Canlı güncellemeler: Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı

Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi milletvekilleri, 4 Ekim’de Rusya’nın Moskova kentinde düzenlenen oturumda milli marşı dinliyor. (Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi/AP

Rusya parlamentosunun alt meclisi Salı günü oybirliğiyle dört Ukrayna bölgesinin uluslararası hukuku ihlal ederek Rusya’ya ilhakını onayladı.

Federasyon Konseyi, Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR), Luhansk Halk Cumhuriyeti (LPR) ve Kherson ve Zaporizhzhia bölgelerinin yasadışı ilhakına ilişkin anayasal yasaları kabul etti.

Alt meclis, Devlet Duması, Ve oybirliğiyle oylandı Rusya’nın devlet tarafından işletilen TASS haber ajansı Pazartesi günü yasadışı birleşmeyi bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve müttefikleri, Rus yasama organının her iki kolunu da etkin bir şekilde kontrol ediyor ve Rusya’da siyasi muhalefet için yer var. son yıllarda küçüldü.

Her bölge için bir tane olmak üzere dört katılım belgesi şimdi Putin’in masasına gidecek.

Yasalara göre, yeni kurumların sakinleri, Rusya Federasyonu ile dört bölge arasındaki resmi katılım anlaşmalarının Kremlin’deki St. George Salonu’nda imzalandığı 30 Eylül’den itibaren Rus vatandaşları olarak tanındı.

Sözde referandumların sonuçlarının ardından Cuma günü düzenlenen törende resmi bir konuşma yapan Putin, dört bölgede yaşayan milyonlarca insanın “sonsuza kadar” Rus vatandaşı olacağını ilan etti.

Rus destekli liderler Oylar yapıldı son haftalarda dört bölgede. Oy pusulaları uluslararası hukuka göre yasadışı ve Kiev ve Batılı liderler tarafından “sahte” olduğu gerekçesiyle reddedildi.

TASS’a göre, yeni bölgelerin sakinleri başvuruda bulunarak ve Rus vatandaşı olarak Rus vatandaşlığı alabilirler.

Yasalara göre, DPR ve LPR, Rusya’ya katıldıktan sonra cumhuriyet statülerini koruyacak ve Rusça resmi dilleri olacak. TASS’ın bildirdiğine göre, Kherson ve Zaporizhzhia bölgeleri de Rusya’ya kurucu bir varlık olarak katılacak ve “bölgeler” olarak anılmaya devam edecek.

TASS, cumhuriyetlerin ve bölgelerin sınırlarının, yaratıldıkları ve Rusya’ya girdikleri günkü ile aynı olacağını ve diğer ülkelerle olan sınırlarının Rusya’nın devlet sınırları olarak kabul edileceğini belirtiyor.

TASS’a göre, DPR ve LPR, Rusya’ya “anayasalarında” açıklanan 2014 sınırları altında katılıyor.

Rusya parlamentosundaki hamleler, Kiev’in büyük kazanımlar elde ettiği Ukrayna’daki sahadaki savaşla çelişiyor. Doğu Ve Güney Moskova, ülkedeki ve Kremlin’in ilhak ilan ettiği bölgelerdeki çeşitli pozisyonlardan çekilmek zorunda kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.