Canlı duyurular: Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı

ABD Başkanı Joe Biden, New York Times of Ed’de, Ukrayna’ya “savaş alanında daha önemli hedeflerin daha isabetli bir şekilde vurulmasına yardımcı olacak” daha gelişmiş roket sistemleri ve mühimmat sözü verdi.

İşte Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına ilişkin son gelişmeler:

Yeni Amerikan roket sistemleri: Biden’ın açıklamalarının ardından üst düzey ABD’li yöneticiler Amerika’ya gönderdiğinizden emin olun. HIMARS olarak da bilinen Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri, Ukrayna’nın 11. Savunma Yardım Paketinin bir parçası olarak Ukrayna ABD tarafından üretilmektedir. Yetkililer, Himars’ın Ukrayna roketlerinin yaklaşık 80 kilometre (49 mil) fırlatılmasına izin verecek silahlarla donatılacağını söyledi. Bu, maksimum sistem sınırından çok daha düşük, ancak bugüne kadar Ukrayna’ya gönderilenlerden çok daha yüksek.

Ruslar “Chevrolet Donetsk’in çoğunu” kontrol ediyor: Luhansk Bölgesel Askeri İdaresi başkanı Serhiy Hayday, Rus birliklerine şunları söyledi: Artık şehrin çoğunu kontrol ediyor Severodonetsk – ancak Ukrayna birliklerinin bölgeyi kuşatacağı yönündeki önerileri reddetti. Rus kuvvetleri Severodonetsk’in kontrolünü ele geçirirse, komşu Lyciansk şehri Luhansk’taki her büyüklükteki kentsel alan Ukrayna kontrolü altında olacak. Hodey daha önce bir Chevrolet Donetsk’e Rus hava saldırısı Nitrik asit tankına vur Bir kimyasal fabrikada ve şehirdeki insanları barınaklarda kalmaları konusunda uyardı.

Ukrayna ilerlemesi: Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna kuvvetlerinin Herson ve Karkiv’de ilerlediğini ve Zaporizhzia’da Rus kuvvetlerini durdurduğunu söyledi. Zhelensky, “Rusya’nın güç ve silahlardaki önemli avantajına rağmen, savunucularımız ciddi cesaret gösteriyor.” Dedi.

NATO lideri ziyaretleri: Jens Stoltenberg Washington, DC’ye seyahatlerKoalisyon, Salı günü iş görmek için Bir açıklamada. Stoltenberg Cuma gününe kadar ABD başkentinde kalacak ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan da dahil olmak üzere üst düzey ABD yetkilileriyle görüşmesi bekleniyor.

ABD, Ukraynalı mültecileri memnuniyetle karşılıyor: 23.000’den fazla Ukraynalı tanınan İç Güvenlik Bakanlığı’na göre, Biden, yönetimin ülkeye girmek isteyen Ukraynalı mülteciler için kolaylaştırılmış sürecinin bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeli. Biden yönetimi, 100.000 Ukraynalı mülteciyi kabul etme sözü verdi.

“Dünya ile aç oyunu” oynamak: Ukrayna “BM liderliğindeki bir deniz operasyonunda” faaliyet gösteriyor Müttefik donanmaları Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, tarım ürünlerinin ihracatı için güvenli bir ticaret yolu çağrısında bulundu. Zhelensky daha önce, Ukrayna’nın tahıl arzının neredeyse yarısı olan 22 milyon ton tahılın, Rusya’nın ana ihracat yollarını abluka altına alması nedeniyle askıya alınacağını söylemişti.

Moskova daha fazla gaz arzını kesiyor: Danimarkalı enerji şirketi rsted onayladı Rus devlet enerji şirketi Cosprom, doğalgazı Ørsted ruble olarak ödemeyi reddetmesi nedeniyle 1 Haziran’dan itibaren gaz arzını askıya alacağını söyledi. Finlandiya, Polonya ve Bulgaristan, benzer nedenlerle Rusya’nın gaz tedarikinden zaten kesilmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.