Büyük Amerikan hukuk firmaları genellikle kürtaj kararları konusunda sessiz kalıyor, ‘sıkı’ bir yürüyüş

26 Haziran (Reuters) – ABD Yüksek Mahkemesi Cuma günü Roe v. Wade davasının geri çekilmesinin ardından, ABD’nin en büyük hukuk firmaları, kürtaj davasında yakından izlenen bazı kilit kurumların yaklaşımından farklı olarak, kamuya açık bir duruş sergilemedi.

Yüksek Mahkemenin 6-3 TOP kararı, 15 haftalık hamilelikten sonra kürtajı yasaklayan Cumhuriyet destekli Mississippi yasasını onayladı. Bu kararın ardından, birçok devletin kürtajı daha da kısıtlaması veya yasaklaması bekleniyor.

Reuters Cuma günü, 30’dan fazla ABD hukuk firmasından ve 20 büyük firmadan, toplam avukat sayısı için Dobbs kararı ve kürtaj isteyen personelin seyahat masraflarını karşılayıp karşılamayacakları konusunda yorum yapmalarını istedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Çoğunluk Cumartesi öğleden sonraya kadar yanıt vermedi ve sadece ikisi, Robes & Gray ve Morrison & Forster, böyle bir seyahat politikası uygulayacaklarını söyledi.

Yaklaşık 1000 avukata sahip olan Morrison & Foerster, Cumartesi öğleden sonra kamuoyuna açıklama yapan tek büyük şirketti.

Örgütün başkanı Lauren Nachelsky, Morrison & Forster’ın “kürtaj ve diğer üreme haklarını koruma çabalarımızı iki katına çıkaracağını” söyledi.

Taslak görüş Mayıs ayında sızdırıldığı için en yüksek sonuçların alınması bekleniyor.

The Walt Disney Co. dahil olmak üzere birçok büyük Amerikan şirketi. (DIS.N) Ve meta platformlar (META.O) Cuma günü kürtaj yaptırmak isteyen personelin seyahat masraflarını karşılayacağını söyledi. devamını oku

Profesyoneller, çalışanlar ve müşteriler onları halka açık bir pozisyon almaya zorlarsa, hukuk firmalarının gelecekte Dobbs hakkında konuşabileceğini söylüyor. Uzmanlar, müşterileri yabancılaştırma olasılığı da dahil olmak üzere, şimdilik firma liderlerinin yorum yapmanın artılarını ve eksilerini dikkatle tarttığını söylüyor.

Zeughauser Group’un hukuk firması danışmanı Kent Zimmermann, “Bu şirketler için bir ip cambazı. Yetenekleri ve müşterileri hakkında farklı bakış açıları var” dedi.

Bazı şirketler bu kararla ilgili olarak çalışanlarına şirket içi bağlantılar sağlamıştır. Robes & Gray başkanı Julie Jones, Reuters tarafından görülen dahili bir notta, şirketin kararı tartışmak ve “rahatlık” sağlamak için birkaç topluluk toplantısı yapacağını söyledi.

Jones, defterinin “topluluğumuzun bazı kesimlerinde suçluluk duygusuna neden olabileceğini” kabul ederek, “Robes & Gray’in başkanı olarak, topluluğumuzdaki bu kararın sonucu konusunda endişeliyim,” diye yazdı.

Bir Robes & Gray sözcüsü Cuma günü Reuters’e tıbbi programına kayıtlı personelin kürtaj için eyalet dışına çıkmak için mali yardım almaya uygun olduğunu söyledi.

Bir başka büyük Amerikan hukuk firması Stupto & Johnson, ABD’li çalışanlarına Cuma günü tatil verdi, bir sözcü doğruladı. Sözcü, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Kamuya açık rapor olmamasına rağmen, birçok hukuk firması karardan önce Rowe’un yerini alması durumunda kürtaj yaptırmak isteyen kadınlara ücretsiz yasal destek sağlamayı planladıklarını kamuoyuna duyurdu.

New York Başsavcısı Ledicia James ve San Francisco Şehri Avukatı David Chiu, hukuk yanlısı gönüllü çabalar başlatmak için San Francisco Barosu ile birlikte çalıştı. Katılımcılar arasında Paul Weiss, Gibson Dunn & Crutcher ve O’Malley & Myers yer alıyor.

Paul Weiss, Brad Corp’u Cuma günü Reuters’e verdiği dahili bir mesajda, Tops’un kararını “ezici bir kayıp” olarak nitelendirdi. Hem Paul Weiss hem de O’Malley, Jackson Kadın Sağlığı Örgütü’nü temsil etti ve Tops davasındaki davalılar, kararla ilgili yorumlarını eş danışmanları Üreme Hakları Merkezi’ne ertelediler.

Merkezden yapılan açıklamada, mahkemenin “ilk kez – anayasal olarak güvence altına alınan bireysel özgürlüğü ortadan kaldırarak yeni bir düşüşe ulaştığını” söyledi.

Gibson, yorum talebine yanıt vermedi.

Hukuk firmaları ile çalışan Vertex Consultants danışmanı Robert Cummins, şirketlerin kararın ilk adımlarını atarken “son derece temkinli” olacaklarını söyledi.

“Bunu düşündüklerinden emin olmaları gerekiyor” dedi. “İş etkisi nedir? Müşteri etkisi nedir? İşe alım etkisi nedir? Düşünülmesi gereken çok şey var.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Sacramento, California’dan Karen Sloan ve Swampscott, Massachusetts’ten Jacqueline Thompson tarafından hazırlanan rapor; Silver Spring, Maryland’de Mike Scorcella tarafından hazırlanan Ek Rapor; Kurgu Rebecca Mintcher, Nolyn Walter ve Leslie Adler

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.