BOJ çok düşük oranları koruyor ve yendeki keskin düşüşe karşı uyarıyor

  • BOJ faiz hedeflerini değiştirmedi
  • Gov Kuroda dönem ücreti zammını neredeyse reddediyor
  • Kuroda, yendeki keskin düşüşün istenmeyen ve ekonomi için kötü olduğunu söyledi
  • BOJ, %0,25 getiri sınırını koruma çabalarını artırdı

TOKYO, 17 Haziran (Reuters) – Japonya Merkez Bankası Cuma günü çok düşük faiz oranlarını korudu ve küresel nakit sıkışıklığını desteklemeye odaklanırken sınırsız alımlar yoluyla tahvil getirileri sınırını koruma sözü verdi. Resesyoner ekonomik toparlanma.

Bu kararın ardından yen %1.9’a düştü ve tahvil getirileri düştü, ki bu büyük ölçüde bekleniyordu, ancak BOJ piyasa güçlerine boyun eğip getiri limiti politikasını değiştirebilecekleri için bazı piyasa oyuncularını hayal kırıklığına uğrattı.

Ancak, yenin ekonomideki son zamanlardaki keskin düşüşlerinin başarısı için BOJ, döviz kuru hareketlerinin ekonomi üzerindeki etkisinin “dikkatle izlenmesi” gerektiğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda düzenlediği basın toplantısında, “Yen’deki son keskin düşüş, perspektifteki belirsizliği artırdı ve şirketlerin iş planlarını formüle etmesini zorlaştırdı. Bu nedenle, ekonomi için olumsuz ve istenmeyen bir durum.”

Cuma günü sona eren iki günlük bir politika toplantısında BOJ, kısa vadeli faiz oranları için %-0,1 hedefini korudu ve 8-1 oyla 10 yıllık getirileri %0’a çıkarma sözü verdi.

Merkez bankası, oranları “mevcut veya düşük” tutma yönergelerine bağlı kaldı ve 10 yıllık sınırsız devlet tahvili satın alma planını %0,25’ten yükseltti.

Croda, “Şimdi faiz oranlarını yükseltmek veya para politikasını sıkılaştırmak, Hükümet-19 salgınının acısından kurtulmanın ortasında olan ekonomi üzerinde aşağı yönlü baskıyı daha da artıracak.” Dedi.

BoJ’nin 10 yıllık getirisinde dolaylı %0,25 sınırının üzerinde bir artışı tolere etmeyeceğini ve artan küresel getirilere rağmen tavanı yükseltme planının olmadığını söyledi.

Daiwa Araştırma Enstitüsü ekonomisti Shodero Kuko, “BOJ’un kur hareketleriyle başa çıkmak için politikasını değiştirebileceğine dair spekülasyonlar vardı, ancak merkez bankası yanıt vermedi” dedi.

Kuroda’nın yorumları, meslektaşları yükselen enflasyonu kontrol etmek için para politikasını sıkılaştırdığı için BOJ’un konumunu vurguluyor. devamını oku

Utanç verici bir durumda sıkışmış

Perşembe günü Avrupa’daki merkez bankaları, ABD Merkez Bankası’nın 75 puanlık yükselişinin ardından faiz oranlarını şok edici seviyelere yükseltti. devamını oku

Japonya ile dünyanın geri kalanı arasındaki artan politika farkı, zaten artan ithalat maliyetlerini artırarak tüketimi soğutma riskiyle birlikte, yen ABD doları karşısında 24 yıldır görülmemiş bir seviyeye itti.

Hükümet ve BOJ, geçen hafta yayınlanan ortak bir açıklama da dahil olmak üzere yen sert düşüşüne karşı uyarılarını yoğunlaştırdı ve gerekirse döviz piyasasına adım atmaya hazır. devamını oku

BOJ Cuma günü yaptığı açıklamada, “Finans ve döviz piyasası hareketlerinin Japonya ekonomisi ve fiyatları üzerindeki etkisine çok dikkat etmemiz gerekiyor” diyerek, on yıldan beri ilk kez politika açıklamasının bir miktar döviz kuru içerdiğini de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, zayıf yen üzerindeki bu tür endişeler, BOJ’u tahvil alımlarını artırarak 10 yıllık getiri hedefini korumaktan alıkoymadı.

Getiri tavanı, ABD getirileri dünya çapında uzun vadeli oranları yükselttiği için merkez bankasının politikasını değiştirebileceğini iddia eden yatırımcıların saldırısıyla karşı karşıya.

10 yıllık Japon devlet tahvillerinin (JGB) gelirleri, merkez bankasının politika kararının ardından %0.22 geri çekilmeden önce Cuma günü erken işlemlerde %0.268 ile altı yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Açıklamadan kısa bir süre sonra BOJ, 10 yıllık sınırsız JGB alımı için ek bir teklif sundu.

BOJ bir ikilem içinde. Japonya’nın enflasyonu Batı ekonomilerinden çok daha düşük olduğundan, odak noktası daha zayıf bir ekonomiyi daha düşük oranda desteklemektir. Ancak kötü politika, büyük ölçüde yakıt ve hammadde ithalatına dayanan ekonomileri etkileyen yen çöküşünü tetikledi.

Krota faiz artırımını reddetmiş olsa da, yenin daha fazla düşmesini önlemek, para birimini dondurmak için piyasaya müdahale etmek de dahil olmak üzere hükümete düşüyor.

Ancak analistler, Tokyo’nun ortak bir müdahale için Washington ve diğer G7 üyelerinin rızasını isteyebileceğinden veya bağımsız hareketin işe yarayacağından şüpheleniyor. devamını oku

Norinchuk’un araştırma firmasının baş ekonomisti Takeshi Minami, “Piyasada ve kamuoyunda para müdahalesinin işe yarayacağına dair bir efsane var, ancak gerçek şu ki ne hükümet ne de BOJ yenin düşmesini önlemek için fazla bir şey yapamaz” dedi.

“BoJ’un sıkı oturacağını ve fırtınaya direneceğini düşünüyorum.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Leica Kihara’nın raporu; Tetsushi Kazimoto, Contoro Gomia ve Daniel Lucink’in ek raporu; Düzenleme Jacqueline Wong, Richard Bullin ve Kim Gogil

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.