturmaya baskı yapan diğerlerinin yakında vazgeçeceklerine bahse giriyor” dedi.

Seçim sonrası – Beş düzine videoya, sosyal medya gönderilerine ve olayın fotoğraflarına, bölgenin iki fiziksel incelemesine ve iki bağımsız akustik analize dayanarak – bir İsrail askeri Abu Akle’yi vurmuş olabilir. Neyin tehlikeli bir atış olabileceğinin ses analizi, birinin basın ve IDF konvoyu arasındaki mesafeye göre tahmini bir mesafeden ateş ettiğini gösterdi.

Post’un incelemesi silahlı Filistin faaliyetine dair hiçbir kanıt bulamadı ve Abu Agle ve bir grup diğer gazetecinin suikasttan önce durdukları yere yakındı.

BM raporunda, “Failler hesap vermeli” dedi.

Fahim İstanbul’dan bildirdi. Washington’daki Yasmeen Abu Daleb bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.