Canlı duyurular: Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı

Bir rapora göre, 39 yaşındaki Alexander John-Robert Trook ve 27 yaşındaki Andy Toy Enkok Huin, 17 Haziran Cuma günü Rusya’nın RT Kanalında Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) olarak bilinen bir gözaltı merkezinde yapılan sorgulama sırasında tutuklandı. RT’de yayınlandı. (Tavşan Drook / Joy Black)

Rus devlet medyası, Ukrayna için iki ABD gönüllü savaşçısının geçen hafta Rus güçleri tarafından yakalanmalarından bu yana Donetsk’te Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Alabama, Tuscaloosa’dan 39 yaşındaki Alexander John-Robert Drook ve Hartsella, Alabama’dan 27 yaşındaki Andy Toy Enkok Hein, Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) olarak bilinen bir gözaltı merkezinde Rusya’nın RT Kanalı tarafından röportaj yaptı. Cuma günü, RT’de yayınlanan bir rapora göre.

Kharkiv yakınlarında kayıp: 9 Haziran’da Harkov’un kuzeyindeki savaş sırasında iki Amerikalı kayboldu ve ailelerine ve diğer savaşçılara göre Rus güçleri tarafından ele geçirilmiş olabileceğinden korkuluyor.

Video görünümleri: Cuma günü, Rus yanlısı kanallar ve sosyal medya, erkeklerin bilinmeyen bir yerde gözaltına alındığını gösteren kısa video klipler yayınladı. Görevden ayrıldıktan sonra ne yapacağı şu an için bilinmiyor.

Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cuma günü CNN’ye verdiği demeçte, “Bu iki Amerikan vatandaşının fotoğraf ve videolarının Ukrayna’da Rus güçleri tarafından ele geçirildiği söyleniyor.”

“Durumu yakından izliyoruz ve bu kritik zamanda gönlümüz aileleriyle birlikte” dedi.
“Ukrayna makamları, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve aileleri ile temas halindeyiz… Mahremiyet meselesi olduğu için bu davalar hakkında hiçbir fikrimiz yok.”

Ayrı bir gelişmede, Cumartesi günü Rus yanlısı Sırp milliyetçi YouTube kanalı Helmkostal Drook ve Huin ile yapılan bir röportajın 50 dakikadan fazla düzenlenmiş videosu yayınlandı.

Donetsk: Bir röportajda, bir kişi bir soru sırasında Drook’a “Burada Donetsk’te” dediğinde, kamera arkasında röportajlarının yerini açıkladığını duyabilirsiniz.

Gözaltında saldırıya uğradı: Yakalandığından bu yana kendisine nasıl davranıldığına dair bir itirazı olup olmadığı da röportajda sorulan Drook’a birkaç kez saldırıya uğradığı açıklanıyor.

Konumları neden önemlidir: Drook ve Huin’in gözaltındaki konumu potansiyel bir gelişme. Rus devlet medyası RIA Novosti’nin bildirdiğine göre, Rusya’da ölüm cezası yasaklanırken, Donetsk hükümlüleri asmak için idam mangaları kullanıyor.

Yabancı Savaşçılar: 9 Haziran’da DPR’deki bir mahkeme yabancı bir militanı, iki İngiliz vatandaşı ve bir Faslıyı Ukrayna için “paralı asker” olmakla suçlayarak ölüme mahkum etti. DPR’deki uluslararası tanınmayan mahkeme, erkeklerin temyize gitmek için bir ayları olduğunu söyledi.

Mahkum yer değiştirme engellendi: Ukrayna ve Rus yanlısı ayrılıkçılar arasındaki esir değişiminin Donetsk’te gözaltına alınan yabancı militanları serbest bırakabileceği umudu, DPR’nin kendi kendini lider ilan eden lideri Denis Bushlin’in bu tür değiş tokuşların söz konusu olmadığı iddiasının ardından başarısız oldu.

Bushilin Perşembe günü Independent Rus istihbarat gazetesi Novaya Gazeta’ya verdiği demeçte, “DPR’de ölüme mahkum edilen İngiliz adamların transferi tartışılmıyor ve onları affetmek için bir neden yok.”

Donetsk Halk Cumhuriyeti, Drook ve Huin’in tutuklanmasına ilişkin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

CNN, Amerikalı mahkumların videolarını, onları konuşmaya zorlayan adamları gösterdiği için yayınlamamayı tercih ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.