California’nın hızlı hareket eden Oak Fire’ı yaklaşık 12.000 dönümlük alanı yakar ve Yosemite Ulusal Parkı dışında tahliyeleri zorlar

Devlet itfaiye yetkilileri, Cumartesi akşamı itibarıyla %0 oranında kontrol altına alınan yangının Cuma günü, Mariposa kentinin yaklaşık 9 mil kuzeydoğusunda, Sierra Nevada’nın eteklerindeki küçük Midpines topluluğunun yakınında başladığını söyledi. söz konusu.
CNN’ye bağlı bir video, alevlerin ağaçların arasından geçtiğini ve gökyüzüne kalın dumanlar yolladığını ve en az bir kırsal alanda evlerin ve park halindeki araçların yakınında yandığını gösterdi. KFSN Ve KGO gösterdi.
Mariposa Pines sakini Wes Detamore, “(Memurlar) geldi ve … herkesin gitmesi gerektiğini söyledi.” Dedi. KFSN’ye anlattı Cuma.

Detamore, Cuma günü saat 16.00 civarında bölgede elektrik kesildi ve “ateş bize daha hızlı ve daha hızlı geliyordu” dedi.

Yangın en az 10 yapıyı yok etti ve beş tane daha hasar gördü, California Orman ve Yangından Korunma Bakanlığı Cal Fire’ı aradı. Cumartesi dedi. Cal Fire, yangının 2.000 diğer yapıyı tehdit ettiğini söyledi.
Cal Fire’a göre Cumartesi sabahı itibariyle 6,555 dönüm yanmıştı. Departman, yangın faaliyetinin yoğun olduğunu ve acil durum ekiplerinin insanları tahliye etmek ve binaları korumak için çalıştığını söyledi. söz konusu.

Cal Fire, 400’den fazla personele sahip 11 itfaiyenin yanı sıra 45 itfaiye aracı ve dört helikopterin yangını söndürmek için görevlendirildiğini söyledi.

Yangında görüldüğü gibi, güney ve doğu Mariposa İlçesi’nin bazı bölümleri için tahliye emri verildi. Çevrimiçi bir harita. Tahliye alanları Mariposa şehrini içermiyor.

Cal Fire, Mariposa’daki bir ilkokulda Kızıl Haç tahliye merkezinin kurulduğunu söyledi.

Çiftler ‘sadece sırtlarında kıyafetler’ kaldı

Nick Smith, CNN’e ailesinin evinin yangında yıkıldığını söyledi. Ebeveynleri Jane ve Wes Smith, 37 yıl boyunca Mariposa’daki evlerinde yaşadılar.

Büyüdüğüm ve büyüdüğüm evi görmek çok üzücü” dedi. “Çok sert vuruyor.”

Smith, CNN’e babasının bir Mariposa şerifi olduğunu ve annesi Jane’in gitmesi gerektiğinde yangın üzerinde çalıştığını söyledi. Smith’e göre, atlarına binip bölgeyi terk etmek için zamanı vardı.

Sadece sırtlarında elbise, ayaklarında ayakkabı vardı” dedi.

Bu arada, çift arkadaşları ve ailesiyle kalıyor. Oluşturan Smith Doğrulanmış GoFundMe Ebeveynlerini desteklemek ve kayıplarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak.

Smith, GoFundMe’de “37 yıldan fazla bir süredir evlerinde yaşadılar ve şimdi her şeylerini kaybettiler” diye yazdı. “37 yıllık hatıralar, nesiller boyu aile hazineleri ve sayısız duygusal eşya. Bunlar nesneler olsa bile, hepsini göz açıp kapayıncaya kadar kaybetmek yıkıcı.”

Yangın, düz bir çizgide ölçüldüğünde park daha yakın olmasına rağmen, Yosemite Ulusal Parkı’nın güney kenarlarının birkaç düzine mil güneybatısında.

Oak Fire, California’daki şu anda aktif olan orman yangınlarının en büyüğü ve Cumartesi sabahı en az altı oldu. Call Fire’a göre.
İkinci en büyük yangın olan Washburn Fire, iki haftadan fazla bir süredir Güney Yosemite Ulusal Parkı içinde ve yakınında yanıyor. 4,850 dönümden fazla yanmış ve Cumartesi sabahı itibariyle %79 oranında kontrol altına alınmıştır. İnciWebYangın bilgileri için ABD takas odası.

CNN’den TIna Burnside bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.