CANLI: Boris Johnson hayatta kalmak için savaşıyor; 2 İngiltere Kabine Bakanı İstifa Etti

borç…Thierry Monas/Getty Images

Britanya parlamentosunun az tanınan bir üyesi geçen hafta seçkin bir kulüpte sarhoş olup ardından sendeleyerek sıcak bir Londra gecesine daldığında, onun hükümeti kargaşaya düşüreceğini ve Başbakan Boris Johnson’ın liderliğini tehdit edeceğini pek az kişi düşünebilirdi.

Alkol ve gece dışarı çıkma İngiliz siyasetinde nadiren yabancıdır, bu nedenle Chris Fincher’ın eylemleri kolayca fark edilmeyebilirdi.

Ancak bir hafta sonra, Bay Smith’in ortaya çıkan skandalı. Johnson hükümeti, karşı karşıya olduğu üç temel sorunu açıkça ortaya koydu: yeterlilik, güven ve hepsinden önemlisi inanç.

Salı günü, Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid, Mr. Hükümeti Johnson’a mektuplarla bırakmak, liderliğine olan güveni ince bir şekilde örttü.

Midlands’daki Tamworth milletvekili olan 52 yaşındaki Mr. Ancak Pincher’ın neredeyse hiçbir ulusal profili yok. Ama İngiliz siyasetinde o Mr. Johnson’a sadık biri olarak ün kazandı ve diğer Muhafazakar milletvekillerinin hükümet işleri aracılığıyla oy kullanmasını sağlama sanatında uzmanlaştı. Bu nitelikler için Sn. Johnson onu 2019’da küçük bir bakan yaptı ve ardından bu Şubat’ta devlet işlerini düzenlemekle suçlanan bir kırbaç yardımcısı oldu.

Bu son görevde, meslektaşları, alışılmadık derecede verimli olduğunu ve en azından bazıları tarafından adlandırılan bir radar operasyonunun düzenlenmesine yardımcı olduğunu söylüyor. “Operasyon Büyük Köpeği Kurtar” Bu Bay. Johnson geçen ay kısa süreliğine de olsa hayatta kaldı. Bir güven oyu Meclis’teki meslektaşları tarafından

Ama bir sorun vardı. Bay. Fincher daha önce kamçı görevini yürütmüştü, ancak Muhafazakar bir aktivist olan eski profesyonel kürekçi Alex Storey’e istenmeyen bir pas vermekle suçlandıktan sonra 2017’de zorlandı. 2019 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan Bay Pincher uygunsuz davranışla suçlandı.

Bay. Mevcut kriz, Johnson’ı hükümete geri getirme kararından kaynaklanıyor.

Geçen Çarşamba, Sn. Pincher katıldı. Oradayken iki kişiyi sopalamakla suçlanıyor. Görgü tanıkları çok sarhoş olduğunu ve onu taksiye bindirdiklerini söyledi.

Ertesi gün, kederli bir şekilde Avam Kamarası defterine Mr. Johnson’a Whip Yardımcısı olarak istifasını açıklayan bir mektup yazdı. “Dün gece çok içtim,” dedi. “Kendimi ve başkalarını utandırdım ve bu yapmak istediğim son şey ve bunun için sizden ve olaya karışanlardan özür dilerim.”

Bu son değil. Bay. Hükümet günlerce Johnson’ın önceki iddialar hakkında bilgisi olmadığı konusunda ısrar etti, ancak 2019 şikayetinden haberdar olduğu ortaya çıktı, ancak Bay Pincher kamçı yardımcısı olarak atandı. Dışişleri Bakanlığı’nda eski bir üst düzey memur olan Simon MacDonald, Salı günü Downing Street’i gerçekleri çarpıtmakla suçlayan bir kamu mektubu yayınladı.

Muhalefet milletvekilleri Pincher’ın Parlamento’dan istifasını istedi. Radyo ve televizyon röportajlarında Sn. Johnson’ın konuyu ele alış biçimini savunmak için gönderilen hükümet bakanları tedirgin görünüyordu.

Bütün bunlar boyunca, Sn. Pincher ilgi odağı olmaktan kaçındı ve sessiz kaldı, aleyhindeki delil iddialarını reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.