Canlı duyurular: Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı

27 Mayıs Cuma günü Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasında hasar. (Leon Klein / Anadolu Ajansı / Getty Images)

Rus güçleri tarafından yakalanan Ukraynalı askerlerin iki karısı ve uzun bir kuşatma sırasında Azovstale fabrikasını koruduğu için bir kız arkadaşı veya açıklanmayan iki eşi CNN’ye sevdiklerinin nerede olduğu hakkında çok az bilgisinin olduğunu veya hiç bilgilerinin olmadığını söyledi.

“Kocamla yakın zamanda ne görüştüm ne de onunla ilgili bir bilgi aldım.” En son 13 Nisan’da görüştük. Sonra kardeşleri bana onun hala hayatta olduğunu mesaj atacaklar.”

Ivleva, Ukrayna hükümet yetkilileriyle temas halinde olduğunu söyledi, ancak Azovstal militanlarının nerede ve hangi koşullar altında tutulduğuna dair “hiçbir bilgi” olmadığını söyledi. Yakalansa bile kocasının hayatta olacağını umuyor.

“Hepimiz – Denizci aileleri, eşleri ve anneleriz, birbirimize bağlıyız, her zaman 7/24 iletişim halindeyiz” dedi. “Her zaman mevcut olan herhangi bir mesajı paylaşırız. Biz bir aile gibiyiz.”

Kuşatılmış Ukrayna liman kenti Mariupol, bu ayın başlarında Ukrayna’nın savunma kentinin son kalesi olan Azovstalin’in teslim olmasıyla tam Rus kontrolüne girdi. Şu anda kaç Ukrayna askerinin Rus gözetiminde olduğu belli değil, ancak Rus ordusu orada 2 bin Ukrayna askerinin teslim olduğunu söylüyor. Rus hükümetinin propagandası, Azovstal muhafızlarını hayalet gibi “Naziler” olarak betimleyerek, esir tutulurken onlara nasıl davranılacağı konusunda ciddi endişeler uyandırdı.

Yana adında bir kadın, Asur savaşçılarını desteklemek için Kiev’de etkinliklerin düzenlenmesine yardımcı oldu. Erkek arkadaşı Doç. Güvenlik endişelerini öne sürerek, anonimlik koşuluyla konuştu.

Kendisinden bir şey duymadım” dedi. En son 11 Mayıs’ta görüştük.”

Ukrayna hükümetinin erkek arkadaşının nerede olduğuna dair herhangi bir bilgi vermediğini söyledi.

ICRC, erkek arkadaşımın annesiyle temasa geçti. [the International Committee of the Red Cross]Tam olarak ne zaman olduğunu hatırlamıyorum, “dedi.” Sadece hayatta olduğunu söylediler, hepsi bu.

ICRC, 17 Mayıs’tan bu yana Azovstale fabrikasından ayrılan militanların kayıt altına alınmasıyla ilgileniyor – bir dereceye kadar savaş esirlerinin aileleriyle iletişim halinde kalmasına yardımcı oluyor. Örgüt, Ukrayna’nın Donbass bölgesinde savaşın başladığı 2014 yılından beri Ukrayna’da faaliyet gösteriyor.

Azovstal korumasının bir başka eşi olan Tetiana, teslim olduktan sonra kocasının kendisini bilinmeyen bir numaradan aradığını ve bazı yoldaşlarının Donetsk bölgesinde ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen bir kasabada tutulduğunu söyledi. CNN de aynı nedenlerle aile adını açıklamamayı kabul etti.

Sesi sakin ve kendinden emindi, dedi. “Sahip oldukları koşullar doğru. Gelecekte bazı paketler almalarına izin verileceğini söyledi.”

Tetiana, kocasıyla yaklaşık 10 dakika konuştuğunu ve kocasının kendisini geri aramaya çalışacağını söylediğini söyledi.

“İşte bu, artık arama veya mesaj yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.