Bob Iger, Shocking Hollywood’da Bob Chabeck’in Yerine Disney CEO’su Olarak Yeniden Atandı


New York
CNN İş

Bob IgerTarihin en başarılı CEO’larından biri Walt Disney Şirketi, medya imparatorluğunu yeniden yönetmek için geri döner. Hollywood’un en büyük şirketinde şok edici bir gelişme.

2020’de CEO olarak Iger’in yerini alan Bob Chapek, derhal geçerli olmak üzere istifa ediyor.

Disney yönetim kurulu başkanı Susan Arnold Pazar gecesi yaptığı açıklamada, “Pandeminin benzeri görülmemiş zorluklarında şirkete rehberlik etmek de dahil olmak üzere, Disney’e uzun süredir hizmet verdiği için Bob Chabeck’e teşekkür ediyoruz.” “Disney giderek daha karmaşık hale gelen bir endüstri dönüşümüne girerken, Yönetim Kurulu, Bob Iger’in bu önemli dönemde şirkete liderlik edecek benzersiz bir konuma sahip olduğuna karar verdi.”

Yatırımcılar, Disney hisselerini Pazartesi günü %9 oranında yükselterek haberi sevindirdi. Bu yıl değerinin yaklaşık %36’sını kaybetti..

Duyuru, medyayı şaşırtsa da, Disney için büyük bir evrimin olduğu bir zamanda geldi. Şirket bir Cansız bir kazanç raporu Ayrıca akış çabaları için büyüme gösterdi. Ancak, büyük bir maliyetle geldi. Disney’in akış işi kaybetti Dördüncü çeyrekte 1,5 milyar dolar. Bu rapor, bir yıllık cansız performansın ardından Disney’in hisselerinin düşmesine neden oldu.

Chapek, Disney’i şirketin yaklaşık 100 yıllık tarihindeki en çalkantılı dönemlerden biri olan pandemide yönetti, ancak sonunda Disney, Iger ile geleceğinin daha iyi olduğuna karar verdi.

Pandemiden uzakta, Chabeck’in Disney başkanı olarak kısa ama olaysız bir görev süresi vardı. Iger’in yerine geçmeden önce Disney Parks, Experiences and Products’ın başkanı olarak görev yapan Chabeck, kendisini ticaret yaparken buldu. Scarlett Johansson ile maaş sorunlarıDisney’in şirketin en büyük yıldızlarından biri olan Florida ve kendi çalışanları ile olan savaşı Devletin tartışmalı tasarısı Sınıftaki bazı LGBTQ konularını sınırlar.

Bu, özellikle Sabek’in Disney’deki çalışmaları için bir parlama noktasıydı. Mart ayında o Sessizliği için özür dilemek zorunda kaldı Başlangıçta Florida’nın tartışmalı tasarısı hakkında yorum yapmayı reddettikten sonra.

Sabek, personele yazdığı mektupta, “Sizinle konuşmak, mesajlarınızı okumak ve sizinle tanışmak, sessizliğimizin ne kadar acı verici olduğunu daha iyi anlamama yardımcı oldu.”

Sebek, çalışanlara Disney’in “diğer eyaletlerdeki benzer yasalarla mücadele etmek için savunuculuk gruplarına desteğimizi artırdığını” ve “şirketin siyasi bağışlarımız için yeni bir çerçeve oluşturmak için çok çalıştığını” söyleyerek hasar kontrolü yapmak için birkaç hafta harcadı. değerlerimizi yansıtır.”

Kamuoyundaki duruşu, Florida yasa tasarısına karşı kamuoyunda bir duruş sergileyen Iger ile taban tabana zıt.

Iger, “Bu sorunların çoğu ille de siyasi değil,” dedi. CNN, Mart ayında Chris Wallace sunucusu. “Doğru ve yanlış hakkında. Bu yüzden Florida’daki ‘Eşcinsel Deme’ yasası hakkında bir tweet attım. Bana göre bu siyasetle ilgili değil. Neyin doğru ve neyin yanlış olduğuyla ilgili ve yanlış görünüyordu. çocuklar.”

‘Doğru ve yanlış hakkında’: Eski Disney CEO’su neden fatura hakkında konuştuğunu açıkladı

Iger, Disney’in başkanı olarak neredeyse efsanevi bir statüye sahiptir.

(DIS)
. 15 yılını CEO olarak geçirdi ve Star Wars, Marvel ve Lucasfilm’in evi olan Pixar gibi büyük markaların satın alınmasında etkili oldu. Iger ayrıca 21st Century Fox’un çoğunu satın almak için 71 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı ve Disney’de bir yayın devrimi başlattı.

(DIS)
ile birlikte Disney’in Yaratılışı

(DIS)+ Kasım 2019’da.

Şirketin yaratıcı çabalarını yöneten icra başkanıydı ve ardından – yaklaşık 50 yıl sonra – geçen yılın sonunda şirketten resmen ayrıldı.

LOS ANGELES, KALİFORNİYA - 18 KASIM: Robert Iger, Stella McCartney'e katılıyor

Bob Iger: Disney’in Twitter’ı Satın Alması Sorumsuzca Olurdu

Disney Pazar günü yaptığı açıklamada, “Iger, yönetim kurulunun yenilenen büyüme için stratejik bir yön belirleme yetkisiyle iki yıl boyunca CEO olarak hizmet etmeyi ve görev süresi sona erdiğinde şirkete liderlik edecek bir halef geliştirmek için yönetim kurulu ile yakın bir şekilde çalışmayı kabul etti” dedi.

Chapek’in bu hamlesi de şaşırttı sözleşmesini yeniledi. Şirket Haziran ayında yaptığı açıklamada, şirketin yönetim kurulunun oybirliğiyle Sebek’in CEO olarak sözleşmesini üç yıl daha uzatma kararı aldığını söyledi. Chapek’in yeni sözleşmesi Temmuz ayında başladı ve 2025 yılına kadar devam ediyor.

Ayrıca Iger, Disney’in en önemli ve başarılı CEO’larından biri olarak emekli oluyor gibi görünüyordu. Şimdi geri döndü.

Iger Pazar günü yaptığı açıklamada, “Bu büyük şirketin geleceği konusunda çok iyimserim ve yönetim kurulu tarafından CEO olarak geri dönmemin istenmesinden çok memnunum.” dedi. “Disney ve onun eşsiz markaları ve franchise’ları, dünya çapında birçok insanın kalbinde özel bir yere sahip – özellikle şirkete ve misyonuna bağlılıkları ilham kaynağı olan çalışanlarımızın kalbinde.”

Iger, “Benzersiz, cesur hikaye anlatımıyla nesillere ilham veren yaratıcı mükemmelliğe odaklanan net bir misyonla bu olağanüstü ekibe bir kez daha liderlik etmemin istenmesinden büyük onur duyuyorum” diye ekledi.

—CNN’den Jordan Walinski bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.