Brezilya seçimleri: Eski cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva oyu kazandı ama kesin zaferi elde edemedi | Brezilya

Brezilya’da sıkı cumhurbaşkanlığı seçimleri, eski cumhurbaşkanının ardından ikinci tura girecek Luis Inacio Lula da Silva Görevdeki aşırı sağcı ile ikinci turdan kaçınmak için ihtiyaç duyduğu genel çoğunluğu sağlayamadı. Jair Bolsonaro.

Oyların %99,5’inden fazlasının sayılmasıyla solcu oyların %48,3’ünü kazandı, bu da 30 Ekim’de sağcı rakibiyle bir çatışmadan kaçınmaya yetmedi. Bolsonaro, oyların %43.3’ünü alarak anketörlerin tahminlerini önemli ölçüde geride bıraktı.

2003-2010 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapan Lula, Sao Paulo şehir merkezindeki bir otelde gazetecilere verdiği demeçte, “Mücadele bizim nihai zaferimize kadar devam edecek.”

2018 seçimlerinde Bolsonaro’nun seçildiğini gören ve ardından yolsuzluk suçlamalarıyla değiştirilen Lula, “Bu seçimleri kazanacağız – bu bizim için fazladan zaman” dedi.

Seçimlerden önce konuşan Lula, ilk turu kazanacağından emin olduğunu ve ikinci bir tur gerekirse yeniden iktidara gelme teklifini iki katına çıkaracağını söyledi.

“Umarım bu seçim yarın karara bağlanır ama olmazsa maç uzatmaya gittiğinde futbol takımı gibi davranmak zorundayız. 15 dakika dinlenip sahaya dönüp gol atmak için geri dönüyoruz. Normal sürede gol atamadık” dedi.

Lula’nın İşçi Partisi başkanı Gleisi Hoffmann gazetecilere kampanyanın “üzücü ya da düşük” olmadığını söyledi ve Lula’nın 56 milyondan fazla oyuna işaret etti.

Zaferiniz için tebrikler Başkan Lula, dedi.

Ancak seçim sonucu, ülkenin demokratik kurumlarına defalarca saldıran ve Brezilya’nın uluslararası itibarını zedeleyen eski bir askeri lider olan Bolsonaro’ya karşı ezici bir zafer elde etmek isteyen ilerici Brezilyalılar için bir darbe oldu.

Bolsonaro, çevreye zarar vermek, aşılama ve sınırlama çabalarını baltalamak ve yaklaşık 700.000 Brezilyalıyı öldüren Covid pandemisini feci şekilde yanlış yönetmekle suçlanıyor.

Pazar sabahı Sao Paulo’da Lula’ya oy veren restoran sahibi Gabriela Leoncio, Bolsonaro yönetimi hakkında şunları söyledi: “Bu bir şaka-trajedi.”

Yine de Bolsonaro, Rio de Janeiro ve Sao Paulo da dahil olmak üzere birçok önemli eyalette anketörlerin tahminlerini karıştırdı.

Tanınmış Bolsonarocular Brezilya Kongresi’ne ve Bolsonaro dahil eyalet valilerine seçildiler. Eski Sağlık Bakanı Eduardo BassulloRio ve onun için Kongre üyesi Eski Çevre Bakanı Ricardo Salles.

Bassulo, Brezilya’da 685.000’den fazla ölüme yol açan pandeminin yüksekliği sırasında Bolsonaro’nun sağlık bakanıydı. Eski bir ordu generali olarak hidroksiklorokin gibi sahte tedavileri destekledi.

Bu arada Salles, Amazon ormanlarının yok edilmesinde keskin bir artışa başkanlık eden çevre bakanıydı. Bir federal polis soruşturması, çevre suçlarının araştırılmasını zorlaştırdığı için aşırı sağ ideolojiyi suçladı. Ayrı bir soruşturma, onun yasadışı kereste ihracatına karıştığını tespit etti. Tüm iddiaları yalanladı.

Bolsonaro destekli Rio valisi Claudio Castro yeniden seçilirken, Bolsonaro’nun en tartışmalı eski bakanlarından biri olan Protestan vaiz Tamares Alves Senato’da bir sandalye kazandı.

Bolsonaro’nun Sao Paulo vali adayı Darcio de Freitas, anketçilerin tahmin ettiğinden daha iyi bir performans sergiledi ve ikinci turda Lula müttefiki Fernando Haddad ile karşılaşacak.

Siyaset bilimci Christian Lynch, “Aşırı sağ sevinecek” dedi.

Folha de São Paulo gazetesi akademisyeni ve köşe yazarı Thiago Ambaro, sağdan daha güçlü gösterinin Bolsonaro ve Bolsonaro’nun “canlı ve tekmelediğini” gösterdiğini söyledi.

“Solda Lula’nın ilk turda kazanacağına dair bir his vardı… Sonuçlar, seçimin Bolsonaro’nun pandemi sırasındaki feci politikaları için bir günah keçisi olacağını hayal etmenin hüsnükuruntu olduğunu gösteriyor.”

“Yorgun hissediyorum,” diye ekledi Amparo. “Ancak sonuçlar, artık dinlenmek için zamanımızın olmadığını gösteriyor. Sokaklara çıkmanın zamanı geldi… Aksi takdirde yine kasvetli bir geleceğimiz olacak.

Rio de Janeiro’da yaşayan siyasi gözlemci Thomas Tramon, Lula’nın hâlâ favori olduğuna inanmasına rağmen, “Bence Bolsonaro’nun ivmesi var. Sol için çok hayal kırıklığı yaratan bir geceydi.”

Sağcı zaferler geldikçe, Lula ve müttefiklerinden güvence geldi ve ikinci bir raundun gerekliliği netlik kazandı.

Lula, taraftarlarıyla São Paulo’daki Ballista Bulvarı’ndaki bir kutlamaya gitmeden önce, “Bence Brezilya halkının bana verdiği şans bu,” dedi. “Kampanya yarın başlıyor.”

Rio de Janeiro’nun tarihi şehir merkezinde, çoğu kırmızı giyinmiş büyük bir kalabalık, meydana bakan ekranda son sayımın görünmesini beklerken bira içip samba dansı yaptı.

Ancak sonuçlar Lula’nın Bolsonaro’yla ikinci turdan kaçınmak için gereken çoğunluktan hala yüzde 2 utangaç olduğunu gösterdiğinde coşkulu ruh hali yumuşadı.

23 yaşındaki üniversite öğrencisi Karin Gill, “Hayal kırıklığına uğradım, çünkü Bolsonaro’nun düşündüğümüzden daha güçlü olduğunu gördük” dedi.

34 yaşındaki güvenlik görevlisi Elaine Azevedo, sonuçları gösteren uzun ekrana bakarken yenildi.

Baştan aşağı kırmızı giyinmiş ve Lula’nın adını taşıyan bir şapka takan Acevedo, “Umutsuzluk, saf bir umutsuzluk hissediyorum” dedi. “Hepimiz Lula’nın kolayca kazanacağını düşündük.”

Ancak bir blok ötedeki yakındaki bir barda 65 yaşındaki emekli bir sürücü olan Eudacio Queiroz Alves kutlama yapıyordu.

“Bunu bekliyorduk” dedi. “İnsanlar Bolsonaro’nun yanında. Kazanacağından eminim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.