Canelo Alvarez, Gennady Golovkin ile Üçlemeyi Oybirliği ile Zaferle Tamamladı

LAS VEGAS — Son bir saat ve 36 raundun ardından Canelo Alvarez ve Gennady Golovkin uzun bir kucaklaşmayı paylaştılar ve ringde ilk karşılaşmalarından bu yana beş yıl içinde kişiselleşen bir kan davası sona erdi.

Alvarez, Cumartesi günü T-Mobile Arena’da Meksika Bağımsızlık Günü hafta sonu Alvarez yanlısı gürültülü bir kalabalığın önünde üç yönlü bir yarışmada uzun zamandır rakibi üzerinde oybirliğiyle aldığı bir kararla tartışmasız süper orta sıklet şampiyonluğunu korudu.

İki yargıç Alvarez için 115-113, üçüncüsü 116-112 puan aldı.

Alvarez (58-2-2, 39 KOs) Golovkin’i jab çalışmasıyla fırlattı ve güçlü sağ elini, onu başlatan yıldızı ve efsanevi bir orta sıklet şampiyonluk koşusunu nadiren attı. Sonunda Golovkin yerini buldu ve son beş raundun dördünü iki puan kartıyla kazandı, ama çok azdı, çok geçti.

Sarılırlarken Alvarez Golovkin’e, “Çok teşekkür ederim adamım. Her şey için teşekkürler. Taraftarlara üç iyi dövüş veriyoruz” dedi.

Alvarez, Golovkin’in kariyerini bir nakavt zaferiyle bitirmeye söz verdiğinde, alkışlar ön izlemedeki artışla tam bir tezat oluşturuyordu. Ayrıca Golovkin’i (42-2-1, 37 KOs) iyi biri gibi davranan bir ikiyüzlü olarak nitelendirdi.

Artık ortalık yatışmış ve maç bitmişken, dövüşçüler kendi yollarına giderler.

Dört 168 kiloluk kemerin tamamına sahip olan Alvarez, Bivol’un Mayıs ayından bu yana karar vermesine rağmen, gelecek yıl Dimitri Bivol ile rövanş yapabilir. Ancak sol bileğindeki yaralanma ameliyat gerektirebilir.

Bir takım doktoru, Alvarez’in bileğindeki kıkırdakta yırtık olduğunu söyledi. Alvarez, doktorun altı ila 12 haftalık rehabilitasyon gerektireceğini söylediği ameliyata ihtiyacı olup olmadığını görmek için beklediğini söyledi.

32 yaşındaki Alvarez, “Ayna tutamıyorum” dedi. “Bu çok kötü. Ama ben bir savaşçıyım.”

Boxing’in en iyi yıldızı Alvarez, ESPN’e kolunun “Caleb Mill dövüşünden zonkladığını” söyledi; bu, Pivol’a yenilmeden önce Meksikalı boksöre karşı bir Kasım TKO zaferiydi.

Alvarez, “Hayatımda bazı zor şeyler yaşadım ve yapabileceğin tek şey denemeye devam etmek ve ilerlemeye devam etmek” dedi. “Başarısızlıklarımla zor zamanlar geçirdim ve başarısızlıkların büyük olduğunu gösterdim. Geri dönüp alçakgönüllülük göstermenize yardımcı oluyor.”

Alvarez, Golovkin’e karşı ikinci galibiyetiyle, Golovkin ve boks hayranlarının dört yıldır beklediği üçüncü karşılaşmasıyla bunu gösterdi. Bir Eylül 2018 rövanşı çoğunluk kararı ile Alvarez tarafından kazanıldı. Eylül 2017’de gerçekleşen ilk maç, Golovkin’in az farkla kazandığı tartışmalı bir beraberlikti.

Bu maçların her ikisi de Golovkin’in birleşik bir şampiyon olduğu 160 poundda itiraz edildi.

“Unutma, ben [two] 160’ta kemerler. Geri dönüyorum ve hala şampiyonum” dedi ve 168 kiloluk ilk çıkışını yapan Golovkin.

2004’te Olimpiyat gümüşünü ele geçirdiğinden beri Golovkin, 160 poundda unvan dövüşlerinde yarıştı.

“Herkes birinci sınıf olduğunu biliyor. Bokstaki en iyi dövüşçü. Herkes Canelo’nun kim olduğunu biliyor. Bu büyük bir kavga. Yüzüne bakın, yüzüme bakın. İyi antrenman yaptık, iyi bir antrenman yaptığımızı gösteriyor. Antrenman seansı. Çok kaliteli bir mücadele” dedi.

“Bu dövüş daha taktiksel. Bugün Canelo daha iyi. Canelo’yu tebrik ederim.”

Gerçekten de, bu dövüş, aksiyonun hız kazandığı son dört raunt dışında, hikayeli rekabetlerinin unutulmaz ilk iki girişinden çok uzaktı.

Los Angeles dışında savaşan 40 yaşındaki Kazakistanlı Golovkin, üç kartı da genişletti ve hızı artırdı. Onu gelecekteki bir Onur Listesi üyesi yapacak olan sağ elini ateş etmeye başladı ve Alvarez’i köşeye sıkıştırdıktan sonra 9. rauntta bazı gümbürtülerle bağlantı kurdu.

10. raunt, Golovkin’in mükemmel vuruşuyla içeride keskin sağ aparkatların oluşturduğu bir telaşla daha çok aynıydı. 11. rauntta yanlışlıkla Alvarez’in sağ gözünü açtıktan sonra, Golovkin 12. sırada güçlü bir şekilde bitirdi.

Golovkin, “İkinci yarı fena değildim” dedi. “Bu dövüş çok zekice, satranç kadar taktiksel.”

Mücadele ilk yedi turda iyi değildi. Golovkin yumruğunu pompaladı ama asla sağ elini takip etmedi. Bu arada Alvarez, aksiyonu kontrol etti ve Golovkin’i bir sürü baskıyla geri tuttu.

Alvarez, Golovkin’in vücudunu künt sağ elleriyle karaciğere vurdu, ardından sol kroşe yüzüne vurdu. 3. raundun sonunda Golovkin’in yüzü çoktan şişmişti ve alnında büyük bir iz belirdi.

Alvarez, Golovkin’in orta bölümüne sağ elleriyle saldırmaya devam etti.

Ancak Golovkin tehlikede değildi. Sonuçta, bokstaki en iyi yanaklardan birine sahip ve zaman onu mahvediyor gibi görünmüyor.

Ancak zamanla, uzun bir süre boyunca, bir zamanlar şiddetli rekabet vardı. Alvarez, ESPN’in numarası yok. 5 kiloluk boksör, hak ettiği bir dinlenmenin ardından Bivol’a bir kayıp yaşamadan önce sahip olduğu en üst noktayı yeniden kazanmaya çalışacak.

Golovkin sona yaklaşıyor, ancak kariyerine devam etmesi gerektiğinde ısrar ediyor. Cumartesi günü Alvarez’e karşı geç mücadelesinden sonra, ister 160 poundda ister 168 poundda yarışsın, gelecekteki maçlarına daha fazla ilgi olacak.

Her erkeğe ne olursa olsun, ringde birlikte geçirdikleri zaman sona ermişti ve onunla birlikte boks tarihindeki en büyük ve en güvenilir rekabetlerden biriydi.

Alvarez, “Yüzüğü onunla paylaşmaktan heyecan duyuyorum” dedi. “Taraftarlara üç iyi dövüş verdik. Bu tür dövüşlerde yer aldığım için mutluyum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.